Karadeniz Pet

Şimdi ne yapılmalı?

Yasin ÖZEN

Yeni Üye
Tüm forum üyelerine selamlar,saygılar.Bu forumda yazılanları sık sık okuyarak muhabbet kuşlarına nasıl bakılır,nasıl üretilir gibi konularda bilgiler edinmeye çalışıyorum.1 saat öncesine kadar 9 çiftlik bir populasyona sahip iken,yavru hazırlığında olan bir çiftimin erkeğinin vefatı sonucu 8 çift+1 dişi kuşa sahibim.

Öğrenmek istediğim,merak ettiğim 2 önemli nokta var.Birincisi bugün,gün içinde çok aktif olan,yem yiyen,dişisine kusan,dişi ile birlikte yuvaya giren,renkleri canlı,bi köşede oturup kabarıp beklemeyen,etraftaki diğer kuşlara ilgi gösterip cevap veren erkek kuşum, son 1 saat içinde kafes tabanına inip,başını zor kaldırır hale geldi.Yemleri,suları,vitaminleri,gaga taşı,kumu,gereken tüm ihtiyaçları kafesinde mevcuttur.Yanlız salma kafesi ortadan ikiye ayıran tele bağlı bir karton bulunmakta.Bu kartonu her iki taraftanda çiftler kemirerek pencere açtılar ve oradan birbirleri ilgileniyorlardı.Bu kemirdikleri karton parçaları kafes tabanında birikiyor ve bende onları atıyorum.Bu kartonları yutup rahatsızlanmış olabilirmi? Kuşun ağzında,tüyünde,anüsünde,burnunda,kanatlarında,ayaklarında,kuyruğunda göze batan bir sıkıntı,yara,akıntı,kopma vb hiçbirşey yoktu.Kuş tabiri caiz ise bir anda öldü gitti.Ölüm hak tabiki ama buna etken olabilecek bir sebep varsa bu ne olabilir?

İkinci merak ettiğim nokta ise kuşlar yumurtlamaya doğru ilerlemekte idi.Dişi yuva içinde uzunca zamanlar geçirmekteydi.Erkekte onu beslemekte,yuva ağzında durmaktaydı.Eşleşme olup olmadığı konusunda fikrim yok,görmedim.Erkek öldüğü için dişi şuanda kafes içinde yanlız.Bu durumda ne yapılması gerekli? Yumurtlama süreci nasıl etkilenir? Yanına yeni erkek ne zaman nasıl konulmalı? Kuşlara normal karışık muhabbet kuşu yemi yanında mama arada taze meyve vermekteyim.Durdukları yer kapalı güney cepheli güneş alan balkon.Ortam sıcaklığı gündüz 24,gece 20 derece civarında.Nem %45-49 arasında.Diğer kuşlarım gayet iyi durumda.Bugun 2 çiftimi eşleşirken bizzat gördüm.Genel anlamda durum iyi denilebilecekken bugun yaşadığım ve sebebi konusunda hiç bir fikrimin olmadığı ölüm ve tek kalan dişi kuşa yapılması gerekenler hakkında siz değerli hobici kardeşlerimin fikirlerini merakla bekliyorum.Saygılarımla..

Ölümü hakkında bir şey söylemek oldukça güç.
Bence dişi hali hazırda kızışmış iken yeni bir erkek ile ölen erkeğin benzeri ile eşleştirin.

Kartonla alakası yok çok yüksek ihtimalle. Ölümüne çok şey sebep olmuş olabilir. Keşke karın kısmını ve güğüs kısmını kontrol etseydiniz ve resimlerini çekseydiniz kafes dibine çöktüğünde. Zayıflık var mıydı ? Karında damarlanma , morarma , şişme vs var mıydı ? Ayakta morarma var mıydı ? Ağzında kötü koku var mıydı ? Dışkısının kıvamı ve rengi nasıldı ? Bit kontrolü yaptınız mı ? Bit için hiç önlem aldınız mı ? Kuşun yaşı kaçtı ?
Kuş Kalp krizinden bile ölmüş olabilir. Bir düzine ihtimal var yani. İşin kötü yanı Kuşun ölme sebebi bulaşıcı bir hastalıksa eğer başta eşi olmak üzere diğer kuşlarınız da risk altında. çok iyi gözlemlemelisiniz. Sık sık elinize alarak kilolarını ve altlarında anormallikler olup olmadığını kontrol edin. ağızlarında ekşi bir koku var mı bakın. Dışkılarının kıvamını ve rengini sürekli takip edin en ufak bir anormallik gördüğünüzde buradan yazın..
Sizin yerinizde olsam iç ve dış parazit ihtimaline binaen ve önlem olarak Her kuşun ense derisine gelecek şekilde 1 damla Vilmectin damlatın. 10 gün sonra aynı uygulamayı bir daha yapın. Sularına 3 gün boyunca yarım suluğa 3 damla elma sirkesi katın. MAmalarına ise mutlaka probiyotik katın. Probiyotiğe sürekli devam edin.

