Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Bakımı Hakkında ??

• Konbuyu başlatan Ahmet Can Gülmez
  • Başlangıç tarihi
A

Ahmet Can Gülmez

Guest
Muhabbet kuşuma eş aldım ve sitede söylenene göre eş tutuşmuşlar. Bense kuş yetiştirmede çok acemiyim. Ve siteyi biraz gezdiğimde yazan bazı şeyleri uygulamadığımı fark ettim ve bu konuda bi kaç sorum olucak;

1. Olarak kafesin tabanını haftada 1 değiştiriyorum. Bunu Günlük olarakmı yapmam gerekli?

2. Kuş kumu almadım. Daha doğrusu almam gerektiğine dair bişi dememişti petshop. Almazsam sorun olurmu?

3. 1.5 tlye gaga taşı aldım. Ve gün içinde 4-5 kere kuşlar onu kullanmakta. Ama okuduğuma göre bu taşlar zararlı olabiliyormuş. Ne yapmam gerek?

4. Yemi veya suyu günlük olarak belli oranlardamı koymalıyım?

5. Önemli sorularımdan biri olarak;
Evde büyük ebatlı bir banyo var... Bu banyoyu Yazın (Resimdeki sarı kuş vardı o zaman sadece) taktığımda kuş banyo yapmadı... hatta bazen suluk olarak kullandı... Yeşillikler koydum suya girmesi için ama genede yeşillikleri yiyip suya girmedi... Suyun sıcaklığınıysa her zaman ılık ve aynı sıcaklıklarda tutmaya çalıştım... Ama genede girmedi... bende söktüm... Banyoluğu takmammı gerekli genede? :confused:
Kafesin resimleri burda... Eğer gerekirse kafesin içi daha iyi görünücek gibide resim çekebilirim...
xG0Nq3.jpg

wzBLW4.jpg

ey31yN.jpg

1. Olarak hergün değiştirmeniz kuşların sağlığı açısından iyi olur böyle yapmakta yarar var.
2.olarak kuş kumu kesinlikle kullanın ayrı olarak bi yemlikte verin.
3.olarak gaga taşı kullanmamanız bence daha iyi olur onun yerine kalamar kemiği kullanmanız daha uygun
4.olarak yem çabuk bitebilir hele ki akıllı yemlikte kullanmıyorsunuz yani yemlikte yem var sanabilirsiniz kabukları üfleyerek bu işi çözebilirsiniz. Suyu da gün aşırı değiştirebilirsiniz.
5.olarak banyo ihtiyacı varsa elbette gireceklerdir bir de kış aylarında hasta olabilirler sıcaklığı falan ayarlayamazsanız şimdilik bence takmayın.

Ayrıca tahta tünek kullanırsanız kuşlarınızın tırnak sağlığı açısından yararlı olacaktır.

LG G2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi.

Son düzenleme:
1. Olarak hergün değiştirmeniz kuşların sağlığı açısından iyi olur böyle yapmakta yarar var.
2.olarak kuş kumu kesinlikle kullanın ayrı olarak bi yemlikte verin.
3.olarak gaga taşı kullanmamanız bence daha iyi olur onun yerine kalamar kemiği kullanmanız daha uygun
4.olarak yem çabuk bitebilir hele ki akıllı yemlikte kullanmıyorsunuz yani yemlikte yem var sanabilirsiniz kabukları üfleyerek bu işi çözebilirsiniz. Suyu da gün aşırı değiştirebilirsiniz.
5.olarak banyo ihtiyacı varsa elbette gireceklerdir bir de kış aylarında hasta olabilirler sıcaklığı falan ayarlayamazsanız şimdilik bence takmayın.

Ayrıca tahta tünek kullanırsanız kuşlarınızın tırnak sağlığı açısından yararlı olacaktır.

Kuş kumu veya benzeri şeylerde önerdiğiniz bi marka varmı?

Kuş kumu aldım ve kafese bi yemlikle koydum bi miktar ama kuşlar hiç umursamıyor kumu.. yemeleri gerekmiyomu?
Ayrıca bazen en üst tüneğin altındaki tünekte kuş dışkısı oluyo 4-5 tane üst üste... dişi kuş onları kemirip aşağı atıyo... aşağı inip onlarla uğraşmıyo ama... Bu dışkısını yiyo demekimi oluyo yoksa kız biraz titizmi? :)

Yer onlar merak etmeyin :)

Geri