Karadeniz Pet

Paşa hasta mı ?

Tedaviye hızlıca başladım.

1nci Gün:

Kafes,tül,yemlik,suluk,tunek sıcak su ve hacı şakir ile sünger yardımıyla komple temizledim.
Kuşun ağızına bir damla mikostatin damlattım.
Marketten litrelik su alıp,suluğuna 2 damla Ercefuryl damlatarak tedaviye başladım.

Bu evre de zayıfladığı için mama takviyesi yada herhangibir ekstra birşey vermem gerekiyor mu ?

Bu arada beni sevindiren bir haber daha şuan yaptığı dışkıda sulu olduğu söylenmeyecek kadar az
@Selçuk YÜKSEL
1 suluğa 2 damla az bir oran hiç etkisi olmaz. Sıvı formdayda onu da sabah akşam ağzına damlatın. Tedavinin 4. günü yine dezenfekte edin. Kaynar su ile Tüm kafesi ve kafesteki her şeyi dezenfekte edin. Hatta temas ettiği her ne varsa.. Tedavi süresince mama , meyve , yeşillik , gaga taşı , kum , kalamar kemiği vermeyin. Hatta kefeste kalamar kemiği varsa o da dezenfekte olmalı veya atın. yenisini tedaviden sonra asarsınız. Sadece tohumla beslensin. vitamin de katabilirsiniz suyuna.

1 suluğa 2 damla az bir oran hiç etkisi olmaz. Sıvı formdayda onu da sabah akşam ağzına damlatın. Tedavinin 4. günü yine dezenfekte edin. Kaynar su ile Tüm kafesi ve kafesteki her şeyi dezenfekte edin. Hatta temas ettiği her ne varsa..
Tamamdır ercufuryl ağızına sabah akşam 1 damla şeklinde ?

Ve kaşınması çok bunun için ne önerirsiniz ?

Kaşınma varsa yarın Ense derisine gelecek şekilde 1 damla Avimec veya vilmectin damlatın. Sonraki günlerde 1/3 oranında sirke katılmış su ile yıkayın 3 gün. Fısfıs yardımıyla olabilir. Kafesi banyoya götürüp bol bol sıkın üstüne gözüne gelse de sorun olmaz bol bol sıkın. Su derisine kadar işlemeli. Kuruma aşamasında rüzgardan koruyun.

Tamamdır ercufuryl ağızına sabah akşam 1 damla şeklinde ?
Kaşınma varsa yarın Ense derisine gelecek şekilde 1 damla Avimec veya vilmectin damlatın. Sonraki günlerde 1/3 oranında sirke katılmış su ile yıkayın 3 gün. Fısfıs yardımıyla olabilir. Kafesi banyoya götürüp bol bol sıkın üstüne gözüne gelse de sorun olmaz bol bol sıkın. Su derisine kadar işlemeli. Kuruma aşamasında rüzgardan koruyun.
tamamdır selçuk bey peki ercufuryl ağızına mı damlatim birer damla sabah akşam ?

düşünceleriniz doğru selçuk bey gagasını kaşıyor tunek de

Gagasında kirecimsi beyazlık varsa yıkayıp kuruduktan sonra gagasına vazelin sürün 3 gün. Ayaklarına da sürün. Bolca sürün ama.

Gagasında kirecimsi beyazlık varsa yıkayıp kuruduktan sonra gagasına vazelin sürün 3 gün. Ayaklarına da sürün. Bolca sürün ama.
çok az var bunu da yapıcam selçuk bey bu evre de mama takviyesi yapmamın bir zararı olur mu kilo kaybından dolayı zayıf düşmesin diye ?

Zararı olmaz da dışkı takibini zorlaştırır. Merak etmeyin tedavi başarılı olursa sadece tohum yese de kilo alır. Kilodan önce hastalığı bertaraf etmek gerek.

Öncelikle merhaba arkadaşlar

@Selçuk YÜKSEL abime yardımlarından dolayı teşekkür ederim hakkını ödeyemem.

Hastalığı net bilmediğimizden dolayı araştırma yapmaya başladım önce tanı koymamız gerekiyordu.Veterinerleri aradım 40-45 ₺ arası ücret istiyorlar.İlgisiz davranırlar diye işimi garantiye almak için Paşa’yla beraber atladık metrobüse İstanbul Üniversitesi Avcılar Veterinerlik Fakültesi Acil Polikliniğin yolunu tuttuk.Sağolsunlar ilgilendiler hemen ve her sulu dışkının ishal olmayacağını dışkıyı normal bulup su miktarının fazla olmasından ötürü böbreklerde bir problem var gibi gözüküyor bilgisini verdiler.

İlaç olarak; Bitteral 500mg
Polivit vitamin
Önerdi.

Probiyotik olarak diazyme 256 temin edebilceğimi belirtti.

İlk 3 gün; Bitteral’i 8 eşit parçaya bölüp toz haline getirip 24 saat aralıklarla suyuna karıştırıp verdim.
Bugün Bitteral tedavisinin son günü.
Bu süreçte asla çeşme suyu kullanmadım.

Tabi sırada vitamin takviyesi ve sonra da probiyotikle tedaviyi sonlandıracağız nasipse

Dışkı tamamen normale döndü.Kilo almaya dahi başladı.

Veteriner Hekime bir soru sordum.Bitteral’den sonra Vitamin sonra Probiyotik mi ? Yoksa Probiyotik sonra Vitamin mi diye.

Vitamin sonra Probiyotik genelde tam tersini yaparlar ama doğru olan budur dedi.
Dipnot: Her tedavi bittikten sonra kafesi mutlaka dezenfekte etmeliyiz.

Son düzenleme:
Geri