Karadeniz Pet

Sigarayı Bırakanlar ve Bırakmak İsteyenler

ADRIAN

Moderatör
Yönetici
Forumda sigarayı bırakmış olan arkadaşların bırakma süreçlerini ve tavsiyelerini, bırakmayı düşünen arkadaşların da bu başlık altında destek alıp bırakmalarına yönelik teşvik edilmesini sağlamak amacı ile bu konuyu açtım.

Şahsi olarak çok uzun yıllardır sigara kullanılıyorum ve onlarca sigara bırakma deneyimim oldu sonuç geri tekrar başlamak oldu, bu süreçte kullandığım yöntemler;

- İrade ile bırakma
- İlaç tedavisi ile bırakma (Champix ve Qsmok)
- Nikotin bandı ile bırakma
- AllenCar yönetimi ile bırakma
- Elektronik sigara ile bırakma

Yukarıda saydığım yöntemler ile daha önce sigarayı bırakma denemelerim oldu, en etkilisi Champix isimli ilaç ile bırakmamdı uzun bir süre sigara kullanmadım ve sigaradan nefret ediyordum aradan uzun zaman geçince 1 taneden bişey olmaz tuzağına düşerek tekrar başladım. Diğer yöntemlere gelirsek bende çok etkili olduklarını söyleyemem.

Sizlerin sigarayı bırakma süreçleri nasıl geçti?, Ne kadar süredir kullanmıyorsunuz ve izlediğiniz yollar ne oldu paylaşırsanız sevinirim..

Abimin bırakmaya çalışma serüveni şöyle geçiyor, evden çalışıyor bu ara. Bulunduğu odada sigara bulundurmamaya başladı ilk adım bu bence, görmeyince bir nebze etkili oluyor üstüne sigara içmek için odadan çıkması gerek kendi kendine işleri zorlaştırdı yani.

Ben kesinlikle bir anda bırakılmasına karşıyım, vücutta normalde doğal olarak nikotin üretilir sigara içildikçe vücut nikotini üretmenin gereksiz olduğunu varsayar ve üretmeyi bırakır. Aniden bırakılınca da vücudun tüm dengesi şaşıyor, benim arkadaşlarım hep aşırı gerginlik sinirlilik hali çekti vücut nikotini üretmiyor ancak yoksunluk çektiğini böyle belli ediyor. Sizin kullandığınız ilaç da yine nikotin reseptörleriyle alakalıymış. Bu arada sizin kullandığınız ilaç FDA tarafından piyasadan toplatılmış Amerika'da, bir bakın isterseniz Türkiye versiyonuyla içeriği aynı mı bilemiyorum.

Abim de bayaaa sigara içerdi, yavaş yavaş uzaklaştırarak oldukça azalttı. Tetikleyen bir kaç şey var kahve sigara ve özellikle yemekten sonra ekstra dikkat edilmeli, önceden yemek bittiği an sigarayı yakan abim şuan baya bir bekledikten sonra yakıyor, yakın çevrede birinin sigara kullanımı da çok etkiliyor sohbette taraflardan birinin canı çekiyor mutlaka.

Bir anda bırakmak gerçek nikotin bağımlıları adına çok zor olacaktır. Benim yakınlarım nikotin sakızı kullanarak bıraktılar. Arada kaçamak yapıyorlar tabii:D

Sigarayı bırakmak için şehir hayatından uzaklaşmak gerekir. Çevrende sigara içen insanları gördükçe bırakmak neredeyse imkansız.

Kendine bir gün belirle, o gün gelince bırak.
Sigara içen arkadaşlarına irtibatı kopar.
Sigara içilen ortama girme.
Yakınlarına destek olmaları için çağrı yap.
Başka şeyle ilgilen. İlk 1 ay zor geçiyor. 1 sene sonra kokusundan nefret ediyorsun.
Şimdi Ramazan da geldi tam bırakma zamanı.

Bugün 3. ay doldu sanırım bazen rüyalarımda bazen gerçek hayatta sigara ile boğuşmuş olsam da yenilmedim ve spor ile sigarayı hayatımdan çıkarmış oldum. Artık eskisi gibi gün içerisinde istek gelmiyor bazen bi kaç günde bir bazen haftada bir tetikleyiciler ile aklıma gelse de o istek yok artık.

Zyban ile sigarayı bırakmış oldum toplam 2 kutu zyban kullandım adet başına ödediğim ücret 840₺ civarıydı toplam 1680₺ gibi sigaraya kıyasla çok düşük bir ücret ve biraz da irade ile sigarayı bırakmak mümkün.

Fiziksel olarak değişimleri saymaya gerek dahi yok spor ile birlikte kısa sürede kondisyonunuz artıyor günlük 10.000 ile 15.000 adım arası mutlaka yürüyüşe ayırıyorum.

Sigarayı bırakmakla kalmadım hayatımdan şekeri de çıkarım sağlıksız besinleri (Kızartma, fast food, ambalajlı ürünler, gazlı içecekler v.b) artık daha sağlıklı ve doğal besleniyorum. Marketten ambalajlı ürünler almamaya ve tüketmemeye özen gösteriyorum. Kısa sürede fiziksel ve ruhsal olarak büyük değişim yaşadığımı söylemem abartı olmaz.

Özetle anlatmak istediğim sigarayı bırakmak sadece sigarayı bırakmak değil başka bir hayata adım atmak oluyor, şayet sigarayı bırakmamış olsaydım saydığım diğer değişimleri de yapmış olmam mümkün olmazdı. Bu konuda herkese bırakmayı tavsiye ediyorum destek almak isteyenlere de dm kutum açık 🌸

Sağlıkla kalınız.

Sigarayı bırakalı 9 ay olmuş şaka gibi geliyor bana ama bırakın aklıma gelmesi kokusu gelince tiksiniyorum. bambaşka bir hayata geçmişim yada daha önceki hayatımda gerçekten bağımlı olarak yaşamışım sürekli. Sinemaya gidince sigara aşermek yok filme odaklanıyorsun, yediğin içtiğin herşeyin lezzetini alarak büyük bir zevkle tüketiyorsun, mis gibi kokular çekiyorsun içine, kalabalık bir arkadaş gurubunda dakka başı aman ben bi sigara içip geleyim derdi yok üstün başın leş gibi küllük kokmuyor.

Tavsiye ediyorum sizlere birgün değil hemen bugün bırakın şu illeti :'')

Geri