Karadeniz Pet

Limon ile Bulut çifti şiddetli geçimsizlik ( videolu)

Dişiyi değiştireyim mi, tedavi mi edeyim

• TEDAVİ ET (değiştirirsen orda kimse ilgilenmez)

Kullanılan: 1 33.3%
  • DEĞİŞTİR (anlaşamamış zaten)

Kullanılan: 2 66.7%

• Kullanılan toplam oy
    3

Cansunur ÖZEN

Paylaşımcı Üye
arkadaşlar merhaba 2 gün önce limonumun yanına dişi aldım kuş tüy dökümünde ve kursak mantarı olmuş. Bizim limonu da yanına yaklaştırmıyor. Bu hastalıktan mıdır tedaviden sonra dişi düzelir mi yoksa bu anlaşmazlık tedavi olsa bile devam eder mi

Mantar çok bulaşıcı ve iyileşme süresi uzun bir hastalıktır. Tedavi edilmeden diğer kuşlara yanaştırılmamalıdır. Bunun için mantar spreyleri ve iyi bir dezenfektan uygulamalısınız. Özel ilgi ister. Eğer zamanınız yoksa kuşu değiştirmenizi ve hangi pet shoptan aldıysanız o pet shoptan kuş almamanızı öneririm. Pet shopların tanıdıkları il içi üreticiler vardır. Bu üreticilerden kuş alabilirsiniz. Hem ucuz hem sağlıklı hem de kaliteli kuşlar satabiliyorlar. Benim önerilerim bu kadar gerisi size kalmış. :)

Mantar çok bulaşıcı ve iyileşme süresi uzun bir hastalıktır. Tedavi edilmeden diğer kuşlara yanaştırılmamalıdır. Bunun için mantar spreyleri ve iyi bir dezenfektan uygulamalısınız. Özel ilgi ister. Eğer zamanınız yoksa kuşu değiştirmenizi ve hangi pet shoptan aldıysanız o pet shoptan kuş almamanızı öneririm. Pet shopların tanıdıkları il içi üreticiler vardır. Bu üreticilerden kuş alabilirsiniz. Hem ucuz hem sağlıklı hem de kaliteli kuşlar satabiliyorlar. Benim önerilerim bu kadar gerisi size kalmış. :)
Zamanım var tedavi edebilirim ama tedavi sırasında dişi ölürse diye endişeleniyorum

Ve işin kötü ve tuhaf tarafı kuş üreticisinden aldım dişiyi . Limonu da ordan almıştım :confused:

Olabilir bence kuşları ayırın ve başka bir odaya alın. Sonra dişiyi ilk önce bir banyo yaptırın ve Pet shoptan alacağınız suluğa damlatılan ve sprey olarak satılan mantar ilaçları alın. Tavsiyem Mantax adlı ilaçtır. Hastalığın geçmesine yardımı dokunur. Apex adlı spreyi de alırsanız dış vicuda yayılmasını engellemiş olursunuz. Tabi birde kuşunuz tüydeymiş. Buda kuşun halsiz olması ve bağışıklığının zayıflaması anlamına geliyor. Kuru mama verebilirsiniz. Kuru mama ek takviye besini olarak çok iyi besin maddeleri içeren bir yan üründür. Mantar iç bölümlerde olduğu için genellikle bunu kursağı hava ile doluysa anlayabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Dişiniz erkeğinizi dövüyor. Diye bir video atmışsınız. Bunun nedeni ya dişi erkeği beğenmiyordur. Ya yem için kavga oluyordur. Yada erkeğiniz kızışmıştır yalnız dişiniz kızışmamıştır. Ve erkeğinizin Çiftleşme istekleri dişiyi rahatsız ediyordur. Bu durumda:
Eğer sorun birinci sorun ise: Dişiyi değiştirin hiç uğraşmanıza gerek yok
Eğer sorun ikinci sorun ise: Birden fazla suluk ve yemlik takın
Eğer sorun üçüncü sorun ise: Dişi ve erkeği ayırın ve dişinin de kızışmasını sağlayın. Buna ayırma yöntemi denir. Ayrıca bunu tedavi ile de birleştirirseniz hem sağlıklı hem kızışmış bir kuş elde etme imkanınız olur.

Dişiniz erkeğinizi dövüyor. Diye bir video atmışsınız. Bunun nedeni ya dişi erkeği beğenmiyordur. Ya yem için kavga oluyordur. Yada erkeğiniz kızışmıştır yalnız dişiniz kızışmamıştır. Ve erkeğinizin Çiftleşme istekleri dişiyi rahatsız ediyordur. Bu durumda:
Eğer sorun birinci sorun ise: Dişiyi değiştirin hiç uğraşmanıza gerek yok
Eğer sorun ikinci sorun ise: Birden fazla suluk ve yemlik takın
Eğer sorun üçüncü sorun ise: Dişi ve erkeği ayırın ve dişinin de kızışmasını sağlayın. Buna ayırma yöntemi denir. Ayrıca bunu tedavi ile de birleştirirseniz hem sağlıklı hem kızışmış bir kuş elde etme imkanınız olur.
Ayırma gibi bi imkanım yok ki elimde fazladan kafes yok. Tedaviyi aynı kafeste yapacaktım ama bu da erkek için zararlı sanırım. Erkek kızıştı baya dişiyi rahatsız ediyor dişinin ceresi kabuk bağlamış ama erkek yaklaştığı gibi videodaki gibi vuruyor. Sanırım beğenmedi erkeği. En iyisi değiştirmek .

Size bir soru daha soracağım ben erkeğin yanına yavru bir dişi kuş alsam dişiyi büyütsem nasıl olur

Erkeğinizle arasında yaş farkı olur eğer başka bir kafeste büyütebilecek iseniz alın yoksa maalesef erkek kuş dişiyi dövebilir. Ve öldürebilir. En iyisi aynı yaşta kızışmış bir dişi almanız olacaktır. Yalnız şunu belirtmeliyim ki eğer üretim yapmayı planlıyorsanız. Kafesiniz çok küçük en iyisi salma bir kafes alın.

Erkeğinizle arasında yaş farkı olur eğer başka bir kafeste büyütebilecek iseniz alın yoksa maalesef erkek kuş dişiyi dövebilir. Ve öldürebilir. En iyisi aynı yaşta kızışmış bir dişi almanız olacaktır. Yalnız şunu belirtmeliyim ki eğer üretim yapmayı planlıyorsanız. Kafesiniz çok küçük en iyisi salma bir kafes alın.
Üretim yapmayı düşünmüyorum sadece birlikte yaşasınlar diye aldım eğer ilerde yumurtlama gibi bi durum olursa salma kafesi düşünürüm tabi :) bu arada verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim sağ olun :):)

Geri