Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum sağ ayağındaki hareketsizlik ve kas zedelenmesi

simisi

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar ;

1,5 aylık bir muhabbet kuşum var. 2 hafta önce bir anda kafesin içersinde yattığını fark ettim ve topallamaya başladı. Hiçbir yere vurmadı ve ben düştüğünü de görmedim. Belki kafesin içerisinde düşmüş olabilir. Hemen veterinere götürdük ve veteriner kaslarının çok güçsüzleşteğini güçlenmesi için vitamin ve ağrı kesici verdi. Şuan iki ayağı da çok güçsüz sıkamıyor parmaklarını. Sıksa da oldukça az. Adım atmaya çalışıyor çok zorlanıyor. Ayağını kafesin içerisinde tellerden yukarı çıkarken binbir güçle kaldırıyor. Dik durabiliyor hafif. Ama adım atarken sürünüyor. Yada gagasından destek alarak sürükleniyor. Yemesinde içmesinde en ufak sorun yok. Çok güzel yiyor. Vitamin ilacını suya koyuyorum asla içmiyor kokusu çok ağır geliyor sanırım. Veteriner ağzına 1 2 damlat günde dedi ama damlatıyorum 2 haftadir en ufak gelişme yok. Bilgisi olan arkadaşlarım yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler şimdiden herkese.

Not olarak uçmasında yemesinde içmesinde sorun yok. Ayrıca ayağında kırık çatlak veya kopuk bir şey de olmadığını söyledi veteriner arkadaşlar.

Arkadaşlar bu atmış olduğum görüntüler ve yazılar 2 hafta öncesine ait. yeni açıklamamı da yazıyorum.

Herseyi denedim ama sonuç çok daha kötü. Yok kuşu aldım alalı iflah olmadı çok üzülüyorum artık. 1.5 hafta sadece yürüdü 1 ay küsür zamandır sürünüyor. Sağ ayağına basmayı geçtim hareket ettiremiyor parmaklarını hatta parmağımı koyuyorum arasına sanki ölü bir ayak. Güneşte tuttum ayaklarını sol ayağı böyle kanlı güzel kırmızı. Sağ ayağı ise soluk epey ve şişlikler var gibi geldi. Fotoğraf da paylaşıyorum. Yeme içmede en ufak sorunu yok. Yani bana sağ ayağı felç olmuş yada bir hastalık çıkmış gibi geliyor. Yanı bunu veteriner nasıl anlamadı onu anlamıyorum ben. Israrla kaslar güçsüz vitamin veriyorum diyor 150 lira para alıp gönderiyor. Görsellerde kuşum biraz pis kusura bakmayın çok süründüğü için. Yemini yere attığım için gün içerisinde hemen kirleniyor.

Normalde böyle durumlarda veterinerin film filen çekmesi lazım ama anladığım kadarıyla film çekilmemiş heralde. Sinirsel bi durum olsaydı b vitamini takviyesiyle kendine gelirdi. Veterinerin verdiği b vitaminiyse ve düzelme olmadıysa, film çekebilecek kuşlardan anlayan bi veterinere gitmelisiniz. Son attığınız fotoğraflarda kuş zayıflamış görünüyor, böyle çok fazla devam edebileceğini sanmıyorum en kısa zamanda dediğim gibi iyi bir veterinere götürün.

Ve bide kafesin altını çok sık temizleyin, başka hastalıklarında oluşmasına yol açar.

Ve bide kafesin altını çok sık temizleyin, başka hastalıklarında oluşmasına yol açar.
Hergun temizliyorum. Kuş zayıflamadı o an yıkamıştım bu yüzden zayıf görünüyor. Ve kesinlikle film çekilmedi. Hala kasları güçsüz 2 3 ay vitamin alınca düzelecek diyor. Başka bir veterinere götüreyim ama sağ ayağının felç olduğunu düşünüyorum.

Sağ ayağına dokunduğunuzda tepki vermiyorsa his kaybı vardır. Yada tam tersi aşırı bağırıyorsa kırık da olabilir . Sadece ufak bi gaga atıyorsa b vitaminine devam edin düzelir gibime geliyor. Üstadlar daha iyi bilir. @ADRIAN @Recai

