Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu gagasını direğe takıp bekliyor

La0la

Yeni Üye
Muhabbet kuşu aldım daha yavru 2 gündür bizde 2 gündürde geceleri kafese tırmanıp gagasını kafes teline takıp beklemekte sabaha kadar bunun sebebi nedir,birde ayağına az bir şey tereyağı sürdük ayağındaki pislikler gitsin diye ama biraz sanki göz kapakları kızardı sıkıntı olurmu cevaplayanlar için teşekkürler ;)

Ekli dosyalar

• 132EA610-E791-4A46-BE11-F33773690B8A.png
    132EA610-E791-4A46-BE11-F33773690B8A.png
    1.7 MB · Görüntüleme: 716
Daha yavru dışarı çıkarmak istemiyorum uçamıyorda büyük gözüktüğüne bakmayın kendime nasıl alıştırabilirim :/

Kuşu yeni getirdiğiniz için ortam yabancı geliyor o yüzden bu davranışları sergiliyor konumunu değiştirmeyin zaman verin kısa süre içerisinde ortama ayak uydurucaktır bu süreçte ürkütücek hareketlerde bulunmayın.

Daha yavru dışarı çıkarmak istemiyorum uçamıyorda büyük gözüktüğüne bakmayın kendime nasıl alıştırabilirim :/
Kuş mutlaka uçar. Evde birkaç gün geçirdiyse yavaştan çıkarmanız lazım, bir şekilde evi tanıyacak. Avcunuza yem dökün yedirin, parmağınızı tünek haline getirip kuşum önüne getirin, bol ilgi sevgi, kuşa taze meyve sebze uzatın vs.

Ayağına tereyağı sürmeyin.
Ayağında kuş pisliği vardı tırnaklarına girmiş 1 gün öyle durdu rahat hareket edemiyordu tırnaklarına girmiş suyla çıkmıyordu yani zarar gelmemesi için çok az sürdük kendi çıkarmış yoksa sürmeyiz yani .d yani şuan da çıkarsam kuşu sıkıntı olmaz dimi ama tırsıyor bizden germek de istemiyorum kuşu

Kendini o şekilde güvende hissediyor, onun için öyle duruyor. Kuşçularda toplu şekilde kafesin içinde duran kuşların bazıları genelde gagasını tele takıp dururlar. Dışarı çıkarmayın 1 süre, ortama alışsın size alışsın rahatlasın biraz ondan sonra dışarı salarsın ;)

Kendime nasıl alıştırırım demişsin; öncelikle 1 süre rahat bırakın kuşu dediğim gibi ortama alışsın önce. Ondan sonra sana alışması için 2 şey yapıcaksın, hergün kuşla konuşucaksın ilgileniceksin seni sürekli görücek bu 1, ikincisi kafesin içinde yavaş hareketlerle parmak takibi yapıcaksın parmağa gelince bekliceksin parmağından inince tekrar parmak takibi yapıcaksın bu şekilde alışıcaktır, ilk başlarda sürekli kaçar parmaktan ama daha sonra mutlaka gelicektir.

streste sıkıldığını olduğunu gösteriyor. çıkarıp ilgilenin oynayın. evcil değilse tüm perdeleri kapatıp kafes kapısını açık bırakın. yere önüne de biraz yem dökün dışarı çıktığında sağa sola uçmaya kalkmaması için direk olarak... zamanla alışır gider. kendiliğinden girer yani acıktığı zamanlar. akşam olunca da hava kararmaya yakın dönecektir. kanatlılarda iç güdüsel bu. yeni aldıysanız aynı oda da en fazla 1 hafta durması yeterli kafesine yerine falan alışması zaten. 1 haftadan fazlası strese sokar.

streste sıkıldığını olduğunu gösteriyor. çıkarıp ilgilenin oynayın. evcil değilse tüm perdeleri kapatıp kafes kapısını açık bırakın. yere önüne de biraz yem dökün dışarı çıktığında sağa sola uçmaya kalkmaması için direk olarak... zamanla alışır gider. kendiliğinden girer yani acıktığı zamanlar. akşam olunca da hava kararmaya yakın dönecektir. kanatlılarda iç güdüsel bu. yeni aldıysanız aynı oda da en fazla 1 hafta durması yeterli kafesine yerine falan alışması zaten. 1 haftadan fazlası strese sokar.
Daha 3 gündür bizle zaten bir kaç gün sonra çıkaracağım yavru birde çıkarınca kendine zarar verir diye korkuyorum

Kuşu dışarıya salmadan önce kafeste eline dal darı alıp yedirip kendine güven sağlaman lazım. Her eline geldiğinde ödül olarak dal darı ver. Eline geldiğinde ödüllendirileceğine şartlansın kuş.

Kuşu dışarıya salmadan önce kafeste eline dal darı alıp yedirip kendine güven sağlaman lazım. Her eline geldiğinde ödül olarak dal darı ver. Eline geldiğinde ödüllendirileceğine şartlansın kuş.
Dal darı yiyor full zaten şuan da yavru olduğu üçün onla besleyin demişlerdi bayada yiyor kırmasıda rahat

onu stresli olunca yapıyorlar genelde.bende kuşlarımı başka odaya götürüyordum uyumaları için o zaman ilk başta öyle yapıyorlardı sonradan bıraktılar.kuşu önce kafeste elinize alıştırın sonra küçük bir odaya salın biraz uçsun alışır.

Yavru olduğu işin ve ortama yeni geldiği için normal zamanla atlatacaktır

Geri