Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşumun Kakası Poposuna Yapışıyor; Kabarık, Halsiz ve Kanatları Düşük Duruyor

omer.cank

Yeni Üye
Herkese iyi akşamlar,
9 yaşındaki dişi muhabbet kuşumun poposuna kakasının yapıştığını fark edip 2 gün boyunca temizledim.
Daha sonra poposuna günde bir kez zeytinyağı sürerek rahatlamasını sağlamak istedim. 2 günün sonunda kendisi halsiz, kabarık durmaya başladı.
Aynı zamanda kanatları da düşük duruyor.
Ötüşünde bir sıkıntı yok, uçurduğumda da herhangi bir sıkıntı yok.
Eşiyle birlikte oyun oynayacaklarında oynuyorlar. Ama şu anki durumu beni tedirgin etti. Ne yapmam gerektiği hakkında bilgi verir misiniz lütfen...
gpcr2h1.jpeg
mkds1ic.jpeg

my1uc1l.jpeg
ooaozyg.jpeg
ckpwiag.jpeg

İyi akşamlar, poposunda bir şişlik mi var?
Yeni yapılmış dışkısını atar mısınız?
Başka belirti var mı?

Bu arada haberiniz var mı bilmiyorum ama iki kuş da dişi.
Poposunda şişlik var. Sureklı uyuyor. Dışkısında artık beyaz kısım çok az şeffaf bir kakası var diyebilirim. Suan elimde uyuyor ve yem yiyemiyor. Kanatları düşük duruyor bayadır. Kakasını yapsrken kendini kasıyor. Ölecek diye ağlıyorum şuan.

Poposunda şişlik var. Sureklı uyuyor. Dışkısında artık beyaz kısım çok az şeffaf bir kakası var diyebilirim. Suan elimde uyuyor ve yem yiyemiyor. Kanatları düşük duruyor bayadır. Kakasını yapsrken kendini kasıyor. Ölecek diye ağlıyorum şuan.
Kanatlı veterinerine götürmeniz gerekiyor.
Şimdi ise mama yapıp verin ya iğnesiz şırınga ile ya da çay kaşığı yardımı ile.

Kanatlı veterinerine götürmeniz gerekiyor.
Şimdi ise mama yapıp verin ya iğnesiz şırınga ile ya da çay kaşığı yardımı ile
Bebe bisküvisisiyle Mama yaptım biraz yedirdim biraz da ekmek içi yedi. Şimdi yumurta kaynatıp yemliğine koyacağım. Kendi yemini asla yiyemiyor. Başını koyacak yer bulduğunda uyumaya başlıyor. Uçamıyor ve dengede yürüyemiyor. Yarın bayramın 3. Günü açık bir kanatlı veteriner bulursam kesinlikle götüreceğim.

Geçmiş olsun, son durum nedir? Mama hazırlamasını biliyor musunuz? Veya elle besleme aparatınız var mı?
Mamayı hazırladım 1ml şırıngalarımla iğnesiz şekilde azar azar yedirdim. Eimden geleni sonuna kadar yapacağım ama önceki kuslarımdan deneyimlerimle 9 yasındakı yavrumdan ümidimi kestim... Teşekkür ederim yardımlarınız için

Bebe bisküvisisiyle Mama yaptım biraz yedirdim biraz da ekmek içi yedi. Şimdi yumurta kaynatıp yemliğine koyacağım. Kendi yemini asla yiyemiyor. Başını koyacak yer bulduğunda uyumaya başlıyor. Uçamıyor ve dengede yürüyemiyor. Yarın bayramın 3. Günü açık bir kanatlı veteriner bulursam kesinlikle götüreceğim.
Ekmek içi vs yemesini önermem hatta bebe bisküviside ama bu durumda artık aç kalmasındansa yemesi daha iyi.
Haşlanmış yumurta sarısını, mısır unu ve ılık suyla muhallebi kıvamına getirin. Varsa biraz entrobac probiyotik serpin üzerine. Ne sıcak ne soğuk olacak. Yoğurt kıvamına gelince yedirebilirsiniz. Dal darısı vs varsa onu da önüne koyun, kendini biraz olsun iyi hissedince yem yemeyip dal darıyı yiyebiliyorlar, taneleri daha ufak olduğu için daha kolaylarına geliyor yemesi çünkü. 9 yaşındaymış zaten, sizde en az bizim kadar tecrübelisinizdir artık...
Ve eşi varmış, mutlaka kafeslerini ayırın. Sağlıklı kuşa hastalık bulaşmasın.

Ekmek içi vs yemesini önermem hatta bebe bisküviside ama bu durumda artık aç kalmasındansa yemesi daha iyi.
Haşlanmış yumurta sarısını, mısır unu ve ılık suyla muhallebi kıvamına getirin. Varsa biraz entrobac probiyotik serpin üzerine. Ne sıcak ne soğuk olacak. Yoğurt kıvamına gelince yedirebilirsiniz. Dal darısı vs varsa onu da önüne koyun, kendini biraz olsun iyi hissedince yem yemeyip dal darıyı yiyebiliyorlar, taneleri daha ufak olduğu için daha kolaylarına geliyor yemesi çünkü. 9 yaşındaymış zaten, sizde en az bizim kadar tecrübelisinizdir artık...
Mamayı dediğiniz gibi yapacağım... Eşi zaten hastayken rahat vermediği için kafesi ayırdım. Daldarı da var zaten kafeste. Sularını da her gün değiştiriyorum.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Kızımız maalesef dayanamadı.

Geri