Karadeniz Pet

üretimhane nasıl dizayn edilir?

• Konbuyu başlatan Sinan ÇELİK
  • Başlangıç tarihi
S

Sinan ÇELİK

Guest
Arkadaşlar Merhaba,

Apartmanımda çatı aram müsait. Bir cam mevcut. 4 çift muhabbet kuşum var ve sağlıkları çok iyi fakat ortam tozlu ve soğuk. Bu sebeple kuşlarımdan yavru alamıyorum. Yumurta yapıyorlar yavru çıkıyor fakat ölüyor. Bir türlü yavruları büyütmek nasip olmadı. Kuşlarımı ya satacağım yada çatıya bir bölme yapacağım. Alıcı çok çıktı fakat kıyamadım. Bana bunu nasıl yapabileceğim hakkında yarımcı olabilecek birileri var mıdır?

Teşekkürler.

dostum ısıtıcı kullanabilirisiniz o bölümde veya mantolama olabilir ama ısıtıcı yoksa gene soğuk olur

Daha çok kapalı bir bölme yapmak var aklımda içerisine de atıyorum 10 kafes falan olacak bununla ilgili yardım talep ediyorum aslında.

Yer musaitse en iyisi salma yapmak mantolama yap izolasuon olsun . kafes ile verim alamayan birisi salmada verimin daha cok oldugunu soyledi ve suan baya bir verim almis.

resim koyarsanız sitede yardım ederler ama bence maliyeti sizi kurtarmaz

Amacım kısa yoldan zengin olmak değil zaten :) maksat üretici olmak yani dünyaya birşeyler üretebilmek çünkü dünyadan çok şeyi tüketiyoruz :) eğer maliyeti beni çok yıpratmazsa birşeyler yapabilirim işte dediğim gibi ufak bir bölme odacıkta diyebiliriz.

soğuk probleminiz varsa sizin bir bölmeye mantolama yapmanız gerekecek ve sürekli ısıtma olmalı. üretim için ortam sıcaklığı 20 derecenin altına düşmemeli. bu kriterleri mali olarak hesaplamalısınız. bir de kuşlarınız günde yaklaşık 10 saat ışık görmeli. bu de önemli bir faktör. ısıtma, aydınlatma ve inşaat maaliyetleri sizin ayıracağınız alana göre değişir ancak ilk başlangıcınızın minimum 300-400 olacağını belirtmeliyim. ayrıca çatı katınız size aitse orayı öncesinde tamamen temizlemelisiniz ve izolasyon yaptığınız bölmeye 8-10 metre kare olabilir, 1 petek ısıtıcı koymanız gerekebilir. eğer ortak bir alansa hiç girişmeyin.

pardon ya oda cıkalıgını 20 derece olacagını kım soyluyor benım kuşlar su anda 10 derece falan
ısıtıcı su an kadar hıc kullanmadım

arkadaşlar konu ufaktan yanlış anlaşıldı sanıyorum ki elimizde bir apartman ve onun çatı arası var :) çatı gereksiz eşyaların konduğu bir yer kapısı var ve anahtarı bende bana ait kısacası. Benim istediğim 2 m2 lik bir bölme yaptırayım camın önüne kapalı olsun bir havalandırması olsun kolay temizlenebilir olsun ki hayvanlar beton soğuğu görmesin ve toz içinde kalmasın

NOT: Herkese cevaplarından dolayı çok teşekkürlerimi iletiyorum.

ışık mutlaka gereklidir buna göre dizayn edebilrsiniz

pardon ya oda cıkalıgını 20 derece olacagını kım soyluyor benım kuşlar su anda 10 derece falan
ısıtıcı su an kadar hıc kullanmadım

Sana katılıyorum yorum yapmıstım ve cok mantıklıydı sıcaklık 13 derece üretim yapanları biliyorum onlar için sakin bir ortam olsun yeter :)

bak arkadaşım benim aklımdada böyle senin dediğin gibi 2 metrelik birşeyler yapmak var ışıklandırma için led kullanayım diyorum ısıtmak için halı altı ısıtıcı kullanıp üstünü bir kartonla örteyim diyorum mdf den bir oda yapıp sıcak dursun diye etrafını strofor ile (ısı yalıtım malzemesi) kaplayayım diyorum ve istediğim zaman havalandırmak için mdfde pencere açmak istiyorum mdf nin bir cephesi işık alsınlar diye menteşeli olabilir . Aslında hala plan aşamasındayım daha neler yapılabilir

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:58 -->-> Daha önceki mesaj 10:56 --

küçük yerde aşırı parlak ışık kuşların gözüne zarar verir o yüzden led dedim

Güzel düşünmüşsün sende maliyet olarak biraz fazla tutar muhtemelen ama çok güzel olur kanaatindeyim. Bizim bu tip işlerle uğraşan birilerini bulmamız lazım diye düşünüyorum

yani kalıcı bir şey yapıcaksın artı ısıtma ve havalandırma sistemin olacak halı altı ısıtma 30 tl bir tabaka mdy 150 tl artı içine ek olarak komle tel kafes yapacaksınki havalandırdığında kuşlar kaçmasın yani ben böyle bir şey için 300 tl gözden çıkardım dedim ya daha plan aşamasındayım ilerde böyle bir şey yaptığımda burda imalat aşamasından fotolar eklerim

Bana 300 tlden fazla olur gibi geliyor ama inşallah dediğin gibi olur hangimiz başlarsak bilgi alışverişinde bulunuruz. Tecrübeli arkadaşlarda aslında biraz yorum yapsa çok iyi olurdu ama demekki yoğunluktan okuyamıyorlar yazdıklarımızı :)

Geri