Karadeniz Pet

Mama yapımı

özkan72

Paylaşımcı Üye
Öncelikle herkese iyi günler bu gün 1 çift muhabbet kuşum için mama yaptım hazır mamayi zaten yiyor lar denedim gayet de başarılı bir biçimde yediler malzemelere gelince

5 ad bebe bisküvisi
4 adet etimek
Bir yemek kaşığı galeta unu
1 yemek kaşığı mısır unu
1 yemek kaşığı irmik
Çeyrek çay kaşığı kuru maya
2 tatlı kaşığı fındık
1 adet haşlanmış yumurta

Hepsini toz haline getirip mamliklarina koydum 6 dakika ya yakın kafalarını çıkarmadılar mamalik dan gayet de güzel yediler mamalik ta kalanı her sabah dökeceğim yerine yenisini ekliyecegim malum yaptığım malzemelerden 2 3 mamalik daha çıkar kalan malzemeyi ağzı kapalı saklama kabına koyup buz dolabına koydum 3 gün mama verip kalan haftayı mamasiz geçireceğim yeşillik koymamamin sebebi günlük olarak kafesleri ne asıyorum onuda ayrı yiyor lar mama bu şekilde kuru kaldığı için daha uzun süre bekletebilitim kafeste

ben kuşlara bu şekilde bisküvi,irmik vb şeyler katmıyorum. Sadece yumurta ve duruma bağlı olarak havuç veya yeşillik.Bu şekilde daha doğru olduğunu düşünüyorum. Her gün vermek fazla kızgınlıktan dolayı kavgaya yol açıyor ben haftada bir veya iki kez veriyorum.

ben kuşlara bu şekilde bisküvi,irmik vb şeyler katmıyorum. Sadece yumurta ve duruma bağlı olarak havuç veya yeşillik.Bu şekilde daha doğru olduğunu düşünüyorum. Her gün vermek fazla kızgınlıktan dolayı kavgaya yol açıyor ben haftada bir veya iki kez veriyorum.
Bende 3 gün kullanmayı düşünüyorum sade yumurta da yiyorlar malum kış aylarında olduğumuz için enerji lerini arttırmaya yönelik diğer katkıları da ekledim yesilligi de mamaya katmiyorum ayrı olarak asıyorum örnek dün nane ile maydonos verdim az da olsa yediler bugün çeyrek salatalık verdim yarıya yakınını yediler yarın karnibahar veya turp düşünüyorum bakalım artık hepsinden az da olsa yeseler düzenli olarak yeter

bebe biskuvisinin icinde seker var insan icin bile zararli. mamaya cok fazla bisey katmana gerek yok yumurtanin sarisi beyazi zaten cok besleyici kizistirmak istedigin zaman havuc vs rendelersin yeter. eksik kaldigina inandigin vitamin varsa kaliteli bi multivitamin alir suluktan uygularsin. ille toz biseyler eklemek istersen 7 gunluk civciv yemini arastir.