Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun kanadı incindi veterinerler bakmıyor

cemre.yilmaz

Yeni Üye
Herkese merhaba. Yaklaşık 2 hafta önce muhabbet kuşumun sağ kanadı kafeste bir yere sıkıştı. Kanadını esnetebiliyor temizleyebiliyor hareketinde bir sorun yok ama uçamıyor .Bulunduğum ilçede kaç tane veteriner varsa hepsine gittim kimse ilgilenmiyor anlamıyoruz diyorlar. Sadece bir tanesi kırık olmadığını söyledi kanadı eliyle kontrol ederek. Sonrasında toz verdi suyuna katmamız için 10 gün boyunca onu kullandık ama en ufak bir iyileşme yok. Kuşum uçamıyor. Kaçıp uçsa bile sonrasında kafese girmek istiyor ve uyukluyor ağrısı var galiba. Vitamin kullanmıyoruz ama mama ile besin takviyesi yapmaya çalışıyorum artık yemiyor mamayı içeriğini değiştirsem bile. Yemek yemesinde konuşmasında neşesinde bir sorun yok gayet iyi o konuda ama kanadı düzelmiyor bir türlü. Ne yapacağımı bilmiyorum bilgisi olan yardım edebilir bir yol gösterebilir mi.

Diğer konuyu yeni gördüm fotoğraflara bakınca normal incinme gibi durmuyor kanat fazlası ile aşağıda ve normal duruşundan bağımsız halde, kuş kanatlarını toplayabiliyor mu? çevrenizdeki veteriner kliniklerini arayarak kanatlı hayvanlar üzerinde uzmanlık sahibi olup olmadıklarını öğrenin ve kanatlı hayvanlar üzerinde uzmanlığa sahip bir veteriner hekime kuşu gösterin, röntgen çekilmesi lazım.

M2003J15SC cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geçmiş olsun. Kuşunuzun kanadı kırılmış gibi görünüyor, ev ortamında yapabileceğiniz bir şey yok. Kanadın veteriner kontrolünde, diğer kanatla aynı hizaya getirilip sarılması gerekiyor.

Bulunduğum ilçedeki abartmıyorum tüm veterinerlere gittim hiçbiri kanatlı hayvana bakmıyor. Sadece biri kırık olmadığını ve sadece şişlik olduğunu söyledi ama 1 ay tamamlanmak üzere hala ufak bir iyileşme belirtisi yok. Bu 1 ay içerisinde hiç kafesten çıkartmadım sadece ilgisiz bırakmamak için kafesteyken seviyorum, bu yüzden kaçıp 3 defa uçtu. Onun dışında uçmadı hiç. Kanadın hareketinde de bir problem yok. Esnetebiliyor ve iki kanat da aynı şekilde açılıyor fark yok aralarında. temizleyebiliyor da aynı zamanda. Sadece uçamıyor.

Kanadı kırılıp yanlış kaynamış olabilir, kuşunuzu bilgili bir veterinerin görmesi gerek. İmkanınız dahilinde, şehir merkezinde bir veteriner bulup gösterin.

bulunduğum ilçede bir kuş üreticisiyle görüştüm o çatlak olabileceğini ve iyileşmesinin 2 ay sürebileceğini söyledi. kocaeli gebzede yaşıyorum maalesef burda ilgilenebilecek kimse yok ilçeden çıkmama da imkanlarım el vermiyor. ne yapacağımı bilmiyorum gerçekten...

Çatlakta olabilir fakat kanadın diğer kanatla aynı hizada durması gerekiyor, aksi takdirde kemik yanlış kaynar ve kuş hayatı boyunca uçamaz.

Geri