Karadeniz Pet

Tüy sağlığı ve bakım için tavsiye

Halim16

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. Resimlerde yüklediğim gibi gördüğünüz üzere kuşumun tüyleri kıvrık ve biraz dağınık durumda. Tüy dökümü ile ilgili makaleleri incelediğimde tüpçük diye tabir edilen tüyler bulunmakta fakat benim kuşumda bu tarz tüyler mevcut değil. Fakat beyaz tüyler döküyor. Neşesi olsun enerjisi olsun gayet yerinde maşallah. Gervit w multi vitamin kullanmaktayım. Bazı okuduğum yazılarda (Tollyamin forte , Röhnfried Bt-Amin Forte Amino Asit B , Versele Laga Mutavit) ürünleri önerilmekte. Bu ürünleri tedarik etmem de fayda varmıdır. Ya da banyo yaptırmam mı gerekiyor daha sağlıklı tüylere sahip olması için bu konuda fikrinizi almak istedim. Yardımcı olursanız sevinirim. Sağlıklı ve iyi günler dilerim.
IMG_4583.jpg

B vitamini tüy gelişimi için öneme sahiptir elbette B vitamini takviyesi tüylere etki edecektir.

Spreyleme yaparken suya birkaç damla elma sirkesi damlatırsanız tüyler daha canlı ve parlak görünecektir.

Spreyleme derken banyo yaptırmak sanırım. Yada banyo yaptırmak yerine spreyleme yöntemi daha iyi mi olur. Bazı yazılarda kışın banyo yaptırılır 10 günde bir , bazı yazılarda ise kışın yaptırılmaz. Açıkçası hangisi daha faydalı anlayamadım. Bu bahsettiğiniz ürünlerden tavsiye edebileceğiniz var mı acaba ?

Spreyleme derken banyo yaptırmak sanırım. Yada banyo yaptırmak yerine spreyleme yöntemi daha iyi mi olur. Bazı yazılarda kışın banyo yaptırılır 10 günde bir , bazı yazılarda ise kışın yaptırılmaz. Açıkçası hangisi daha faydalı anlayamadım. Bu bahsettiğiniz ürünlerden tavsiye edebileceğiniz var mı acaba ?
Röhnfried BT amin Forte B ve versele laga muta vit kalitelidir tavsiye ederim.

Spreyleme yada banyo arasında pek fark yok yaptırdığınız zaman suyuna birkaç damla elma sirkesi koyabilirsiniz.

Kış aylarında pek banyo yaptırmak uygun değil hassas canlılar oldukları için en ufak hava akımında yada ani ısı değişiminde ciddi şekilde hastalanabilirler bu süreçte daha sıcak havalarda yaptığınızda uygulayabilirsiniz.

Kuşlarım 1 aylık dönemde aşırı tüy döktü ve yerlerine bir sürü tüpçük çıktı bu sebebden rahatlamaları için haftada bir kez ağzına burnuna kaçmayacak şekilde bebe şampuanlı su ile yıkayıp normal su ile duruluyorum üç dört kat kağıt havluya sarıp 4-5 dk sularını çektirdikten sonra 45 dk kadar belli bir mesafeden ufo karşısında bekletip tamamen kurumalarını sağlayorum zaten genel olarak evde sıcak sorun yaşamadım bu şekilde 3-4 kez yıkadım yaza kadar yıkamıyacam belki arada bir spreylerim çok ıslatmayacak şekilde (elma sirkesi kullanmamamın sebebi ayaklarda kuruma yaptı gibi geldi bana)

Röhnfried BT amin Forte B ve versele laga muta vit kalitelidir tavsiye ederim.

Spreyleme yada banyo arasında pek fark yok yaptırdığınız zaman suyuna birkaç damla elma sirkesi koyabilirsiniz.

Kış aylarında pek banyo yaptırmak uygun değil hassas canlılar oldukları için en ufak hava akımında yada ani ısı değişiminde ciddi şekilde hastalanabilirler bu süreçte daha sıcak havalarda yaptığınızda uygulayabilirsiniz.

Röhnfried BT ami Forte B alırım dediğiniz gibi sizce de kuşum tüye girmemiş mi ? Gervit w kullanıyorum haftada 1 Röhnfried BT ami Forte B aynı şekilde takviye etmem uygun mudur?