Kuşun göze görünen hiçbir sağlık sorunu yoktu.Gayet neşeli ve canlıydı.Dişinin yanına erkeği Öldükten 2 gün sonra yanına yine aynı renkte kızgın bir erkek alıp saldım.Bugun (Cuma) birlikte geçirdikleri 2.gün olacak ve gayet iyi anlaşıyorlar.Sanki ölen erkeğin dişi için bir anlamı yokmuş gibi yeni erkek ile gayet uyumlu şekıldeler.Erkekte dişi yuvaya girince yuva kapısında hararetle ötüp tüylerini sürekli düzeltiyor,Dişide arada başını çıkartıp erkeğin ağzından sanki yem alıyor.Görünürde bir sağlık sorunu,kavga yok.İnşallah bu şekılde devam eder.Diğer eşleriminde keyfi oldukça yerinde.2 çiftimin altında yumurtaları var iki çiftimde bugun yarın yumurtlayacak inşallah.yemin yanında Yumurta maması,arada taze meyve,sebze(haftada 1 gün elma,marul)veriyorum.Yumurtası olan ve yumurtlama aşamasında olan çiftlerime mamayı daha sık veriyorum.Diğer kuşların yeminede 4/1 oranında nijer koyuyorum.Kuşlarda ishal belirtisi yok(dışkıları olması gerektiği kıvamda),tüylerini kabartıp oturan,aksıran,öksüren kuş yok.Ortam ısısı 24-20 derece arasında(gece 20 dereceye kadar düşüyor ısı) Bit kontrolünü sık sık yapıyorum.Şimdiye kadar bu tür parazitler ile karşılaşmadım.Yuvalıkların içinde plastik folluklar var.Kafeslerin bulunduğu yer balkon ve tabanı seramik.Hergün su ile tabanı yıkıyorum.Hijyen olarak oldukça iyi durumda ortamları.Kafes altlarını mumkun olduğunca temiz tutmaya çalışıyorum.Yumurtası olanları pek rahatsız etmemek için onlara ellemiyorum şuan.
Bunlara ilaveten dediğiniz önlemleri alıcam.Elma sirkesini ve vilmectini tedbir amaçlı olarak kullanıcam.Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Erkek kuşun bir anda ölmesinin dışında göze görünen herhangi bir olumsuz durum yok.Oluşursa buradan size yazıp,değerli yorumlarınızı ve yardımınlarınızı istiyeceğim.İlginiz için teşekkür ederim..

Kuşun göze görünen hiçbir sağlık sorunu yoktu.Gayet neşeli ve canlıydı.Dişinin yanına erkeği Öldükten 2 gün sonra yanına yine aynı renkte kızgın bir erkek alıp saldım.Bugun (Cuma) birlikte geçirdikleri 2.gün olacak ve gayet iyi anlaşıyorlar.Sanki ölen erkeğin dişi için bir anlamı yokmuş gibi yeni erkek ile gayet uyumlu şekıldeler.Erkekte dişi yuvaya girince yuva kapısında hararetle ötüp tüylerini sürekli düzeltiyor,Dişide arada başını çıkartıp erkeğin ağzından sanki yem alıyor.Görünürde bir sağlık sorunu,kavga yok.İnşallah bu şekılde devam eder.Diğer eşleriminde keyfi oldukça yerinde.2 çiftimin altında yumurtaları var iki çiftimde bugun yarın yumurtlayacak inşallah.yemin yanında Yumurta maması,arada taze meyve,sebze(haftada 1 gün elma,marul)veriyorum.Yumurtası olan ve yumurtlama aşamasında olan çiftlerime mamayı daha sık veriyorum.Diğer kuşların yeminede 4/1 oranında nijer koyuyorum.Kuşlarda ishal belirtisi yok(dışkıları olması gerektiği kıvamda),tüylerini kabartıp oturan,aksıran,öksüren kuş yok.Ortam ısısı 24-20 derece arasında(gece 20 dereceye kadar düşüyor ısı) Bit kontrolünü sık sık yapıyorum.Şimdiye kadar bu tür parazitler ile karşılaşmadım.Yuvalıkların içinde plastik folluklar var.Kafeslerin bulunduğu yer balkon ve tabanı seramik.Hergün su ile tabanı yıkıyorum.Hijyen olarak oldukça iyi durumda ortamları.Kafes altlarını mumkun olduğunca temiz tutmaya çalışıyorum.Yumurtası olanları pek rahatsız etmemek için onlara ellemiyorum şuan.
Bunlara ilaveten dediğiniz önlemleri alıcam.Elma sirkesini ve vilmectini tedbir amaçlı olarak kullanıcam.Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Erkek kuşun bir anda ölmesinin dışında göze görünen herhangi bir olumsuz durum yok.Oluşursa buradan size yazıp,değerli yorumlarınızı ve yardımınlarınızı istiyeceğim.İlginiz için teşekkür ederim..
kuluçka döneminde elma kızgınlığı alır derler.
Verilmesi tavsiye edilmez.

