petshop

                   

 1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
  Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
  Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

  Notu Gizle

Muhabbet Kuşlarında Cinsiyet Ayrımı Ve Yaş Tahmini

Konusu 'Muhabbet Kuşu Bilgi Bankası' forumundadır ve alpdna tarafından 25 Haziran 2016 başlatılmıştır.

 1. alpdna
  Çevrimdışı

  alpdna Administrator
  Administrator

  Katılım:
  12 Haziran 2016
  Mesajlar:
  346
  Beğenileri:
  161
  [​IMG]

  Muhabbet Kuşlarında Cinsiyet Ayrımı Ve Yaş Tahmini


  Küçüklüğünden bu yana eğitilen muhabbet kuşları küçük yaşta verilen eğitimi daha çabuk kavramaktadırlar. Daha bir haftalık veya bir aylık kuşlar daha çabuk öğrenir ve daha çabuk alışmaktadırlar. Bu alışmaları sonucunda yapılan her harekete karşılık veren muhabbet kuşları alıştığı kişinin sesini duyduğunda ya da gördüğünde kafesin içerisinde bir sağa bir sola uçtuğu görülmüş olan şeylerden biridir. Sevindiğini belli etmeye çalışan muhabbet kuşu sizin onunla ilgilenmenizi isteyecek ve siz ilgilenmediğinizde öterek dikkatinizi çekmeye çalışacaktır. O sizi gördü ve siz onun yanına gitmediğinizde sesiyle sizin ilginizi çekmeye çalışacak ve siz yanına gelene kadar kafeste sağa sola uçup ötmeye devam edecektir. Yanına gittiğinizde sakinleştiği gözler görülür şekilde olacaktır.

  Muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı nasıl yapılır

  Muhabbet kuşlarının cinsiyetlerini küçük olduklarında anlamak oldukça zordur ama bununda bir yöntemi bulunmaktadır yaşı büyüdükçe anlaşılan olan cinsiyet ilk olarak burun deliklerinin çevresizin (çere) hangi renk olduğunu görmekle başlamaktadır eğer mavi ise kuşunu erkek pembe veya kırmızı dönük ise kuşunu kızdır. Cinsiyet ayrımın en belirleyici özelliği budur. Ama 1 veya 2 aylıkken bu ayrıntı kendisini belli etmemektedir. Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı ve yaş tahmini yapabilmek için kuşunuzun en azından 5 aylık olması gerekmektedir. Ama sadece burunda olmadığı gibi farklı yöntemlerle de kız veya erkek olduğu anlaşıla bilmektedir. İlk olarak burun delik çevreleri (çere) erkeklerde küçükken pembe olur kızlar ise beyaz tonlarındadır kuşunuz büyüdükçe burun deliklerinin çevresinin erkeklerde mavi kızlarda ise kırmızıya doğru dönmektedir. 6 aylıktan sonra erişkinliğe ulaşan muhabbet kuşları kendilerinin daha çok belli etmektedirler. Burun delik çevresi ( çere) denilen bölge erkeklerde çok fazla değişiklik göstermemektedir. Kızlarda ise çere dediğimiz bölge gitgide kızarmaktadır.

  Muhabbet kuşlarında yaş tahmin nasıl yapılır

  Genellikle ayaklarına bakılarak anlaştığını söyleyenler bulunmaktadır ama bu bilgi oldukça yanlış olan bir bilgidir. Muhabbet kuşların ayaklarında bulunan pullardan yola çıkarak büyük veya küçük olduğunu söyleyen bu konuda yanılmaktadırlar. Çünkü yeni yumurtadan çıkmış olan bir yavrunun bile ayakları pullu olabilmektedir. Genellikle muhabbet kuşu yaşa başının üstünde bulunan dalgalı çizgilerden anlaşılmaktadır bu çizgiler yaşları büyüdükçe koyulaşmakla beraber daha belirgin bir hal almaktadırlar. Büyük olan muhabbet kuşu boyutlarıyla da yaş tahmini yapılmamalıdır ırk farklılıkları olan muhabbet kuşları arasında boyut farklıda bulunmaktadır. Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı ve yaş tahmini yapıla bilinmesi için başının üstündeki dalgalı olan bölgelere bakılması gerekmektedir.

  Muhabbet kuşlarında cinsiyete göre davranış şekilleri

  Kız olan muhabbet kuşları oldukça saldırgan olmaktadırlar bu saldırganlıkları zaman geçtikçe azalsa bile ilk başlarda oldukça saldırgan olmaktadırlar. Erkek olan muhabbet kuşları daha uysal ve konuşmaya daha yatkın olan muhabbet kuşu türleridir. İlgi gösterilmesini seven erkek muhabbet kuşları kızlara göre daha kolay eğitilmektedirler. Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı ve yaş tahmini yapılan ve kendileri ile ilgilenilmediği fark ettikleri zamanda veya eğitim yarım bırakıldığında tekrar başlamak ve kuşlara söz dinletmek oldukça zordur.
   
 2. Gürbüz
  Çevrimdışı

  Gürbüz New Member

  Katılım:
  30 Kasım 2016
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  image.jpeg 2aylık erkek muhabbet kuşu aldım güya ama şuan 4aylık ve ceresi kahverengileşmeye başladı kesin dişimidir bu şimdi
   
 3. Joker
  Çevrimdışı

  Joker New Member

  Katılım:
  26 Kasım 2016
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  1
  evet dişi
   
 4. Gürbüz
  Çevrimdışı

  Gürbüz New Member

  Katılım:
  30 Kasım 2016
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Bende sıkılmasın diye yanına dişi almıştım
  Dişi dişi takılırlar o zaman
   
 5. DarKMooN (Eyüp)
  Çevrimdışı

  DarKMooN (Eyüp) Active Member

  Katılım:
  2 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  256
  Beğenileri:
  37
  İyi tutuyorsunuz elde ya benimkiler ele alışık değil tutmak gerektiğinde kışlık kalın çorap (temiz kullanılmamış) elime geçirip öyle tutuyorum bazen yinede geçiriyorlar gagalarını. kuş dişi diye düşünüyorum.
   
 6. Gürbüz
  Çevrimdışı

  Gürbüz New Member

  Katılım:
  30 Kasım 2016
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Hiç ısırmıyor çok uysal sıcak kanlı hareketli uçmaya bayılır geveze aynı erkek babada erkek demişti kuşçu ama baktım ceresi kahverengileşti benim hayaller suya düştü
  Halbuki torunlarım olacaktı büyüyünce:confused:
   
 7. Kocacık
  Çevrimdışı

  Kocacık New Member

  Katılım:
  13 Ocak 2017
  Mesajlar:
  9
  Beğenileri:
  2
  14843443912051116073277.jpg1484344475630222474621.jpg
  Merhaba ben kuşumu dişi diye aldım şimdi yanına eş almak istiyorum ama aklımı karıştıranlar oldu erkek olabilicegi konusunda bilgilendirirseniz sevinirim dişimidir erkekmidir birde yaşı ve ırkını bilenler yazabilirse sevinirim14843443912051116073277.jpg1484344475630222474621.jpg
   
 8. Gürbüz
  Çevrimdışı

  Gürbüz New Member

  Katılım:
  30 Kasım 2016
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  7-8 aylık bir dişi gibi tahmin ediyorum
   

Sayfayı Paylaş