Sonunda evcilleştirdim

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Barış CEM tarafından 16 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Barış CEM
  Gizli

  Arkadaşlar hepinize hayırlı sabahlar;

  Daha önce de yazmıştım, bir kaç sorunum vardı kuşumla ilgili. Bilmeyenler veya unutanlar için kısacık bir özet geçeyim. 2.5 aylık erkek muhabbet kuşu almıştık. Elime gelmesi için çok uğraşmıştım, uçurduğum zamanda da çok kötü çarpmıştı ve bir türlü evcilleştiremiyordum. Elimde saatlerce yemle beklememe rağmen gelmemişti elime.

  Artık kendime yeter dedim ve elimi kafesin içine soktum inatla bekledim. Oda elimin üstünden zıplaya zıplaya geçiyordum arada elime basıp öyle geçiyordu. Bende bunu kaesin içinde kovaladım yavaşça sonra durdu elime baktı bende yavaşça götürdüm elimi ve sevmeye başladım. Hiç bir tepki vermedi kanatlarından gıdığına doğru gittim ve gıdığını severken kafasını kaldırıp gözlerini kıstı. sonunda başarmıştım, o kadar çabama rağmen evcilleştiremediğim kuşumu basit bir oyunla halletmiştim. 1 saat kadar sevdim elimle krakerin parçasını verdim onu da yedi. Parmağımla kafesin altından aldım üstüne kadar çıkarttım ve hiç tedirgin olmadı. Asıl sorun sabah kalktığı9mda gene sevebilecek miydim. Evet sabah kalktığımda gene üstte uçuştu ve aşağı inip bana baktı. İlk başta oyun yapıyor sevilmesi istediğinde artık kafesin aşağına inip beni bekliyordu.

  Aslında kuş konularında çok da tecrübeli değilim. Ama öğrendiğim bir şey var ki, her kuş ayrı. Kimisi yemek vererek evcilleştirirken ben durmadan onla konuşup, ilgilenip ve sonunda biraz kafes içinde kovalayarak evcilleştirmiştim. şimdi ki aşama ise kafes dışında bize gelmesi olacaktır. daha kafesinin dışına çıkartmadım evcilleştirdikten sonra ama benim düşüncem saldığımız zaman çok da yanımıza gelicek gibi duruyor olmaması.

  İlginiz için teşekkürler
   
 2. Yücel YETİMOĞLU
  Gizli

  hayırlı olsun , sabır ;) iyi ilerliyorsunuz barış bey
   
 3. Salih ÇAPA
  Gizli

  Rahat ol arkadaşım..Yeryüzünde evcilleşmeyecek bir kuş varsa o da benim kuşumdur diyordum ama yanılmışım..2 mart'ta aldığım kuş 15 gün boyunca beni yanına yaklaştırmadı, ölü gibi duruyordu ne yaptıysam kendini sevdirmiyordu..Bir ara vazgeçtim yeni bir kuş almayı düşündüm ama ne olduysa tekrar ilgilenmeye karar verdim..

  47 günlük kuşum şu an hem konuşuyor hem de bensiz yapamıyor..Her sabah yarım saat kafes dışında kafes içinde elime, omzuma, başıma çıkıyor..Bir dk yerinde durmuyor..Odaya girdiğim nerde olursa hemen omzuma ya da elime uçuyor..Oyun oynamayı çok seviyor..Adı çirkin :) çirkin demekten kafamızı şişiriyor..

  47 gün önce muhabbet kuşu ile ilgili hiçbir şey bilmiyordum..Forumdaki arkadaşların yardımı ile ordan burdan öğrendiklerim ile bir şeyler öğrendim ve uyguladım..Sana verebileceğim tek öneri vazgeçme ve sabret..Ne kadar çok ilgi verirsen o kadar çabuk alıştırırsın kendine..Çirkin şu an bizim bir parçamız gibi..
   
 4. Seher Ün ERTEK
  Gizli

  çok güzel sevindim sizin adınıza :)
   
 5. Barış CEM
  Gizli

  Arkadaşlar merhaba;

  Ne oldu bilmiyorum ama kuşumu sabah sevmiştim gene elimle yem de veriyordum eve geldim akşam kesinlikle yanına yaklaştırmıyor. Nazar mı değdi anlamadım nasıl bir anda bu kadar korkak oldu bilmiyorum. Daha önce buna benzer bir olay yaşayan var mı?

  Yardımlarınızı bekliyorum
   
 6. Salih ÇAPA
  Gizli

  Genellikle yüksek ses be tanımadığı bir nesne gördüğü zaman ürkekleşiyorlar..Muhtemelen ilgisi dışında karşılaştığı bir şey onu korkutmuştur..Biraz ilgi gördükten sonra tekrar düzelecektir..Bazen elinden yem yer bazen yemez, bazen sevdirir kendini bazen sevdirmez..Bunlar kuşun evcilleşmeyeceği anlamına gelmez tabi..Evde olduğun sürece ilgi göster, konuş onunla, elinle göğsünü kaşı..Ürkekliği bir iki güne geçer dostum, sen sadece ilgini esirgeme..
   

Sayfayı Paylaş