Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşumun Kanatları Düşük, Hamile Olabilir Mi?

Meraklı kuşçu

Yeni Üye
1 aydır yumurtaliga girip çıkıyordu, içindeki talaslari düzenledi. Kafesi küçüktü, salma kafes yaptık , yanına 2 kuş daha aldık dişi erkek. Kafes değişince , yumurtaliga girip çıkmayı bıraktı. Bugün dikkat ettim, kanatları düşük. Poposunda hafif şişkinlik var. Yüzü sanki biraz küçülmüş gibi. Bazen de kamburlastiriyor kendini. Genelde uyuyor ama canlı. Yemesi içmesi normal. Hamile olabilir mi? İki yuvalık taktik , yeni kuşlarla nadiren gaga vuruyorlar birbirlerine çok kavga etmiyorlar. Şu durumda ayırmam gerekir mi emin olamadım.

Ekli dosyalar

• IMG_20220726_130808.jpg
    IMG_20220726_130808.jpg
    699.3 KB · Görüntüleme: 88
  • IMG_20220726_130808.jpg
    IMG_20220726_130808.jpg
    699.3 KB · Görüntüleme: 86
1 aydır yumurtaliga girip çıkıyordu, içindeki talaslari düzenledi. Kafesi küçüktü, salma kafes yaptık , yanına 2 kuş daha aldık dişi erkek. Kafes değişince , yumurtaliga girip çıkmayı bıraktı. Bugün dikkat ettim, kanatları düşük. Poposunda hafif şişkinlik var. Yüzü sanki biraz küçülmüş gibi. Bazen de kamburlastiriyor kendini. Genelde uyuyor ama canlı. Yemesi içmesi normal. Hamile olabilir mi? İki yuvalık taktik , yeni kuşlarla nadiren gaga vuruyorlar birbirlerine çok kavga etmiyorlar. Şu durumda ayırmam gerekir mi emin olamadım.

Kanatlarla ilgili bir problem olabilir mi? Yuvaliga hiç girmiyor artık. Eşiyle eskisi gibi yakın değil. Kalamar kemiği diğerleri kemiriyor ama o yemiyor . Durusundan da çok anlayamadım. Bilen biri yazabilirse sevinirim çünkü ona göre ayiracagim 🌸

Ekli dosyalar

• IMG_20220801_010442.jpg
    IMG_20220801_010442.jpg
    690.1 KB · Görüntüleme: 64
  • IMG_20220801_010549.jpg
    IMG_20220801_010549.jpg
    854.2 KB · Görüntüleme: 66
Bazen ishal oluyor, biraz sirke koyuyorum suyuna . Bir de bağırsak düzenleyici damla aldım . Dışkısı düzeliyor, bazen tekrar bozuluyor . 1-2 gün sürüyor ishal olması. Kafeste gaga taşı, kalamar kemiği, kuş kumu var. Diğerlerinde bu şekilde sorun yok. Nesi olabilir? Burada kanatliya bakan veteriner var mı bilmiyorum, araştıracağım . Sebze veriyorum ara ara. Yumurta maması yapıyorum . Gözleri canlı bakıyor ama duruşu garip.

Mümkün mertebe sirkeden uzak durun. Kuşlara yararı değil zararı var. Bağırsak düzenleyici ne kullanıyorsunuz.

Ne zaman sirke koysam , canlanıyor ve dışkısı düzeliyor . Bilemedim 🤷 sık yaptığım bir şey değil , 10 günde bir veya 2 haftada bir yapıyorum .

Nutrivita Bird markası bağırsak düzenleyicinin. O da iyi geliyor .

Kanatlı uzmanlar içindeki asidik maddeden dolayı önermiyorlar sirkeyi tabi yine siz bilirsiniz. Birde probiyotik entrobac i deneyin. Diski bozuklugu var sizde ilk etapta üç gün üstuste kullanin. Sonrası haftada bire inersiniz.Çok kaliteli bir üründür. Eğer ki düzelme olmazsa bence bir diski tahlilinde fayda var.

Evet , bir defasında da kabız oldu , ertesi gün ishale döndü , ertesi gün dışkı düzeldi mesela. Dediğiniz gibi olabilir , dışkısı sabit değil .

Biraz da sakin, hassas bir kuş . Stres kaynaklı da olabilir. Havalar da sıcak , sıcaktan da olabilir. Yiyecek kaynaklı olsa hepsinde olur diye tahmin ediyorum. Diğerleri iyi çok şükür .

Teşekkür ederim. Evdeki düzenleyiciden 2 gündür kullanıyorum, düzelmeye başladı dışkısı . Bugün daha canlı görünüyor ama sorun devam ederse tavsiyelerinizi de deneyeceğim 🌸

Eczaneden ge oral elektrolit takviyesi alabilirsiniz, yarım suluğa 1 pirinç tanesi kadar ekleyip karıştırınız ishal durumuna göre suyu günlük değişecek şekilde 3-4 gün devam etmeniz yeterlidir.
Kuşum çok korkak, ele almak istemiyorum. İlacı kafese koyarsam diğerleri de icecek. Kafesinden başka bir kafese ayırmam şart mı? Ekolit, sağlıklı kuşlara zarar verir mi?

Kuşunuza her zaman sirke vermeyin sakın.Verecek olursanızada sadece elma sirkesi verin ama 2 ayda 1 falan olsun o da suyuna 1 damla kadar. Fazlası zararlıdır. Ek olarak bagırsaktaki bakterileri düzenleyici olarak kesinlikle probiyotik kullanmanızı öneririm.

Kuşunuza her zaman sirke vermeyin sakın.Verecek olursanızada sadece elma sirkesi verin ama 2 ayda 1 falan olsun o da suyuna 1 damla kadar. Fazlası zararlıdır. Ek olarak bagırsaktaki bakterileri düzenleyici olarak kesinlikle probiyotik kullanmanızı öneririm.
Teşekkür ederim, şu an için elektrolit aldım . Hepsine bulaşmış 😥 4 gün elektrolit kullanacağım , sonrasında probiyotikle devam ederim. Sıcaktan ishal olmuş olabilirler mi? Diğerleri duruş olarak bu kuşum gibi degiller

Bu arada kuşumu yine de gözlemlemek için diğerlerinden ayırdım . Dışkı rengi sarıya dönmüş , kanatları biraz daha düzeldi eskisi kadar düşük değil .

Bu arada kuşumu yine de gözlemlemek için diğerlerinden ayırdım . Dışkı rengi sarıya dönmüş , kanatları biraz daha düzeldi eskisi kadar düşük değil .
Kuşunuzda bağırsak problemi var ve bildigim kadarıyla ve kullandıgımdan söylüyorum en iyisi probiyotiktir.Bunun sayesinde kaç tane muhabbetimi ve sultan papaganlarımı ölümden dönderdigimi sayamam bile. O sebepten en yakın zamanda probiyotik kullanmanızı öneririm