Karadeniz Pet

Tekrarlayan Kanat ve kuyruk tüy dökümü

Cahitalper

Yeni Üye
Muhabbetin kanatları ve kuyruk tüyleri çıkarken tekrar uçmaya çalıştığında genelde dökülüyor yardım edebilirmisiniz?
20181229_020702.jpg
20181229_020746.jpg

Kuşunuz tüye girmiş.Tüydeki kuşların bakımını araştırın. Korkulacak bir şey yok.

İlginiz için teşekkür ederim ama sürekli böyle uzun kanat tüyleri uzamaya başlayınca dökülüyor bakımını güzel yapıyorum fransız tüy hatalığı varmış genetik olarak geçiyormuş sebeb bu olabilirmi sizce?

İlginiz için teşekkür ederim ama sürekli böyle uzun kanat tüyleri uzamaya başlayınca dökülüyor bakımını güzel yapıyorum fransız tüy hatalığı varmış genetik olarak geçiyormuş sebeb bu olabilirmi sizce?
Dökülen tüy diplerinde kan var mı?

kuşun durumu normal değil. sıradan bir tüye girme durumu yok. French Molt gibi duruyor. kanat diplerinde kan var mı ona bakmanızı öneririm. tüyler tekrar çıkabilir ama tekrar dökülür. tüyler dökülürken kanamalar oluşur. özünde virüstür aslında. düzenli b vitamini ve yumurtalı mama verilmesi gerekir.

İlk başlarda kan vardı hatta kanat tüyü düştüğün de kanat çarpmasıyla her yer kan oluyordu. Şuan kanama yok tüy diplerinde ama uzarken tekrar dökülüyor düzenli b vitamini takviyesi yapıyorum fransız tüy hastalığı varsa ne yapmam gerekir ve bu hastalığı yenmenin bir yolu varmı ?

Parazit kaynaklı olabilir. Veterinerden ivermectin etken maddeli ilaç isteyip yedi günde bir ense derisine temas edecek şekilde bir damla damlatın, bu uygulamayı bir ay boyunca yapın.

Strese girmiş olabilir ve bu durumdan kaynaklı olarak tüyden hiç çıkmaz. Strese giren kuşlar tüyden çıkmakta zorlanır. Yanına bir eş alabilirsiniz bu ona iyi gelecektir + Sebze meyve takviyesi yapabilirsiniz ve ek olarak haftada 2 defa multivitamin haftada 1 defa ise elma sirkesi damlatabilirsiniz. Kanat bakım spreyleri var ondan temin edip düzenli olarak kanatlarını spreyleyebilirsiniz + Kullandığınız yemi değiştirin farklı bir yem kullanın ve soğuk ortamlardan uzak tutun. İlgilenin bol bol düzelecektir fakat tüylerinde gerçekten aşırı derecede kayıp ve kanama görüyorsanız parazit bakımını yapın eğer devam ederse veterinere danışın 1 haftalık gözlemleyin ve ona göre yol katedin. İyi seneler iyi akşamlar.

İlk başlarda kan vardı hatta kanat tüyü düştüğün de kanat çarpmasıyla her yer kan oluyordu. Şuan kanama yok tüy diplerinde ama uzarken tekrar dökülüyor düzenli b vitamini takviyesi yapıyorum fransız tüy hastalığı varsa ne yapmam gerekir ve bu hastalığı yenmenin bir yolu varmı ?

eğer french molt ise belli bi tedavisi yok. iyi beslenmesi gerekiyor. düzenli b vitamini takviyesi yapın. tüylerine sirkeli su püskürtün. ivermectin öneriside çok mantıklı. ama genel mantık b vitamini ve amino asit ağırlıklı beslenmesi gerekli.

Geri