Karadeniz Pet

trigonometri :D :D :D

Mubiş5

Meraklı Üye
arkadaşlar matematikte trigonometride sıralama nasıl yapıyoz
örneğin

P=cos 50

R=tan 70

S=cos 30

T=cos 10

Bunları nasıl sıralıyacaz ve
tan 70'i nereye koyacam :D yada birşeyemi dönüştürecem anlamadım bi yardım edermisiniz :D

Son düzenleme:
arkadaşlar matematikte trigonometride sıralama nasıl yapıyoz
örneğin

P=cos 50

R=tan 70

S=cos 30

T=cos 10

Bunları nasıl sıralıyacaz ve
tan 70'i nereye koyacam :D yada birşeyemi dönüştürecem anlamadım bi yardım edermisiniz :D

tan45 dereceden büyük ve 1. bölgede ise her zaman sin ve cos değerlerinden büyüktür o yüzden en büyük tan70
cos50 cos30 ve cos 10 için de cos'u alınan açı 1. bölgede ise açı büyüdükçe cos değeri küçülür o yüzden sıralama şu şekilde
cos50<cos30<cos10<tan70 şeklinde.

haaaaaaaaaa çok teşekkür ederim yardım için :)

10 yıl geriye götürüyon bizi :))
Bak cos dediğin bir birine dik iki doğru çizdiğin zaman yatay konumda olanın doğu tarafının aldığı yere denk gelirse en yüksek değerini alır. Yani x-y diyorsunuz siz galiba. Çünkü vos değeri komşu kenarın hipotenüse bölümüyle elde edilen değerdir.
Yani cos0 1 olur cos 90 ise 0 olur. Daha da büyüdükçe -x tarafına gelerek -değerler almaya başlar.
Taa ki 270 dereceye kadar. 270 dereceden sonra tekrar -y ve x korsinatlarına ddüşer yine art değerleri alacaktır. Çünkü x eksenine göre değerlendiriyoruz.
Sinüs bunun tam tersi. Cos ta anlattığım gibi x değil de y eksenine göre düşüneceksin. Y 90 da en yüksek 270 te en küçük değeri alır.

Tanjant ise sinüs/cosinus değerdir. Bu durumda tanjant 90'a yaklaştıkça büyür ancak tam 90a geldiğinde hatırlarsan cosinüs 0 oluyordu. Bir sayının 0 a bölümü sonsuzu verir. Sinüs değerinin büyümesi cosun daralması dueumunda sayı büyür bu durumunda tanjantta büyür.

Sıralaman r>t>s>p