Karadeniz Pet

Nekton S ve E kullanımı (dozaj ve aralığı)

ilkerinside

Meraklı Üye
slm bu forumda o kadar çok bilgi ediniyoruz ki..muhabbet kuşları bakımı konusunda bir numara bir site...nekton konusunda internette, kendi prospektüsünde veya forumda aramama rağmen net bir sonuca ulaşamadım..Nekton S ve Nekton E vitaminleri kullanıyorum.. Fakat günlük olarak mı vermeliyiz veya haftada kaç defa verilmeli bir türlü net bir bilgi yok... suya veya mamaya konulduğunda günlük değişmesi lazım onu biliyoruz...verilme dozajı da ortada 250 ml suya 1 gr veya 100 gr mamaya 1 gr konularak verilir..ama kaç günde bir verilmeli.... yumurtalı çiftlere ne kadar verilmeli veya salmada bulunan kuşlara kaç günde veya hergün mü verilmeli bu soruya cevap bulamadım..kuluçkadakilere sadece S veriliyor..çiftleşme durumunda olanlara S ve E karıştırılarak veriliyor..benim için verilme aralığı önemli yorumlarınızı bekliyorum...

Son düzenleme:
Satış sitelerinde kullanım tarifi şu şekilde;
NEKTON-S KULLANIMI;içme suyunu kuşun/kuşların ihtiyacına göre her gün taze hazırlayın.. Özel Stres durumlarında ( yer değiştirme, kuş ekleme, yumurtlama vs.) NEKTON-S dozu sorunsuz şekilde iki misli verilebilir. Günlük verilmesi tavsiye edilir. Ayrıca istenirse mamaların veya çimlendirmenin üstüne konur.
NEKTON-E KULLANIMI; Üretime başlamadan 2 veya 4 hafta önce (kuşların genel kızgınlıklarına bağlı olarak) Nekton S (multivitamin) ile birlikte verilir. Burda da tavsiyem ilk hafta hergün S ile E yi beraber verilmesi, sonra gün asiri yapilabilir. Nekton E yumurtta sayısını ve doluluk oranını arttırdığından dişi kuşlara mutlaka verilmeli, dişi kuş kuluçkaya yattığı anda da Nekton E vermeye ara verilmelidir.

Satış sitelerinde kullanım tarifi şu şekilde;
NEKTON-S KULLANIMI;içme suyunu kuşun/kuşların ihtiyacına göre her gün taze hazırlayın.. Özel Stres durumlarında ( yer değiştirme, kuş ekleme, yumurtlama vs.) NEKTON-S dozu sorunsuz şekilde iki misli verilebilir. Günlük verilmesi tavsiye edilir. Ayrıca istenirse mamaların veya çimlendirmenin üstüne konur.
NEKTON-E KULLANIMI; Üretime başlamadan 2 veya 4 hafta önce (kuşların genel kızgınlıklarına bağlı olarak) Nekton S (multivitamin) ile birlikte verilir. Burda da tavsiyem ilk hafta hergün S ile E yi beraber verilmesi, sonra gün asiri yapilabilir. Nekton E yumurtta sayısını ve doluluk oranını arttırdığından dişi kuşlara mutlaka verilmeli, dişi kuş kuluçkaya yattığı anda da Nekton E vermeye ara verilmelidir.

yani hergün su değiştirilerek aralıksız kullanılabilir anlamı çıkıyor..yıl boyunca S için...

Son düzenleme:
slm bu forumda o kadar çok bilgi ediniyoruz ki..muhabbet kuşları bakımı konusunda bir numara bir site...nekton konusunda internette, kendi prospektüsünde veya forumda aramama rağmen net bir sonuca ulaşamadım..Nekton S ve Nekton E vitaminleri kullanıyorum.. Fakat günlük olarak mı vermeliyiz veya haftada kaç defa verilmeli bir türlü net bir bilgi yok... suya veya mamaya konulduğunda günlük değişmesi lazım onu biliyoruz...verilme dozajı da ortada 250 ml suya 1 gr veya 100 gr mamaya 1 gr konularak verilir..ama kaç günde bir verilmeli.... yumurtalı çiftlere ne kadar verilmeli veya salmada bulunan kuşlara kaç günde veya hergün mü verilmeli bu soruya cevap bulamadım..kuluçkadakilere sadece S veriliyor..çiftleşme durumunda olanlara S ve E karıştırılarak veriliyor..benim için verilme aralığı önemli yorumlarınızı bekliyorum...

