Karadeniz Pet

strese mi girdi?

pikican

Meraklı Üye
iyiakşamlar bizim 6 yavrulu bir çiftimiz var..bugün yavrulu çiftimiz hariç odada diğer kafeslerde bulunan dişileri tek bir kafese toplamıştım ama dişiler arasında kavga çıktı ve yavrulu olan çiftteki dişi o kavgadan sonra yuvalıktan ayrıldı acaba strese mi girdi kavga seslerinden dolayı?yavruların en küçüğü 11 günlük sıkıntı olur mu? olgun dişileri biraraya almak yanlış mı ya da kafes mi küçük geldi?(çifthanenin bir bölmesine 3 dişi koymuştum)şimdiden cevaplar için teşekkür ederim

Öyle bir kavga sesiyle strese falan girmez. Belki yuvasını koruma maksatlı dışarı çıkmıştır. Siz çok kurcalamayın o tekrar yavrularını sahiplenecektir.

Öyle bir kavga sesiyle strese falan girmez. Belki yuvasını koruma maksatlı dışarı çıkmıştır. Siz çok kurcalamayın o tekrar yavrularını sahiplenecektir.
Anne kuş 2 gündür yuvalığın her tarafını eşeliyor sanırım yumurta yapacak ve kendine yer yapmaya çalışıyor yavruları da dövmeye başladı(yuvalığa geri girdi dediğiniz gibi ama bayağı vuruyor)Yavrular 24,22,20,19,17 ve 12 günlük..daha önceki kuluçkasında yavrular varken yumurtlamıştı ve henüz yeme düşmeyen bi yavrunun gagasını tümden kopartarak ölümüne neden olmuştu yine zarar verirse diye korkuyoruz anneyi ayırabilir miyiz?yavrulara baba bakabilir mi?(şuanda baba besliyor bazen dişi dışardayken ama çoğu zaman dişi babanın girmesine izin vermiyor ve yuvalıktan atıyor)buarada dişinin kızgınlığı geçmiş koyu kahverengi olan ceresi beyaza döndü ama erkek dişiyi pek rahat bırakmıyor çiftleşmeye çalışıyor(aylardır yumurta yavru oluyor dişiyi erkeği ayırıp da hiç dinlendiremedik)

Bence ayırın bilemiyorum hiç bir tecrübem yok konuda ama okuyunca şok oldum bence anneyi ayırın ve başka bir anneyi koyun ya da yavruları başka yuvalıklara dağıtın çünkü bu anne kesinlikle bakamayacak.
20 günlük civarı olanları belki baba bakabilir ama 6 tane çok bence. 10-15 günlük civarı olanları bence başka annelere verin, anneyi de ayırın o kafesten. En azından ben olsam böyle yapardım çünkü gaga koparmak çok vahşice değil mi şok oldum ve çook üzüldüm. Aynı şeylerin o yavrulara gelmemesi için bence böyle yapın.

Acilen anneyi ayırın, bırakın baba bakar yavrulara. yavruları başka annelere dağıtmak pek mantıklı gelmiyor bana, kendi yavruları değil sonuçta zarar verebilirler. Baba bakar, sizde elle besleme ile takviye yaparsınız.

Bence ayırın bilemiyorum hiç bir tecrübem yok konuda ama okuyunca şok oldum bence anneyi ayırın ve başka bir anneyi koyun ya da yavruları başka yuvalıklara dağıtın çünkü bu anne kesinlikle bakamayacak.
20 günlük civarı olanları belki baba bakabilir ama 6 tane çok bence. 10-15 günlük civarı olanları bence başka annelere verin, anneyi de ayırın o kafesten. En azından ben olsam böyle yapardım çünkü gaga koparmak çok vahşice değil mi şok oldum ve çook üzüldüm. Aynı şeylerin o yavrulara gelmemesi için bence böyle yapın.
Ayırınca baba ya bakmazsa diye korkuyorum özellikle son yavru daha 12 günlük ama böyle de bayağı tehlike var malesef..Elimde başka çift de yok yavrulara bakabilcek..Bence de çok vahşice ben de şok olmuştum hem gagası kopmuş hem de yavrunun kafasını dağıtmıştı iyice zaten ogün o yavruyu öyle gördüğümde dedim bunları bir daha yumurtlatmayacam keşke hiç yumurtlamasaydı dedim hatta anneyi satacaktım dedim o zaman yumurtalar var bunlar da çıksın anneyi tek başına koyayım en azından ama işte o yumurtalardan da bu yavrular çıktı..Çok kararsız kaldım ya..

