Karadeniz Pet

Triflucan'ın yan etkisi var mı?

sappien

Yeni Üye
Kuşa kursak mantarı/kuruma olabilir tavsiyesi üzerine triflucan kullanmaya başladım. Bu ilacı kullanmamın 3. günü. Suluğa 6 damla şeklinde kullanıyorum. Kuş kokulu salya kusuyor ara ara ama öncesinde bu şekilde kusmazdı. Bu normal mi?

Kuşa kursak mantarı/kuruma olabilir tavsiyesi üzerine triflucan kullanmaya başladım. Bu ilacı kullanmamın 3. günü. Suluğa 6 damla şeklinde kullanıyorum. Kuş kokulu salya kusuyor ara ara ama öncesinde bu şekilde kusmazdı. Bu normal mi?

Kokulu kusma yada ağızda köpürme kursak iltihabı belirtisidir. Triflucan a devam ediniz yan etkisine denk gelmedim kursak mantarı için yaygın kullanılıyor.

Kokulu kusma kursak iltihabında yaygın olarak görülüyor ilaca devam ediniz.

Kokulu kusma yada ağızda köpürme kursak iltihabı belirtisidir. Triflucan a devam ediniz yan etkisine denk gelmedim kursak mantarı için yaygın kullanılıyor.

Kokulu kusma kursak iltihabında yaygın olarak görülüyor ilaca devam ediniz.

Selamlar, ilacı 10 gün boyunca kullandım ve bu süreçte kuş daha önce olmadığı şekilde kokulu şekilde kusuyordu. Ancak ilacı 10 güne tamamladıktan sonra sadece 1. gün düzelme gözlemledim. 2. günden itibaren kuş eskisi gibi kafes altında kabarık ve tane yem kusmaya devam ediyor. Sizce triflucan'ı 10 günden fazla mı kullanmam gerekiyor? Bu arada 3 gün vitamin verdim ve şuanda 2 gündür probiyotik veriyorum ancak herhangi bir düzelme yok.

Ayrıca 10. günden itibaren ilaç vermeyi bıraktığımda farkettim ki kursak bölgesindeki o hafif şişkinlik azalmıştı. Ancak ilaç kuşta etkili oldu mu ondan emin değilim. Çünkü dediğim gibi 10. günün sonunda sadece 1 gün hareketlenmişti.

Son düzenleme:
Selamlar, ilacı 10 gün boyunca kullandım ve bu süreçte kuş daha önce olmadığı şekilde kokulu şekilde kusuyordu. Ancak ilacı 10 güne tamamladıktan sonra sadece 1. gün düzelme gözlemledim. 2. günden itibaren kuş eskisi gibi kafes altında kabarık ve tane yem kusmaya devam ediyor. Sizce triflucan'ı 10 günden fazla mı kullanmam gerekiyor? Bu arada 3 gün vitamin verdim ve şuanda 2 gündür probiyotik veriyorum ancak herhangi bir düzelme yok.

Ayrıca 10. günden itibaren ilaç vermeyi bıraktığımda farkettim ki kursak bölgesindeki o hafif şişkinlik azalmıştı. Ancak ilaç kuşta etkili oldu mu ondan emin değilim. Çünkü dediğim gibi 10. günün sonunda sadece 1 gün hareketlenmişti.

Şuan durumu nasıl?

Bütün ilaçların yan etkileri olduğu gibi bunun da etkisi bulunmakta. Özellikle şurup formunda bulunan ilaçlara katılan katkı maddelerinin çoğu kanatlılar için uzun vadede zehir içeriyor... Bu yüzden şurup yerine aynı etken maddeyi içeren kapsül veya benzeri ilaçları seçmek daha mantıklı olabiliyor.
Her şeyden önce bir canlının bedenine normal koşullarda girmemesi gereken bileşenleri sokuyoruz bunun bir bedeli olacak elbette , bir kısmını canlı zararı tolere edebilse de bir yerden de fire veriyor.

Şuan durumu nasıl?

Şuan kafes altında kabarık şekilde uyku pozisyonunda duruyor. Yiyecek birşey gösterdiğimde hareketleniyor ama genel olarak kafes altında uyku pozisyonunda duruyor. Ayrıca arada bir tane yem kusuyor ama salyalı değil normal tane yem kusuyor.

Hayır değil. Zaten kokulu kusma belirttiğim gibi sadece ilaç kullanımı sırasında oluşuyordu. İlaç kullanmadan önce kokulu kusması yoktu. Şuanda da kokulu kusması yok.
Kuşun dışkı fotoğrafını atarmısın

İlaç kullanmadan önce kusması vardı ama kokusu yoktu. Triflucan kullanırken koku oldu. Triflucanı bitirince koku gitti ama kuş iyileşmedi.
Gaga ve çevresi kokuyor mu kuşta ne gibi sıkıntılar var

Gaga ve çevresi kokuyor mu kuşta ne gibi sıkıntılar var

Hayır kokladım ama koku yok. Kuşta fiziksel olarak herhangi bir yerinde sorunu yok. Uçabiliyor, yürüyebiliyor, su içiyor. Kuşta 3 sorun gözlemledim. Kuş aspurun kabuğu soyup gagasından düşürüyor, kafes altında kabarık duruyor, kuş kumu yediğinde tane yem kusuyor. Gözlemlediğim 3 sorun bu. Bunun dışında herhangi bir sorun gözlemleyemedim.

Hayır kokladım ama koku yok. Kuşta fiziksel olarak herhangi bir yerinde sorunu yok. Uçabiliyor, yürüyebiliyor, su içiyor. Kuşta 3 sorun gözlemledim. Kuş aspurun kabuğu soyup gagasından düşürüyor, kafes altında kabarık duruyor, kuş kumu yediğinde tane yem kusuyor. Gözlemlediğim 3 sorun bu. Bunun dışında herhangi bir sorun gözlemleyemedim.
İftardan sonra güncel dışkı fotoğrafı atın.

Geri