Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun birkaç aydır olan sağ karın şişliği

Aysenurddd

Yeni Üye
İyi günler. Birkaç ay önce (tahmini 7 yaşında) dişi muhabbet kuşumun karnının altına doğru (sağ tarafı) muhabbet kuşu yumurtası büyüklüğünde bir şişlik oluştu. Depresif değil,hayatına normal bir şekilde devam ediyor elhamdülillah. Kanatlı hayvanlarla ilgilenen bir veterinere götürdüm fakat röntgen çekmedi, elle kontrol etti. Sonuç olarak yediklerinden olabileceğini kursağın şiştiğini ve yiyecek çeşidini azaltırsam geçeceğini söyledi ardından sizlere bu durumu yazmıştım. Orası kursak değildi ve röntgen çekilmediği için sonuç alamamıştım. Sonrasında muhabbet kuşu satışı yapan fakat hekim olmayan birinin daha önce birçok kez bu durumla karşılaştığını, çıbana benzeyen ve sonunda patlayarak kuşların öldüğünü söylediğini öğrendim. Dün şişliğin biraz daha büyüdüğünü gözlemledim inşaallah yanılıyorumdur. Yakın zamanda kanatlı hayvanlar konusunda uzmanlaşmamış bir veterinere götüreceğim. Röntgen çektirmek istiyorum. Fakat endişe ettiğim ve beni kararsız bırakan bir konu var. İnsanlarda gözlemlenen tümörlerde müdahale sonucu bazen daha da kötüleşiyor ve ölüme sebebiyet veriyor. Röntgen ışığı, elleme ve tedavinin rahatsızlığı hızlandırma vb. sebebiyet verme ihtimali nedir? Tecrübelerinizi ve düşüncelerinizi okumayı çok isterim.

Merhaba
Bahsettiğiniz kısmın fotoğrafını,kuşun kısa bir videosunu ve dışkılarını paylaşır mısınız bakalım 👍🏻
Kuş kaç gr ?

Geri