petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Tahta Tünek

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Münadi YALÇIN tarafından 22 Aralık 2015 başlatılmıştır.

1. Münadi YALÇIN

Münadi YALÇIN New Member

Beğenileri:
    0
    İyi günler herkese çift kuşlarıma yeni kafes aldım ama tünekleri plastik forumda okudugum kadarıyla üstadlar genelde tahta tünek önerisinde bende önerilere uyup tahta tünek almak için bi kaç petshopcuya uğradım ve uğradığım yerlerde dedikleri şey tahta tünek bit yapar plastik kullanmamı söyledir.Bende siz değerli üstadlarımdan abilerimden bu konu hakkında bilgi almak istedim tahta tünek denildiği gibi bit yaparmı tabi temizliği düzenli yapıldıgı halde yine de bitlenme olurmu ve tahta tünegin temizliği nasıl yapılır haftalıkmı peryotları nelerdir şimdiden herkese çok çok teşekkürler...

2. Anıl ATIŞ

Anıl ATIŞ Well-Known Member

Beğenileri:
    27
    yok bi sıkıntı olmaz 2 haftada bir yada ayda 1 Elma sirkesi ile temizleyebilirsin tahta tünek iyidir.

3. Münadi YALÇIN

Münadi YALÇIN New Member

Beğenileri:
    0
    Sağolun Hocam teşekkür ederim bilginiz için peki hocam elma sirkesiyle temizleyebilirsiniz demişsiniz sirke olarak elma sirkesi olmsı şartmı yoksa başka sirkede olabilirmi.Son olarak da hocam tünekleri sirkeyle temizlerken tünekleri olduğu gibi sirkeyemi batırıyoruz(tabi sonra kurutuyoruz) yoksa bezi sirkeylen ıslatıp siliyoruz hocam

4. byrktrbrk

byrktrbrk Member

Beğenileri:
    3
    Ben kendi düzenimi söyliyeyim 2 haftada 1 bir kova sabunlu suya 1 çorba kaşığı kadar fazla abartmadan elma sirkesi koyuyorum ve kovanın içine atıyorum temizlik tünek, kafes, kafes tabanı vs. Bir süre sonra süngerle yıkıyorum sonra bol suda duruluyorum sıkıntı olmuyor.

5. hido94

hido94 Member

Beğenileri:
    8
    tahta tünekler suyu yiyince şişmiyormu ?

6. Münadi YALÇIN

Münadi YALÇIN New Member

Beğenileri:
    0
    Eyvallah hocam sizin yönteminiz de güzelmiş olmadı bende tahta tünek alır sizin yönteminizi uygularım çok çok sağolun hocam teşekkürler.

7. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    75
    Tahta tünekleri ince testere ucu veya spatula ile temizleyip sonra bir bez ve sirkeli su ile silebilirsin.

8. byrktrbrk

byrktrbrk Member

Beğenileri:
    3
    Tahta tünekleri pek suyun içinde bırakmıyorum yoksa tabikide şişiceklerdir.

9. cetinates

cetinates Member

Beğenileri:
    2
    ahşap tüneklere pislik bulaşmıyor fakat arada bir kağıt havluya kolonya damlatıp siliyorum.kuşların gaga ve tırnak sağlığı için ahşap tünek kullanılmalıdır.

10. Münadi YALÇIN

Münadi YALÇIN New Member

Beğenileri:
    0
    Teşekkürler Levent Abi ilgi alakan için peki abi elma sirkesi şartmı herhangi bir sirke olurmu temizlik için.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:43 -->-> Daha önceki mesaj 15:42 --

Haklısınız hocam bende kuşlarım için ne iyisi onu elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum sonuçta canlı sorumluluğunu almışsam en iyisi olsun onlar için

11. deniz kom

deniz kom Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    32
    aslına bakarsanız eğer az sayıda kafesiniz varsa değiştirme yoluna da gidebilirsiniz. ben internetten tanesi 50-70 kuruş arası alıyorum toplu paketler halinde. 1-2 ay arayla tünekleri yenisiyle değiştiriyorum. aynı şekilde suluklar da. tanesini 1 liradan alıp 2 ayda yeniliyorum. bu tarz ucuz malzemeleri detaylıca temizlemek için harcayacağınız malzeme ve vakit inanın malzemeden pahalıya geliyor.

12. Münadi YALÇIN

Münadi YALÇIN New Member

Beğenileri:
    0
    Hocam buda farklı bi bakış açısı mantıklıda geldi sök at temizlemeyle uğraşmak yok teşekkürler hocam öneriniz için

13. Hüseyin Can

Beğenileri:
    12
    Bit yapar diyen adamın kafasına atsaydın tahta tüneği.En başında plastik sağlığa zararlı.
    Hiç vırvır etmesinler.Bit mi yapıyor? Ben daha bitlenen kuşu görmedim.Bakıyorum pislenen tüneği alıp atıyorum yerine başkasını koyuyorum.Bunu yapmak istemezsen elma sirkeli suyla temizleyebilirsin.Ayıp ya ticaret yapacaklar diye hayvanların sağlığını da düşünmüyorlar.

14. Münadi YALÇIN

Münadi YALÇIN New Member

Beğenileri:
    0
    Haklısınız Hocam bende ikilemde kaldığımdan dolayı siz değerli üstadlarımdan bilgi alayım sonuçta canlı besliyoruz onlar için ne iyisi o şekilde bakmaya çalışıyorum hocam söz konusu günümüzde ticaret olunca her şey mübahmış gibi davranılıyor ne yazık ki

15. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    75
    Temizilik için her türlü sirke olur da.. Banyo suyu ve suluğa elma sirkesi konmalı.

16. Münadi YALÇIN

Münadi YALÇIN New Member

Beğenileri:
    0
    Anladım Levent Hocam sizlerden öğreneceğim çok şeyler var her şey için çok sağol hocam.

17. Mert Kalemci

Beğenileri:
    0
    Aşağıdaki resimde görünen tarz ağaç tünekleri de düşünebilirsiniz. Doğal yaşam şartlarına daha uygun bir çözüm. Ayrıca kuşların ayaklarındaki kan dolaşımını hızlandırmak için fabrika üretimi dümdüz tünekler yerine bu şekilde tünekler daha sağlıklı.

Sayfayı Paylaş