Tüy Yolma

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 17 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Site Yöneticisi
  Yönetici

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.083
  Beğenileri:
  31
  Tüy Yolma

  Muhabbet Kuşlarında Tüy yolma çeşitli sebeplerden dolayı görülebilen bir sorundur. Yetişkin bir MuhabbetKuşu bazen kendi Tüylerini, Yavrularının Tüylerini veya üstünlük kurabildiği diğer yetişkinlerin tüylerini yolabilir. İyi bir beslenme proğramı yeni tüy büyüme ve tüy kalitesi için yardımcı olabilir. Eksiksiz, tam bilimsel bir yaklaşım olası nedeni belirlemek için gereklidir. Kuşumuzun Parazit rahatsızlığı ve Tüy dışı deri hastalığı yoksa; Psikolojik sorunlar genel olarak tüy yolmanın en sık nedenleridir. TüyYolma son dönemde yapılan değişikliklerden kaynaklı bir protesto; bir isyan olabilir.

  Unutmalayım ki; Kuşlar zeki ve beklentileri olan canlılardır. Kafesinin konumu ve boyutunun küçük olması, Çevresindeki diğer kuşlar, Eşli bir Muhabbet Kuşu ise Eşinin yanında olmaması (ayrılması yahut eşin ölmesi), fazla sayıda ziyaretçi, Gürültü veya argüman, Uzun süreli yüksek ışık kuşları strese sokar. Aynı zamanda saldırgan oluşu sahibinde korkuya neden olabilir.

  Can sıkıntısı da önemli bir faktördür; kuşun ortamında duyduğu uyarım eksikliği tüy yolmaya yol açabilir. Eşini yavrularından veya diğer yetişkinlerden kıskanan Muhabbet kuşu onlara saldırıp, tüylerini yolabilir; üstünlük kuramıyorsa kendi tüylerini yolacaktır. Her ne sebeple olursa olsun uzakta yalnız beslenen bir MuhabbetKuşu tüylerini yolmaya meğillidir.

  Herhangi bir başarısızlık, ortama uyum sağlayamakta bir tüy yolma sebebi olabilir. Ayrıca kuşa ağrı veren bir tepki nedeniyle Tüy Yolma alışkanlık yaratabilir.

  Çözüm için, Büyük bir kafes yada Salma daki bir kaç eşsiz kuşun yanında beslenmesi, en az 12 saatlik bir uyku ve uygun bir beslenme proğramı yardımcı olacaktır.
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş

Kullanıcılar bu sayfayı, aşağıdaki kelimeleri arayarak buldu :

 1. muhabbet kuşu tüy yolma

  ,
 2. muhabbet kusu tuylerini yolma