Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum halsiz ve ara ara kusuyor

Neofatalty

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba, muhabbet kuşum son 5-6 gündür halsiz. Tüy döktüğü için tüy dönemine girdiğini düşünüyordum fakat bugün 3 defa kustu. Kusmuğu ekşi bir kokudaydı. Daha önce bir kuşumu kursak mantarından kaybettiğim için bu beni biraz korkuttu.
Günün büyük kısmını uyuyarak geçiriyor fakat yem yeme iştahında herhangi bir sorun gözlemlemedim. Yemini, suyunu ve vitaminini düzenli veriyorum. Herhangi bir yem değişikliğinde de bulunmadım. Sadece ek olarak az az yulaf da vermeye başladım. Yeri geldiğinde daldarı da tüketmekte. Dışkısı tüylerine yapışmıyor, cıvık değil gibi fakat siyaha yakın koyulukta. İmkan bulunca fotoğrafla destekleyeceğim. Yakınlarda kuştan anlayan veteriner bulunmadığı için size danışmak istedim. Bir önceki kuşum veterinerin yanlış teşhisi yüzünden öldü maalesef. Önlem amaçlı mantar ilacı alıp kullansam acaba kuşuma bir zarar verir mi? Sizce kuşumdaki problem nedir?

Dışkıları bu şekilde. Kursak mantarından çekindiğim için suyuna Zolax 50mg kapsülün 1/5 kadarını kattım birkaç yudum içirdim.

Ekli dosyalar

• 20221004_190723.jpg
    20221004_190723.jpg
    972.1 KB · Görüntüleme: 11
  • 20221004_190243.jpg
    20221004_190243.jpg
    730.4 KB · Görüntüleme: 12
  • 20221004_190234.jpg
    20221004_190234.jpg
    774.6 KB · Görüntüleme: 12
Nerede yaşıyorsunuz belki bilen biri veteriner önerebilir. Bir de havalar soğuduğu için kafesin olduğu ortama dikkat etmenizi öneririm.

İstanbul'da yaşıyorum. Yarın bir tane kuş uzmanına götüreceğim. İştahında bir problem yok ama yediklerinin ufak bir kısmını çıkarıyor. Bazen ağzında salya da görüyorum. Bu beni biraz korkutuyor.

Nerede yaşıyorsunuz belki bilen biri veteriner önerebilir. Bir de havalar soğuduğu için kafesin olduğu ortama dikkat etmenizi öneririm.
Kafes pencereden ve kapıdan uzakta ve camlar da kapalı. Ayriyeten kafesi battaniye ile sardım sıcaklığı stabil tutmak amacıyla

İstanbul'da yaşıyorum. Yarın bir tane kuş uzmanına götüreceğim. İştahında bir problem yok ama yediklerinin ufak bir kısmını çıkarıyor. Bazen ağzında salya da görüyorum. Bu beni biraz korkutuyor.
İstanbulda sanırım Floryada bir veteriner meşhurdu kuş üzerinde. Bilen biri yazabilirse iyi olur

Geri