Acilen anneyi ayırın, bırakın baba bakar yavrulara. yavruları başka annelere dağıtmak pek mantıklı gelmiyor bana, kendi yavruları değil sonuçta zarar verebilirler. Baba bakar, sizde elle besleme ile takviye yaparsınız.
Elle besleme hiç yapmadık ya zarar vermekten korkuyorum baba büyünceye kadar bakmaz mı ki?Çok sıkıntı oldu bizim için de bi daha yavru falan istemiyorum sürekli yavruladı ayıramadık da hep yumurta vardı 15 kuş oldu daha fazla bakamayacaz zaten

Bence siz anneyi ayırmakla başlayın bu işe, sonra da babayı takip edin. Beslemeyle ilgili bir sıkıntı olursa kendiniz yardımcı olun. Yapabileceğinizin en iyisi bu en azından yavruları zarar verilmesinden korursunuz. Şu an anne napıyor?

Anneyi ayırın, tek bir kafese alın.diğer dişilerin yanınada hemen koymayın bırakın 1 ay tek kalsın aynı odada olabilirler. Hem dinlenmiş olur hem stresi azalmış olur. 1 ay sonra diğer dişilerin yanına atarsınız. 2 ay erkekle ayrı kalsınlar. en iyi çözüm bu. hergün 3-4 kere kursak kontrolü yaparsınız. erkek besler tabikide ama yetersiz kalır, sizde elle beslersiniz.

Bence siz anneyi ayırmakla başlayın bu işe, sonra da babayı takip edin. Beslemeyle ilgili bir sıkıntı olursa kendiniz yardımcı olun. Yapabileceğinizin en iyisi bu en azından yavruları zarar verilmesinden korursunuz. Şu an anne napıyor?
Anne yuvada bazen dışarı çıkıyor baba içeri girdiğinde hemen kovalıyor babayı hiç içeri almıyor arada da sesler geliyor yavrular bağrışıyor bakıyorum yuvalığa yavruların bacaklarını falan ısırıyor bazen ya da gagasıyla vuruyor gagalarına..İyice stres olduk elle besleme hiç yapmadık ki..

Zor değil elle beslemek, video linki atarım size. bu arada anneyi hala yavruların yanındamı tutuyorsunuz ???????

Artık acilen ayırın anneyi, elle besleme işi şırınganın içinde hava bırakmadıktan sonra hiç zor değil lütfen endişelenmeyin. Onu da zaten biraz içinden yem boşaltırsınız arkasından basarak içindeki hava gider. Lütfen artık ayırın anneyi.

Anneyi ayırın, tek bir kafese alın.diğer dişilerin yanınada hemen koymayın bırakın 1 ay tek kalsın aynı odada olabilirler. Hem dinlenmiş olur hem stresi azalmış olur. 1 ay sonra diğer dişilerin yanına atarsınız. 2 ay erkekle ayrı kalsınlar. en iyi çözüm bu. hergün 3-4 kere kursak kontrolü yaparsınız. erkek besler tabikide ama yetersiz kalır, sizde elle beslersiniz.
Zor değil elle beslemek, video linki atarım size. bu arada anneyi hala yavruların yanındamı tutuyorsunuz ???????
tavsiyeleriniz üzere anneyi ayırdık kafese tek koyduk ya ben elle beslemeyi bilmiyorum ya yanlışlık yaparsak bazıları yazıyor kursağı delindi heralde, öldü falan diye kimisi nefes borusuna vermiş ölmüş sıkıntı oldum ya

Hiç zor değil, bir şırınga ve ince serum lastiği alın eczaneden. mamayı orta kıvama getirip şırıngaya çekin, uçuna hortumu takın hava kalmayacak şekilde şırıngaya biraz bazın sonra yavrunun kendi sağ tarafından şırıngayı kursağa indirin yavaş yavaş basın.

Gerçekten zor değil sakin olun. Evde sakin birileri varsa onlar da yapabilir. Sakin olmayıp endişelendikçe zorlanırsınız. Adem Oğuz abinin bir videosu var üretimci bir abi yapıyor bu işi size link atayım oradan izleyip öğrenebilirsiniz. Kuşlarınız zaten büyümüş bence fazla sıkıntı çıkmaz bu konuda merak etmeyin. Sakin kalın gerisi gelir.

Hiç zor değil, bir şırınga ve ince serum lastiği alın eczaneden. mamayı orta kıvama getirip şırıngaya çekin, uçuna hortumu takın hava kalmayacak şekilde şırıngaya biraz bazın sonra yavrunun kendi sağ tarafından şırıngayı kursağa indirin yavaş yavaş basın.
Mama olarak irmik pirinç unu ve mısır unu karışımından oluşan mama mı vereceğiz internette çoğu yerde öyle diyor bu arada cevaplar için çok teşekkür ederiz..

Evet ondan verebilirsiniz, ben cici bebeyi toz yapıp azda mısır unu katıp suyla karıştırıyorum öyle veriyorum

Evet ondan verebilirsiniz, ben cici bebeyi toz yapıp azda mısır unu katıp suyla karıştırıyorum öyle veriyorum
çok sağolun ılık olarak hazırlamak gerekiyormuş değil mi?bir de şırıngalar farklı büyüklüklerde oluyor ince serum hortumuna yine en küçük şırıngadan mı alacağız?bir de serumu kaç cm kesmemiz lazım?

Son düzenleme:
Geri