Karadeniz Pet

Vitamin.

Diyap

Paylaşımcı Üye
Selamınaleyküm muhabbetlere insana verilen b vitamini verilirmi ve vitaform versek olurmu multivitamin yerine ğecermi zararı olurmu? @Ayhan OTÇUOĞLU @Selçuk YÜKSEL ve diğer bu işlerden anlayanlar herkesi tanımıyorum.

İnsanlara verilen vitaminler kuşlara da verilebilir. Vitaform antibiyotik + vitamindir. Sağlıklı kuşa verilmesini önermiyorum.

Selamınaleyküm muhabbetlere insana verilen b vitamini verilirmi ve vitaform versek olurmu multivitamin yerine ğecermi zararı olurmu? @Ayhan OTÇUOĞLU @Selçuk YÜKSEL ve diğer bu işlerden anlayanlar herkesi tanımıyorum.
Aleyküm selam.

Durduk yere sıklıkla vitamin verilmesine karşıyım. Kuşlarımızda zengin hastalığına sebep olmaktadır. Veterinerlerden de temin edebileceğiniz, yem ilavelerini tavsiye ederim. Günlük kullandığımızda, sularını günlük tazeleyerek, kuşlarımıza hiçbir sıkıntı vermeyecek olan yem ilaveleri, vitamin değildir ama içinde vitamin barındırır. Özellikle içinde bulunan E vitamini, kuşlarımızın yumurtalarındaki doluluk oranını artırmaktadır. Onun haricinde, ishale karşı önlem alınır, tüylerin parlaklığı ve tüy dökme zamanında tüylerinde düzenli ve parlak çıkmasında bize yardımcı olur. Tüylerin çok dökülmesine engel olur. Gaz problemlerine çok rahat çözüm sunar, azaltır. Probiyotik etkisi görür bir bakıma, b12 den tutun C vitamine kadar barındırır içinde, kısacası sindirimde çok büyük bağışıklık verir kuşumuza. Ben VİTALİS markasını kullanıyorum, hafif buluyorum. Elbette ki farklı markalar da mevcuttur.

Ben günaşırı uygulamaktayım; onun dışında arada bir elma sirkesi ve kuru maya ile hazırladığım probiyotiği sularına ekleyip vermekteyim. Arada bir de normal saf su veriyorum ki tadını alsınlar. Onun dışında mamalarını eksik etmiyorum, bunların yeterli olacağnı düşünyorum. En önemlisi de temizliklerine dikkat edilmesi oluyor. Hayırlı, sağlıklı beslemeler.

Aleyküm selam.

Durduk yere sıklıkla vitamin verilmesine karşıyım. Kuşlarımızda zengin hastalığına sebep olmaktadır. Veterinerlerden de temin edebileceğiniz, yem ilavelerini tavsiye ederim. Günlük kullandığımızda, sularını günlük tazeleyerek, kuşlarımıza hiçbir sıkıntı vermeyecek olan yem ilaveleri, vitamin değildir ama içinde vitamin barındırır. Özellikle içinde bulunan E vitamini, kuşlarımızın yumurtalarındaki doluluk oranını artırmaktadır. Onun haricinde, ishale karşı önlem alınır, tüylerin parlaklığı ve tüy dökme zamanında tüylerinde düzenli ve parlak çıkmasında bize yardımcı olur. Tüylerin çok dökülmesine engel olur. Gaz problemlerine çok rahat çözüm sunar, azaltır. Probiyotik etkisi görür bir bakıma, b12 den tutun C vitamine kadar barındırır içinde, kısacası sindirimde çok büyük bağışıklık verir kuşumuza. Ben VİTALİS markasını kullanıyorum, hafif buluyorum. Elbette ki farklı markalar da mevcuttur.

Ben günaşırı uygulamaktayım; onun dışında arada bir elma sirkesi ve kuru maya ile hazırladığım probiyotiği sularına ekleyip vermekteyim. Arada bir de normal saf su veriyorum ki tadını alsınlar. Onun dışında mamalarını eksik etmiyorum, bunların yeterli olacağnı düşünyorum. En önemlisi de temizliklerine dikkat edilmesi oluyor. Hayırlı, sağlıklı beslemeler.
Tşkler güzel anlatmışsınızda vitalis nedir nasıl kullanılır.günaşırı derken.ömür boyu iki günde bir vitamin mi vericez anlamadım.

