Karadeniz Pet

Tüy yolma sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Gunesfidan

Yeni Üye
Merhaba.
Benim kuşum son uc aydir tuylerini yolmaya basladi tuyler çıkıyor yenileniyor ama sil bastan tekrar ayni yolma islemine basliyor. Bu durumde ne yapabilirim ? Yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden teşekkürler

Muhtemelen okuduklarınızdan farklı bir şey söylemeyeceğim. Stresli bir durum yaşadı mı ya da yaşıyor mu oralar tamamen evle alakalı bir durum. Vakiy geçirmesi açısından oyuncak alın, kafes dışına çıkartmıyorsanız çıkartın.
Ve bence bir ense damlası mutlaka yaptırın. Dış parazit uygulamasından sonra stres faktörlerini ele alabilirsiniz. Aynı şekilde kendini yolmaya devam ederse boyunluk yapıp takabilirsiniz. Vitamin ve probiyotik takviyelerini ihmal etmeyin. Yine tabloyu aşağıya eklerim.
IMG_20231125_112109.jpg

Stres olmamasi icin elimden geleni yapiyorum :( oyuncaklar aldık kemirmesi icin birseyler aldim oyalansin diye yok maalesef. Bulunduğum yerde kuslardan anlayan veteriner olmadığı icin baska veteriner sordum( Antihistaminik kaşıntı için, bebeklerin kullanımına uygun olan) ilacı onerdi ? Bu konuda bilginiz varmı

Stres olmamasi icin elimden geleni yapiyorum :( oyuncaklar aldık kemirmesi icin birseyler aldim oyalansin diye yok maalesef. Bulunduğum yerde kuslardan anlayan veteriner olmadığı icin baska veteriner sordum( Antihistaminik kaşıntı için, bebeklerin kullanımına uygun olan) ilacı onerdi ? Bu konuda bilginiz varmı
O konuda bir bilgim yok maalesef ama kelleşen deri üzerine trosyd mantar kremi sürülebilir.

@Merve hanim boncuk kendini yolduğu icin ben travazol krem sürmüştüm fakat sanırım yedi kremi ve ertesi gun ishal olmaya basladi suan iki gundur ishal ve sulu dışkı yapiyorlar yardimci olabilir misiniz ne yapsam :(

Sanırım miktarini fazla kaçırdım ertesi gun oldu zaten krem sürdükten sonra bu hale geldi. Yok ben ise gittigim icin annem kafesten cikarmior iki gundur ishal diye. Enerjisi bazen çok iyi bazen durgun:( takviye olarak bişi vermedim korkuyorum daha fazla olur birsey diye

Sanırım miktarini fazla kaçırdım ertesi gun oldu zaten krem sürdükten sonra bu hale geldi. Yok ben ise gittigim icin annem kafesten cikarmior iki gundur ishal diye. Enerjisi bazen çok iyi bazen durgun:( takviye olarak bişi vermedim korkuyorum daha fazla olur birsey diye
İştahı nasıl? Yem yiyor mu? Dal darı ve probiyotik veriniz. İki gün geçmiş zaten kremden dolayı artık bir şey olacağını sanmıyorum

Yani ölmez dimi :( ishali gecer mi :( dal dari taktim kafesine
Kuşun videosunu atar mısınız?
Kremi yedi diye öleceğini sanmıyorum .
Dışkısı hastalık sebepli değişmiş olabilir. Arada bir değişiklik normaldir. Diğer belirtilerle birleşince korkmalıyız.
Gönlünüzü ferah tutun 🙏

Evet kanat altinda da ve sirti da boyle maalesef. Veteriner bulunan tek Eskişehir ve izmir bir sekilde götüreceğim artik :(

Tüyünü yiyor diye krem sürmeyin. Eğer o bölgede yara varsa eczaneden rif ampul alıp sürebilirsiniz. Ayrıca kanatlı veterinerinden kuşlar için kullanılabilir olan dış parazit ilacı alabilirsiniz enjektöre çektirip,ense tüylerini aralayıp 1 damla damlatıp ovalarsınız.

Ah iste bilemedim o durumu yaptim bir hata suan nasil duzeltebilirim kurtarabilirim derdindeyim :(

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri