Karadeniz Pet

Ürkek kuşuma çok üzülüyorum

Ezgi Yılmaz

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar firari kusumuz
yeşilden sonra Fındığı aldık.
7yvynuna.jpg

3y4e8etu.jpg

Parmağa ayna yardimiyla alabiliyoruz. Problem şu ki kuşum çok ürkek herşeyden korkuyor. Cay kasiginin bardakta cikardigi sesten tutun öksürüğe kadar. En ufak seste kuş yerinden sıcrayinca çok üzülüyorum. Önceki sahibinin korkutmus olabileceğini düşünüyorum. (Not : kusu avuç içine almiyorum ve zorla hiçbirşey yaptirmaya calismiyorum.)

Ne yapabilirim bu kusun urkekligini üzerinden atmasi için.

kusunuz daha ufak 3-4 aylık bı erkege benzıyor. sizin göstereceğiniz ilgiye bağlı.
1-2 ay gunluk 1 saat kadar ılgı ve sevkat gösterın inanın kı cok şeylerin degıstıgını gorceksınız ve kusunuz sızden korkmucak :) yeterkı sabırla ve şevkatle onu buyutun

Kuşu ne zaman aldınız? Kimden aldınız ?

İki aydir bizde aldigimizda iki aylik demislerdi. Keşke sadece benden korksa yanasmam yada şefkat ilgi hallederim ama o herşeyden korkuyordu :(

Benim de cekum kaçtı ilk zamanlarda aynı sorunlar bizde de vardı. Öksürüyodum hapşuruyodum vs korkuyordu 3-5 derken korkmamaya başladı. Zamanla çok rahat atarlar üzerlerinden. Sizin kuşunuz nasıl kaçtı ?

Hımm iki aydır ilginize cevap vermiyorsa sıkıntı aldıgınız kişinin ellerindeyken korkmuş olabilir ya da ürkeklik doğasında vardır her kuş ayrı cevher cünkü

Gece balkon kapisindan firar etti. Balkon hep acikti hic kacmazdi. Ev çok sessiz bir ev. Normalde ondan herhangi bir sesten korkuyor olabilir mi acaba

Onu korkutacak ürkütecek bir sey yaşanmadıysa sizde ya kuşun kanında var yada aldıgınız yerde bir problem olmuştur

Sevgi ve ilgi göstermeye devam edin, kuş ilginize tepkisiz kalmayacaktır :)

kusunuz daha ufak 3-4 aylık bı erkege benzıyor. sizin göstereceğiniz ilgiye bağlı.
1-2 ay gunluk 1 saat kadar ılgı ve sevkat gösterın inanın kı cok şeylerin degıstıgını gorceksınız ve kusunuz sızden korkmucak :) yeterkı sabırla ve şevkatle onu buyutun

Onu korkutacak ürkütecek bir sey yaşanmadıysa sizde ya kuşun kanında var yada aldıgınız yerde bir problem olmuştur

Benim de cekum kaçtı ilk zamanlarda aynı sorunlar bizde de vardı. Öksürüyodum hapşuruyodum vs korkuyordu 3-5 derken korkmamaya başladı. Zamanla çok rahat atarlar üzerlerinden. Sizin kuşunuz nasıl kaçtı ?

Kuşun ortama alışması lazım.
NŞA 2-3 hafta sürer. Ancak önceden kötü muamele görmüşse yavrucağız bu süre uzayacaktır.
Tatlı tatlı seslenip sürekli konuşmak gerek.

Ürkek kuşunun urkekligi devam ediyor ama bugün oyuncakla kandirarak dudagimdan yem yedirdim :) omzuna konmuyor yalniz sipa kanepenin üzerinden uzaniyor :)

Son düzenleme:
Evde müzik yada tv sesini
kademe kademe yükselterek açın.
Sorun bi nebze çözülecektir.

"sadece şahsi fikrim"

Benim kuşta 12 günlük ama hala ani, yüksek, gürültülü vs vs seslerden korkuyor dudağı geçtim elden de yem yediremedim ama en azından parmağıma geliyo duruyo kafesini çok seviyo üstüne çıkıo salınca elimi uzatınca gene gelio ama daha alışmadı tekrar gidio sonra omzumda filan durmuyor hiç zamanla alışıcak elbet yani zamana bırak bize göre sen biraz daha fazla ilgi göster kuşuna belliki zor günler geçirmiş ama senin ilginle düzelecektir :)

Şuan itibariyle keşfettim ki kuş elden korkuyor :(
emysazes.jpg

Geri