Ben haftada 2 gün mamaya karıştırarak veriyorum, gayet iyi sonuçlar alıyoruz, çevremde kullanan insanlarda aynı şekilde güzel sonuçlar alıyor.

şöyle bir yazı buldum:

[FONT=&quot]Özel Vitamin ve Takviyeler[/FONT]
[FONT=&quot]
Muhabbet kuşları, çiftleşme / kuluçka dönemlerinde ve rahatsızlık yaşadıkları zamanlarda farklı vitamin ve takviyelere de ihtiyaç duyabilir. Aşağıda görsellerini görebileceğiniz Nekton-S, Nekton-E, Berovit B ve Fosfo Kalsiyum gibi ürünler, diğer vitaminlere göre maliyeti daha yüksek ama çok faydalı özel ürünlerdir. Daha çok kuş üreticiliği yapanların bildiği ve sıkça kullandığı bu ürünleri de sizlere kısaca anlatmaya çalışalım. Kullanıp kullanmamak sizlerin tercihine kalmış.[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT]
BDLX6v.jpg

[FONT=&quot]Nekton ürünleri dünyada birçok hayvanat bahçesinde tercih edilen ve kullanımı basit ürünlerdir. Suya, mamaya, çimlendirilmiş tohumlara ve yeme katılarak kullanılabilir. Yalnızca Nekton MSA D3(Kalsiyum eksikliği gidericisi) suya katılarak kullanılmaz. İçerisinde 1 gr lık ölçeği bulunur. Ürünleri buzdolabında değil serin ve nemsiz bir yerde saklayınız. Nekton ürünlerini internet üzerinden kolayca temin edebilirsiniz.[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]
Nekton-S: 13 vitamin, 6 mineral ve element, 18 aminoasit içerir. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]Firmanın önerisi: Yıl boyu kullanılmalıdır.[/FONT][FONT=&quot] Bu demek oluyor ki her gün verilmelidir. Burada aklınıza saf su içmeleri gerektiği gelebilir ama kuşların ihtiyacı olan bu tüm aminoasitler ve vitaminler doğal yollarla üretiliyor ve herhangi bir zararı olmadığı bilgisi veriliyor. Şahsi kullanımım, 1 gün vitamin 1 gün içme suyu vermek şeklindedir. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]Nekton S, üretim döneminde, tüyde, yarışma öncesinde ve sonrasına, stresli dönemlerde kuşlarınızın bağışıklığını artırır. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]Yer değiştirme, yumurtlama gibi stres durumlarında doz 2 katına çıkarılabilir. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]Günlük verilmelidir. Yani su, mama, tohum içerisinde yalnızca 1 gün kalmalı ertesi gün yenilenmelidir. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]250 ml suya 1 gr katılır.[/FONT][FONT=&quot] Bu noktada önerimiz başta da belirttiğimiz gibi ürünlerin maliyetli olmasından dolayı uzun süre kullanabilmek adına kuşlarınızın tamamının ne kadar su tükettiğini belirleyip veya tahmin edip ona göre ölçeklendirme yapmanızdır. Örneğin; tek kuş için 70 ml lik suluğu biraz eksik doldurup 1 gr lık ölçeğin 1/4 ünü katabilirsiniz.[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]Suyu az tükettikleri için suyun yanında mamaya da aynı oranda katabilirsiniz. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]
Nekton-E: Yüksek oranda E vitamini ve aminoasitler içerir.[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]Kuşlarınızın kızışmasını, yumurta sayısı ve doluluk oranının artmasını sağlar. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]Nekton S ile birlikte[/FONT][FONT=&quot] verilmelidir. Üretime başlamadan 4 hafta önce kullanılır. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]250 ml suya 1 gr Nekton S, 1 gr Nekton E birlikte karıştılarak verilir. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]1.Hafta:[/FONT][FONT=&quot] Aralıksız 6 gün verip 1 gün dinlendirilir[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]2.Hafta:[/FONT][FONT=&quot] Aralıksız 5 gün verip 2 gün dinlendirilir[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]3. ve 4. Hafta:[/FONT][FONT=&quot] Aralıksız 4 gün verip 3 gün dinlendirilir.[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]Dişi yumurtlamaya başladığı anda 4 hafta dolmasa dahi Nekton E kesilir. Aksi takdirde yuvayı bozup tekrar çiftleşmek isterler. Nekton S günlük olarak 2 hafta daha kullanılmaya devam edilir. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]Şahsi kullanımım,[/FONT][FONT=&quot] 4 haftalık süreci aynen uyguluyorum. Zaten 4. haftaya kalmadan maksimum 3. haftada yumurtlamış oluyorlar. [/FONT][FONT=&quot]

