Karadeniz Pet

Mama saati

Erman ARSLAN

Meraklı Üye
Herkese guzel gunler, Mama gibisi yok ;) icindeki vitaminler bizi bile ucurur valla

8adamu9e.jpg
za8u4eba.jpg
esy2ene7.jpg
ubazu2yt.jpg

ve mama kavgasi baslar, aslinda ikiser tane koymama ragmen israrla ayni kaptan yemeye calisiyorlar :)

e9abu8u7.jpg

İcindekiler: maydanoz, havuc, keciboynuzu, etimek, irmik, misir unu, tarcin, yumurta ve cok az bal. Aslinda bira mayasi da var ama igrenc kokuyor onun icin ayda bir kullaniyorum ;)

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:
Vay vay vay vay yarasın kuzulara.
hep diyorum işte artık mama yaparken bi yemlikte kendimize ayırıcaz :D
Ben daha da arttırıp meyve de ekliyorum falan aman Allah'ım yok böyle güzel bi koku .))

Gorky maydonoz zararlı değil, yerken boğaza yapışma ihtimali var diye önerilmiyor. Ama sevgili Erman zaten bütün vermemiş doğramış incecik.
Dikkatli olmakta fayda var tabii.

Maydonoz yerine nane ekle Erman, sonuç dehşet oluyor.

Yaklasik 6aydir elimin altinda olursa kullaniyorum, hicbir zararini gormedim.

Ben daha da arttırıp meyve de ekliyorum falan aman Allah'ım yok böyle güzel bi koku .))

Gorky maydonoz zararlı değil, yerken boğaza yapışma ihtimali var diye önerilmiyor. Ama sevgili Erman zaten bütün vermemiş doğramış incecik.

Maydonozun zararı o işte :D

;) Nane denemedim hic ama guzel olacagina eminim, bugun elimin altinda yok ama normalde kirmizi salcalik biber koyuyorum o da cok iyi oluyor.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 08:15 -->-> Daha önceki mesaj 08:13 --

;) Nane denemedim hic ama guzel olacagina eminim, bugun elimin altinda yok ama normalde kirmizi salcalik biber koyuyorum o da cok iyi oluyor.

Vallahi ne yalan soylim tadina bakmadan vermiyorum zaten, insanin cani cekiyor mis gibi kokunca :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 08:15 -->-> Daha önceki mesaj 08:13 --

Vallahi ne yalan soylim tadina bakmadan vermiyorum zaten, insanin cani cekiyor mis gibi kokunca :)

Ye sen ye, sonra kuşların kavgasına ortak ol.
Çok pisboğaz oldum ben mubişlerim yüzünden yahu yemediğim yumurtayı bile yemeye başladım :D
Nane'ye of diyorum "çıldırın çıldırın çıldırınnn bu naneler için çıldırınn" elimde gördüklerinde tezahüratları bence bu olurdu dile gelselerdi.

@Gorky; Allah iyiliğini versin :D adam ince ince doğramış bişey olmaz, bu da yapışırsa nane de dereotu da yapışır. Aslında hepsi riskli
Önce tedbir sonra tevekkül tabisi.

Ye sen ye, sonra kuşların kavgasına ortak ol.
Çok pisboğaz oldum ben mubişlerim yüzünden yahu yemediğim yumurtayı bile yemeye başladım :D
Nane'ye of diyorum "çıldırın çıldırın çıldırınnn bu naneler için çıldırınn" elimde gördüklerinde tezahüratları bence bu olurdu dile gelselerdi.

@Gorky; Allah iyiliğini versin :D adam ince ince doğramış bişey olmaz, bu da yapışırsa nane de dereotu da yapışır. Aslında hepsi riskli
Önce tedbir sonra tevekkül tabisi.

Kavgaya mahal vermemek için ben onlardan önce davranıyorum :D Perşembe mamasında Naneyi denicem ama. ;)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 08:28 -->-> Daha önceki mesaj 08:26 --

Maydonozun zararı o işte :D

Yok kardeşim çok ince kıydığın zaman sıkıntı olmuyor, Maydanozda bol C vitamini var hatta portakalda bile o kadar yokmuş, no problem :)

bunu görünce benim bile yiyesim geldi arkadaş ne güzel mamaymış.

Herkese guzel gunler, Mama gibisi yok ;) icindeki vitaminler bizi bile ucurur valla

8adamu9e.jpg
za8u4eba.jpg
esy2ene7.jpg
ubazu2yt.jpg

ve mama kavgasi baslar, aslinda ikiser tane koymama ragmen israrla ayni kaptan yemeye calisiyorlar :)

e9abu8u7.jpg

İcindekiler: maydanoz, havuc, keciboynuzu, etimek, irmik, misir unu, tarcin, yumurta ve cok az bal. Aslinda bira mayasi da var ama igrenc kokuyor onun icin ayda bir kullaniyorum ;)

bira mayasının ölçüsü nedir acaba nekadara mamaya nekadar katılıyor

benim kuşlar birtürlü yemiyor arkadaş sinir oldum artık :(

ben yiyorum arasıra kız arkadaşımda laf atıyor o yenirmiiii :D

bira mayasının ölçüsü nedir acaba nekadara mamaya nekadar katılıyor

Ben bir tabak mamaya bir çorba kaşığını tam doldurmadan serpiyorum ve karıştırıyorum, çok pis kokuyor ama orası ayrı :D 4-5 saat sonra odaya girdiğimde tarifi imkansız bir koku oluyor.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:22 -->-> Daha önceki mesaj 23:18 --

