Muhabbet Kuşlarında Soğuk Algınlığı

Konusu 'Muhabbet Kuşu Eski Konular ( Kapalı Bölüm )' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 6 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Site Yöneticisi
  Yönetici

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.083
  Beğenileri:
  29
  Muhabbet Kuşlarında Soğuk Algınlığı Belirtileri

  Soğuk algınlığı, muhabbetkuşlarında çeşitli derecelenmeler içinde görülür. Hafif geçen soğukalgınlıklarında, kuş tüylerini kabartır. Eskisi kadar hareketli ve oyuncu değildir. Çoğunlukla tüylerini kabartmış bir durumda, kafesin veya salmanın bir köşesine çekilip uyuklar. Daha asırı durumlarda yeme karşı tümüyle ilgisizlik, soluk almada güçlük ve hatta kendini kaybetme durumları görülebilir.

  Muhabbet Kuşlarında Soğuk Algınlığı Nedenleri

  Muhabbetkuşları, yüksek ve düşük ısıya karşı dayanıklı canlılardır. Isı değişimlerine de ani olmamak koşuluyla tahammül gösterebilirler. Bununla birlikte, kafeslerin açık pencere ve kapılar arasında bırakılması, içinde bulunduğu sıcak odadan seğuk bir yere aktarılması, salmaların köşe rüzgârlarına hava akımlarına acık yerlere kurulması, bütün bir geceyi ıslak tüylerle geçirmeleri gibi nedenlerle soğukalgınlığına tutulabilirler.

  Muhabbet Kuşlarında Soğuk Algınlığı Önlenmesi

  İlk önlem olarak kuş sıcak bir yere. tercihen özel donanımlı Hasta Kafesine alınmalıdır. İçme sularına damlatılacak bir iki damla Terramicine eriyiği ile hafif durumlar için etkili tedavi sağlanmış olur. Muhabbet kuşlarının fazla su içmedikleri göz önüne alınarak, onları susatmak amacıyla ağızlarına bir damla bal damlatmakta fayda vardır. Başlangıç durumlarında kuş şurubu verilerek önlem almak olasıdır. Bir başka tedavi de, 30 gram kadar suda bir tablet Auremycine eriterek, bu solüsyondan bir damlalık yardımıyla kuşun ağzına günde bir damla olmak üzere üç dört gün süreyle damlatmaktır. Kuş hastalığın belirtilerini üzerinden atmaya başladığında, sevdiği yiyeceklerle güçlendirilmelidir.
   

Sayfayı Paylaş