Şunuda sorayım aklımda kaldı.net olarak bilemiyor kimse hep parça bilgi var.sağlıklı hasta olmayan kuşlar için.multi vitamini nekadar ve nezaman.ne sıklıkla vermeliyiz. @Selçuk YÜKSEL

Veterinerden, kanatlılarda kullanılabilecek vitamin + aminoasitler içeren bir ürün isteyin

Vitaminlerin nasıl kullanıldığı üzerinde yazar, burada sizin sorunuz vitaminlerin nasıl kullanıldığından çok vitamin vermeli miyim, hangi vitamini vermeliyim yahut nasıl yapmalıyım idi. Dolayısı ile ben size vitaminler konusundaki bilgilerimi aktardım. VİTALİS in yahut diğer yem takviyelerinin genelde kullanışı dediğim şekilde, sularına eklenerek gerçekleşir lakin isterseniz mamalarına da eklersiniz.

Onun dışında size ömür boyunu anımsatacak bir kavram kullanmadım, bilakis; arada bir özellikle tadını alsınlar istiyorum diyerek saf halde normal su da verdiğimi yahut elma sirkesi yahut da doğal probiyotik uyguladığımı da söyledim. Siz bir karar vermediğiniz için, acizane bir açıklama yaptım. İstediğinizi uygulamak sizin takdiriniz.

Ki özellikle arkadaşımın da dediği gibi, sağlıklı kuşa sürekli 2 günde bir vitamin de verilmesi taraftarı değilim; VİTAFORM adlı takviye de verilmez ki VİTAFORM daha ağırdır, antibiyotik barındırır. En güzeli en doğalından yana olmalıdır, elma sirkesi, yine suyuna damlatılan limon olabilir, meyvelerden uygun olanları olabilir, mama zaten olmalıdır ve hakeza.

Ki özellikle arkadaşımın da dediği gibi, sağlıklı kuşa sürekli 2 günde bir vitamin de verilmesi taraftarı değilim; VİTAFORM adlı takviye de verilmez ki VİTAFORM daha ağırdır, antibiyotik barındırır. En güzeli en doğalından yana olmalıdır, elma sirkesi, yine suyuna damlatılan limon olabilir, meyvelerden uygun olanları olabilir, mama zaten olmalıdır ve hakeza.
Çok da doğal besleme taraftarı olmamak gerek. Kimyasalllarla besleyin demiyorum ama kuşa Demir vitamini vermenin doğal yolu ıspanak benzeri şeyler vermektir ki demir içeren bir vitamindeki demir oranını yakalamak için kuşa 5-6 kilo ıspanak yedirmek gerekir. Yani gerektiğinde probiyotik , vitamin ilacı hatta antibiyotik kullanılmalıdır. Antibiyotik yerine sırf doğal oldun diye kekik , zencefil vb koca karı ilaçları kullanmak mantıklı değil. Üreme ve tüy dökme dönemlerinde haftada 2 kez diğer dönemlerde 1 kez vitamin kullanılmalıdır. Haftada 3-5 kez de probiyotik kullanılabilir. Hatta hergün kullanmak da sorun değildir.

Son düzenleme:
Çok da doğal besleme taraftarı olmamak gerek. Kimyasalllarla besleyin demiyorum ama kuşa Demir vitamini vermenin doğal yolu ıspanak benzeri şeyler vermektir ki demir içeren bir vitamindeki demir oranını yakalamak için kuşu 5-6 kilo ıspanak yedirmek gerekir. Yani gerektiğinde probiyotik , vitamin ilacı hatta antibiyotik kullanılmalıdır. Antibiyotik yeri sırf doğal oldun diye kekik , zencefil vb koca karı ilaçları kullanmak mantıklı değil. Üreme ve tüy dökme dönemlerinde haftada 2 kez diğer dönemlerde 1 kez vitamin kullanılmalıdır. Haftada 3-5 kez de probiyotik kullanılabilir. Hatta hergün kullanmak da sorun değildir.
Selçuk arkadaşım, yorumlarımı tam okumadın sanırım :)

Tabiki her şey doğal asla vitamin- antibiyotik vb olmaz demedim. Ayrıca hafta da 3-5 kez probiyotik olmamalı da demedim, vitamin olmamalı dedim. Her hafta 5 gün olamaz. Ne kaldı haftadan, Allah korusun zengin hastalığına yakalanır kuşlarımız ki ben çok şahit oldum bu duruma. Ki ilk yorumumda "durduk yere" dedim. Yani gerektiği zamanlar haricinde bu şekilde kullanılmamalı demek isteidm Gerektiğinde kullanılır elbette ki adı üstünde gerekiyor ki kullanıyoruz.

Sizin mesajdan alıntı yaptım ama Aslında genel konuştum. Asla Sizi eleştirmek için yazmadım genel fikirlerimi yazdım.