[/FONT][FONT=&quot]Nekton Bio: [/FONT][FONT=&quot]13 vitamin, 6 mineral ve element, 18 aminoasit içerir. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]Kuşların tüylerindeki bazı sorunları gidermek ve sağlıklı tüylerin büyümesini sağlamak amacıyla kullanılır. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]250 ml suya 1 gr katılır. [/FONT][FONT=&quot]Günlük olarak değiştirilir. 2 hafta uygulanır. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]1.Hafta:[/FONT][FONT=&quot] Aralıksız 5 gün verip 2 gün dinlendirilir.[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]2.Hafta:[/FONT][FONT=&quot] Aralıklarla 2 kez verilmesi yeterli olur. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]Asla Nekton E, S ve MSA ile birlikte kullanılmaz. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]Kuşların zedelenmiş ve zarar görmüş tüylerinin çıkışını görene kadar doz 2 katına çıkarılabilir. [/FONT][FONT=&quot]

[/FONT][FONT=&quot]Berovit B[/FONT][FONT=&quot]: B1, B2, B6, B12 vitaminlerini içerir. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]Gıdaya bağlı sindirim yetersizlikleri, iştahsızlık, gelişmede yavaşlama, sindirim sistemi florasında bozulmaya neden olan antibakteriyel uygulamalarda, paraziter salgınlarda asıl tedaviye destekleyici olarak, vitamin eksikliğinden kaynaklanan kas-sinir hastalıklarında ve çeşitli stres durumlarında kullanılır.[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]1 lt suya 1 ml karıştıralarak verilir. Ölçeği olmadığı için şırınganın iğnesini vitamin şişesinin ambalajına batırıp şırıngaya bir miktar çekin. Şırıngadaki çizgiler ile 1 ml ölçüyü ayarlayın. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]Veterinerlerden temin edebilirsiniz.[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT][FONT=&quot]Fosfo Kalsiyum[/FONT][FONT=&quot]: Kalsiyum ve D vitamini içerir. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]Mürekkep balığı/kalamar kemiği, mamada yumurta kabuğu vermek kuşlarınızın kalsiyum ihtiyacını tam olarak karşılamış olmaz. Çünkü kalsiyumu vücutta taşıyacak D 3 vitamine ihtiyaç vardır. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]Ev ortamında beslenen, güneş görmeyen kuşlarda D vitamini ve kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan sorunların giderilmesinde ve özellikle üreme döneminde yumurtaların güçlü olmasını sağlamak amacıyla uygulanır. Dişinin ve yavruların iskeletlerinin güçlü olmasını da sağlar. Çiftin erkeğinin de aynı sudan içmesinde sakınca yoktur. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]70 ml lik suluğa yarım çay kaşığı karıştırarak ya da iki kuş için mamaya yarım çay kaşığı ekleyerek verebilirsiniz. [/FONT][FONT=&quot]

[/FONT]

Son düzenleme:
yani hergün su değiştirilerek aralıksız kullanılabilir anlamı çıkıyor..yıl boyunca S için...

Nekton e gibi E vitamini içeren ilaçlar üreme döneminden önce verilmeye başlanır dişi kuluçkaya yattığında kesilir.
Nekton s gibi vitaminler stres,yer değişikliği vs. gibi durumlarda hergün verilebilir ama genelde üretici/hobiciler haftada 1-2 deva vermeyi uygun buluyorlar.

Geri