Kuşlarım 1 aylık dönemde aşırı tüy döktü ve yerlerine bir sürü tüpçük çıktı bu sebebden rahatlamaları için haftada bir kez ağzına burnuna kaçmayacak şekilde bebe şampuanlı su ile yıkayıp normal su ile duruluyorum üç dört kat kağıt havluya sarıp 4-5 dk sularını çektirdikten sonra 45 dk kadar belli bir mesafeden ufo karşısında bekletip tamamen kurumalarını sağlayorum zaten genel olarak evde sıcak sorun yaşamadım bu şekilde 3-4 kez yıkadım yaza kadar yıkamıyacam belki arada bir spreylerim çok ıslatmayacak şekilde (elma sirkesi kullanmamamın sebebi ayaklarda kuruma yaptı gibi geldi bana)

Yaptıklarınız şampuan olsun , kurulama olsun ve ufa karşısına koyma gibi durumların yanlış olduğunu okumuştum bilginiz olsun. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar daha iyi açıklayacaktır.

Röhnfried BT ami Forte B alırım dediğiniz gibi sizce de kuşum tüye girmemiş mi ? Gervit w kullanıyorum haftada 1 Röhnfried BT ami Forte B aynı şekilde takviye etmem uygun mudur?

Yaptıklarınız şampuan olsun , kurulama olsun ve ufa karşısına koyma gibi durumların yanlış olduğunu okumuştum bilginiz olsun. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar daha iyi açıklayacaktır.
Kuşunuz tüye girmiş, B vitaminini tüy döneminde haftada 2 kez normal dönemlerde haftada 1 kez kullanmanız uygundur.

Kuşları yıkarken şampuan sabun gibi kimyasal içeriğe sahip ürünler kullanmayınız sadece su yeterlidir. UFO karşısına koymak, kurutma makinesi ile kurutmak ani ısı değişimlerine sebep olacağı için yanlış uygulamalardır. Mümkün oldukça kış ayında yıkama önerilmez, çok kirli ise yada kuş duş alma ihtiyacı duyuyor ise hava akımının olmadığı ve ısının ideal sıcaklıkta sabit olduğu bir odada hafif spreyleme yapılabilir.

Son düzenleme:
Kuşunuz tüye girmiş, B vitaminini tüy döneminde haftada 2 kez normal dönemlerde haftada 1 kez kullanmanız uygundur.

Yardımlarınız için teşekkür ederim. İyi akşamlar, sağlıklı günler dilerim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Şampuan normalde kullanmıyorum ancak kuşun ayaklarına ve gagasına 5-6 gün vazelin uyguladım ve tüylerine ayakları ile bir miktar bulaştı onları temizlemek adına kullandım bebe şampuanını ufo olayına gelirsek 2 metreden pek bi zararı olmaz diye o şekilde vucut ısılarını tekrar kazanmaları için kullandım zaten kuşlar şuan iyi yaza kadarda yıkamam

Tavsiye etmiş olduğunuz ürünü kullanmaya başlayacağım. Dediğiniz gibi haftada 2 gün.Fakat kullanma talimatında 1 litre suya 15 ml yazıyor. Yani kullandığımız 100 ml suluklarda 1.5 ml yapar. Buda 30 damlaya tekabül eder. Bu oranda bir yanlışlık mı var acaba ? ( Bt ami forte b )

Tavsiye etmiş olduğunuz ürünü kullanmaya başlayacağım. Dediğiniz gibi haftada 2 gün.Fakat kullanma talimatında 1 litre suya 15 ml yazıyor. Yani kullandığımız 100 ml suluklarda 1.5 ml yapar. Buda 30 damlaya tekabül eder. Bu oranda bir yanlışlık mı var acaba ? ( Bt ami forte b )
Bu rakamlar güvercinler için olduğundan basitleştirme yaptığınızda yanlış bir sonuç çıkıyor. 8-10 damla yeterli diye biliyorum.

Gervit-w'de kullanıyorum aynı zamanda onun etiketindeki değerlere baktığımda 100 ml sulukta 0,5 ml çıkıyor oda 10 damlaya tekabül ediyor. Gervit-w için bu oranda yüksek mi acaba ?

Teşekkür ederim yardımlarınız için sağolun.

Geri