Son düzenleme:
Vitamin diğer takviyelerin ne kadar kullanılması gerektiği kuşun beslenmesine, sağlığına ve kullanım amacına göre değişir.Çok iyi bir kür uyguluyorsanız besin çeşitliliğiniz çok ise doğal yollarlan ihtiyacı olan vitamin ve minarellerin birçoğunu alıyordur o zaman yapacağınız vitamin takviyeside az olur.O dengeyi iyi ayarlamak lazım kuşun yaşam kalitesi daha yükseltmek adına.Haftanın bu kadar günü vitamin probytotik takviyesi yapın demenin tam bir standardı yok herkesin yaptığı bakım, beslenme düzeni farklı. Benimde belli standardım yok bazen haftanın 3-4 günü vitamin bazen haftada 1 kez duruma göre şerbeti veriyorum.Ama şöyle diyebiliriz örneğin kuş herhangi bir sebepten ötürü strese girdi ise probyotik takviyesi 10 günde 1 yapıyorsanız bunun sayısını bir iki kademe arttırabilirsiniz.Yeni yavrularınız varsa probyotik en az haftada bir kez vermeniz faydalı olacaktır.Alt limitleri belirlemek biraz daha tahmin edilebilir fakat üst limiti ayarlamak sizin bilgi ve tecrübenize kalmış.

Antibiyotik ve vitaminlerde üst sınır vardır ama probiyotik için bu geçerli değildir. Çünkü probiyotiklerde doz aşımı yoktur. Yani ne kadar çok verilirse verilsin yan etkisi yoktur. Tek sakınca kuşun sindirim sisteminin probiyotiğe bağımlı hale gelme ihtimalidir. Bu da küçük bir ihtimaldir öyle bir vaka görülmemiştir. Haftada bir gün 3 ayda bir 1 hafta ara verilerek bu küçük ihtimal de ortadan kaldırılabilir.
Ne kadar dengeli beslerseniz besleyin kuşun hangi vitamini veya minerali veya proteini ne kadar aldığını bilemezsiniz. Çünkü iki farklı toprakta yetişen domatesin bile vitamin oranı farklıdır. Tohumlar için de bu geçerlidir. Dolayısıyla haftada bir vitamin takviyesi yapılınca kuşkarda eksiklik gözlenmiyorsa o doz yeterli geliyor demektir. Ama üreme döneminde verim düşüklüğü ( döllenmemiş yumurta vs ) varsa oran az geliyor demektir. En az vitamin ve probiyotik kadar amino asitler de önemlidir. Bunu da altını çizerek vurgulamak gerek.

Antibiyotik ve vitaminlerde üst sınır vardır ama probiyotik için bu geçerli değildir. Çünkü probiyotiklerde doz aşımı yoktur. Yani ne kadar çok verilirse verilsin yan etkisi yoktur. Tek sakınca kuşun sindirim sisteminin probiyotiğe bağımlı hale gelme ihtimalidir. Bu da küçük bir ihtimaldir öyle bir vaka görülmemiştir. Haftada bir gün 3 ayda bir 1 hafta ara verilerek bu küçük ihtimal de ortadan kaldırılabilir.
Ne kadar dengeli beslerseniz besleyin kuşun hangi vitamini veya minerali veya proteini ne kadar aldığını bilemezsiniz. Çünkü iki farklı toprakta yetişen domatesin bile vitamin oranı farklıdır. Tohumlar için de bu geçerlidir. Dolayısıyla haftada bir vitamin takviyesi yapılınca kuşkarda eksiklik gözlenmiyorsa o doz yeterli geliyor demektir. Ama üreme döneminde verim düşüklüğü ( döllenmemiş yumurta vs ) varsa oran az geliyor demektir. En az vitamin ve probiyotik kadar amino asitler de önemlidir. Bunu da altını çizerek vurgulamak gerek.
Abi amino asit çıktı birde :D o nasıl bişey onu nezaman vericez.nasıl vericez.

:D :D Amino asit dediğim proteindir. Bazı vitaminler amino asitler de içeriyor. Bildiğim kadarıyla sen hobi S kullanıyorsun onda amino asitler var. Merak etme :D
Ben hobi marka kullanmam daha.sağlam kuşlarımıda bozdu.quiq multivitamin veriyodum hobiden önce onda bi proplem olmuyordu.kuşları sattım.yeni aldım.

Hasta değilde verince durgunlaşıyolar bazıları ishal oldu denedim.verince oluyordu.bir kaç kez denedim.

Ürün bozulmuş olabilir. Saklama koşullarına dikkat edilmemiş, hasar gmrmüş, hava almış olabilir.
Aşağıda örnek olarak bir ürün paylaşıyorum. Ancak daha önceden de söylediğim gibi, bir veterinerden de kanatlılar için herhangi bir ürün temin edebilirsiniz. Gerçi kedi köpek, hatta büyükbaş hayvanlar için kullanılan birçok ürün, küçük kuşlar için bile kullanılabiliyor.
https://www.mybestpetshop.com/verse...inoasit-vitamin-takviyesi-250-ml-p-15737.html