Bazı kafeslerimde eşlerin birbirini görmemesi için konulan karton-tahta vb malzeme yok.Çiftleri ayıran sadece aradaki tel.Bazen eşler birbirleri ile ilgilenirken,bazende diğer eşler ile ilgileniyorlar.Eşlerin birbirini görmesi üremede sıkıntı yaratırmı? Daha önce arada karton vardı.Kartonu kemirip parçaladıkları için ordan çıkarttım.Sanki kuşlar daha neşelendi gibi yada bana öyle geldi bilemiyorum.Eşlerden biri birbirine kur yapmaya başlayıp heyecanla ötünce,tüm kuşlar eşlerine dönüp hepsi aynı şeyi yapıyor.Herkes eşine kafa sallayıp,burun buruna gelip,öpüşüp heyecanla ötüyor.Özelliklede erkekler hepsi birden kafalarındaki tüyleri kabartıp sürekli ötüyorlar..Bunlar birbirini görüpmü bunu yapıyor yoksa hayacanla öten erkeğin sesi,diğer tüm kuşları hareketemi geçiriyor acaba? Bu eşlerin arasını yine kapatmam gerekirmi?Forumdan öğrendiğim kadarı ile her iki yöntemide destekleyen görüşler var ama genel olarak bu işi yapanların tercihi hangisidir acaba? Bu kuşların sosyal oldugu gerceğini düşününce sanki birbirlerini görmeleri daha mantıklı gibi geliyor ama ne kadar doğru olur tecrübem olmadığı için emin değilim.

275011910_0.jpg

Bu yem hakkındaki görüşleriniz nedir acaba? Damızlık kuşlarıma versem etkisi nasıl olur? Sizlerin tavsiye edebileceği yem markaları hangileridir? Yemi toptan alacağım için,doğru içerikteki yemi doğru yerden almak önemli.Kalitesiz bir ürün alıp,kuşlarada kendimizede yazık etmeyelim..

Quik , cicko , Versela laga , Vivid Markalarından birinin karışık yemini alabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz iki husus kapalı ambalaj olması ve son kullanma tarihi.

Quik , cicko , Versela laga , Vivid Markalarından birinin karışık yemini alabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz iki husus kapalı ambalaj olması ve son kullanma tarihi.
Selçuk bey çok teşekkürler.Resmini attığım yemin fabrikası bana 10dk mesafede.Maliyet hesabı yaparsak bayi karı,kargo vb extra ücretleri ödemeden temin edebilrim.Pazartesi günü fabrikaya gidip yem fiyatlarını sorucam.Eğer bu yem kuş besleyenler tarafından iyi yemler kategorisinde sınıflandırılırsa en azından benim için maliyet açısından biraz daha iyi olucak.Fiyatını ve satış şartlarını öğrenince buradan bilgi veririm.

Esyem'in fabrikasından bugün muhabbet kuşlarım için yemleri aldım.25 KG karışık kabuklu yem ve 1 kg mama şeklinde.Mama olan yemin paketi üzerinde konsantredir,taze sebze-meyve ile karıştırarak nemlendiriniz yazmakta.Diğer markalardada böyle bir uygulama varmıdır? Bu mama direk kuşlara verilemiyor galiba.Bi ara bunu sormak içinde uğramak gerekli fabrikasına..
IMG_20170429_174132.jpg

Üretim kafeslerinde kullanacağım geniş ahşap tüneklerimde hazır.Tünek sallandı,kuş tünekten düştü iş bozuldu derdini inşallah bu şekilde halletmiş olucam.Geniş olması ve doğal yapısı sayesinde kuşların özellikle tırnak ve gagalarınada faydası olacak.Kemirmeyi sevdikleri için bolcada buna imkan bulacaklar.
IMG_20170504_133213.jpg

Geri