Kıvam önemli mamada, tutturabilirseniz sevdikleri şekilde bir mamayı devamı gelir

Açıkçası ben kıvamdan dolayı olduğunu sanmıyorum, tabi hemen hemen aynı malzemeler ama kıvam her seferinde farklı oluyor, Bence bazı kuşlar sevmiyor veya çekingen davranıyor olabilir, hani insanlarda da şöyletipler vardır ya "bilmediğim şeyi ağzıma sürmem" onun gibi bence :D

Ben bir tabak mamaya bir çorba kaşığını tam doldurmadan serpiyorum ve karıştırıyorum, çok pis kokuyor ama orası ayrı :D 4-5 saat sonra odaya girdiğimde tarifi imkansız bir koku oluyor.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:22 -->-> Daha önceki mesaj 23:18 --

Açıkçası ben kıvamdan dolayı olduğunu sanmıyorum, tabi hemen hemen aynı malzemeler ama kıvam her seferinde farklı oluyor, Bence bazı kuşlar sevmiyor veya çekingen davranıyor olabilir, hani insanlarda da şöyletipler vardır ya "bilmediğim şeyi ağzıma sürmem" onun gibi bence :D

Evet mamaya alışkın olmayan kuş için zor ama sevdiği bişey olursa neden yemesin, benim kıvamdan kastım yani hem hamur olmayacak bide içinde sevdiği şeyler Olacak sevmediği şey olursa yemez mesela benim kuşlar, ben şu keçiboynuzu tozunu koyunca hemen anlıyorlar bi tadına bakıp geri çekiliyorlar mama için kavga eden kuşlarım :)

Bazı kuşlar mamayı hakkaten sevmiyor. Aldığım 3 aylık yavruya kaç kere denediysem yediremedim. Meyve dilimlerinede dokunmuyor, sebzede sadece marul yaprağına bir kaç gaga vurmuştu. Galiba anaçlarını mama ile beslemeyen bir üreticinin yavrusuydu :) Üreticisini bilerek yavru almak daha doğru sanki...

sen heralde çok katıyon okuduğum yerlerde 1kg yem için 5 gr yeterli diyor

Evet mamaya alışkın olmayan kuş için zor ama sevdiği bişey olursa neden yemesin, benim kıvamdan kastım yani hem hamur olmayacak bide içinde sevdiği şeyler Olacak sevmediği şey olursa yemez mesela benim kuşlar, ben şu keçiboynuzu tozunu koyunca hemen anlıyorlar bi tadına bakıp geri çekiliyorlar mama için kavga eden kuşlarım :)

Keçi boynuzunu memleketten yeni getirdim sayılır, son 3 mamaya düzenli olarak karıştırıyorum hiç fark yokmuş gibi aynı iştahla yiyorlar. Sonuçta onlarda canlı illaki kokusunu alıyorlardır, mesela bira mayası koyduğumda yine yiyorlar ama her zamankinden az yiyorlar.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:44 -->-> Daha önceki mesaj 23:42 --

sen heralde çok katıyon okuduğum yerlerde 1kg yem için 5 gr yeterli diyor

Wow ciddimisin? Ben bir üreticiden aldım o bana o kadar koymamı söyledi, yani bir havuç bir yumurta 3kaşıkta toz karışımın içine yarım çorba kaşığından biraz fazla koyuyorum, bir araştırayım bakalım, teşekkürler.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:46 -->-> Daha önceki mesaj 23:44 --

Bazı kuşlar mamayı hakkaten sevmiyor. Aldığım 3 aylık yavruya kaç kere denediysem yediremedim. Meyve dilimlerinede dokunmuyor, sebzede sadece marul yaprağına bir kaç gaga vurmuştu. Galiba anaçlarını mama ile beslemeyen bir üreticinin yavrusuydu :) Üreticisini bilerek yavru almak daha doğru sanki...

Evet benimkiler de mamayı dibine kadar yiyorlar ama marul, meyve vs. dokunmuyorlar bile.

Ya bu endişeyi bende yaşamıştım.
Kızımı aldığımda 33 günlüktü ve çok uzun bir süre ağzına nemli bir şey geldiğinde huylanıyo ve yemiyordu.

Şöyle bir yol denemeni öneririm - ki oğlum çok ürkek onda bile işe yaradı- :
- Seni görebileceği şekilde karşısına geç , ona yaklaş meyve ya da marul parçasını ağzına götür
- "Ağzını şapırdatarak yemek" deyimi vardır ya onu tatbik et, yiyormuş gibi yaparak o sesi çıkar, bi süre sonra ona uzat.
Bunu sadece 1 kez yapma her gün yap, sürekli yap.

Tohum dışındaki şeylerin onlara zarar vereceğini düşünüyorlar doğaları gereği, tanımadıkları için.
Ama senin yediğini ve sana bir şey olmadığını anladığında sana güveniyorsa, yediklerine de güvenecektir.

Bir süre sonra elini ağzına götürdüğünde kafasını uzatmaya başlayıp yanına uçup gelecek, hatta şapırdatma sesiyle bile yemeye çalışacak

Tecrübeyle sabit, endişelenme onlar çok meraklı, mutlaka tadacaktır :)

Son düzenleme:
Geri