Sağ ayağına dokunduğunuzda tepki vermiyorsa his kaybı vardır. Yada tam tersi aşırı bağırıyorsa kırık da olabilir . Sadece ufak bi gaga atıyorsa b vitaminine devam edin düzelir gibime geliyor. Üstadlar daha iyi bilir. @ADRIAN @Recai
Bağırma hiç ama hiç yok. Ağrı çektiğine dair bir işaret yok. Ayağına dokunduğumda sanki canlı olmayan bişeye dokunuyorum gibi geliyor tepki 0. B vitamıni veriyorum. Her geçen gün daha kötü oldu 2 haftalık farkı görsellerle aktardım. Veteriner ağrı kesici de verdi onu da ağzına damlatıyorum B vitaminini de. Film çekilmesi gerekiyor bence bir veterinere daha götüreceğim bu hafta.Film çekmesi halinde tedavi edilmesini isticem yoksa kesinlikle baktırmam bu şekilde düzeleceğine inanmıyorum yani ayağını çektim ayak çok belirgin sağ ayağı sola göre daha soluk.

Hayvan tüneği kavrayabiliyor mu? Verdiği vitamin b vitaminimiydi?
Evet B vitamini verdim ve ağrı kesici hazırlamıştı doktor. Bunları ağzına damlattım suyuna karıştırarak olmuyor su çok nadir içiyor. Hiç görmedim bile diyebilirim. İştahlı bir kuş bunu da belirtmeliyim. Tüneği kavrayabiliyor mu derken. Sol ayağına parmağımı koyuyorum tutmuyor. Ama parmaklarının arasına koyuyorum belli bir güç uyguluyor. Sağ ayakta hiç ama hiç yok. Açıyorum parmaklarını arasına koyuyorum parmağımı hiç kavramıyor. Hareket dahi ettirmiyor.

Evet B vitamini verdim ve ağrı kesici hazırlamıştı doktor. Bunları ağzına damlattım suyuna karıştırarak olmuyor su çok nadir içiyor. Hiç görmedim bile diyebilirim. İştahlı bir kuş bunu da belirtmeliyim. Tüneği kavrayabiliyor mu derken. Sol ayağına parmağımı koyuyorum tutmuyor. Ama parmaklarının arasına koyuyorum belli bir güç uyguluyor. Sağ ayakta hiç ama hiç yok. Açıyorum parmaklarını arasına koyuyorum parmağımı hiç kavramıyor. Hareket dahi ettirmiyor.
B vitamini verdiyseniz bu kuşun ayağında başka bir sorun var. B vitamini eksikliğinden dolayı denge sorunları ve ayaklarda problem olabilir. Ama b vitamini vermenize rağmen geçmiyorsa sıkıntı. Tüneği kavrayabiliyor mu derken tüneği tutabiliyor mu demek istemiştim

B vitamini verdiyseniz bu kuşun ayağında başka bir sorun var. B vitamini eksikliğinden dolayı denge sorunları ve ayaklarda problem olabilir. Ama b vitamini vermenize rağmen geçmiyorsa sıkıntı. Tüneği kavrayabiliyor mu derken tüneği tutabiliyor mu demek istemiştim
Herhangi birsey tutmuyor ayaklarını nasıl attıysam her şekilde bu şekilde duruyor. Yerde sürünüyor hep. Sağ ayak kontrolü sıfır. Ve rengi biraz anormal geliyor bana.

Herhangi birsey tutmuyor ayaklarını nasıl attıysam her şekilde bu şekilde duruyor. Yerde sürünüyor hep. Sağ ayak kontrolü sıfır. Ve rengi biraz anormal geliyor bana.
Röntgen çeken bir veterinere götürün. Kırılmış ya da felç olmuş olabilr.

Röntgen çeken bir veterinere götürün. Kırılmış ya da felç olmuş olabilr.
Evet bu hafta götüreceğim maalesef eski götürdüğüm yer hiç ilgilenmedi sürekli vitamin verdi parasını almaya baktı. Yani hiç bakmadı ya hiç. Röntgen çeken bir yere götüreceğim ama sanırım felç. Çünkü artık sağ ayakta bir renk değişimi var fotoğraflarda da belli. Ve asla oynatmıyor.
İlginiz için teşekkürler. Ve sizde ayaklarını yeniden kullanma şansı var mı son attığım 3 görüntüden sonra?

Evet bu hafta götüreceğim maalesef eski götürdüğüm yer hiç ilgilenmedi sürekli vitamin verdi parasını almaya baktı. Yani hiç bakmadı ya hiç. Röntgen çeken bir yere götüreceğim ama sanırım felç. Çünkü artık sağ ayakta bir renk değişimi var fotoğraflarda da belli. Ve asla oynatmıyor.
İlginiz için teşekkürler. Ve sizde ayaklarını yeniden kullanma şansı var mı son attığım 3 görüntüden sonra?
İnşallah iyileşir. Birşey demek zor.

Geri