Karadeniz Pet

Yaptığım Şeyde Bir Sakınca Var Mı? ?

SabriCan

Meraklı Üye
Kuşumun kafesine gece uyurken başörtüsü örtüyorum sadece ön tarafı açık kaliyor

Hava sıcak. Cereyan olan bir yerde değilse soğuk gelmez. Kuşları sıcağa alıştırmayın. Bu sıcakta eziyet etmeyin.

Bence burada arkadaşın hatası yok. Asıl hatalı olanlar, gerek bu forumda, gerekse baska internet sitelerinde yoğun şekilde bu canlıların soğuğa karşı dayanıksız olduğunu, sıcak iklim hayvanı olduklarını, birazcık rüzgarda hasta olduklarını inatla yazanlardır. Avustralya'nın çöllerinde yaşayan bu canlılar, çok yüksek günlük sıcaklık farklarına, yazın demiryolu raylarının eğilmesine sebep olan sıcaklıklarla beraber kuraklığa, kışın 0 derecenin altına düşebilen soğuklara, aşırı sağnak yağış, kuvvetli rüzgar ve fırtınalara adapte olmuş canlılardır.
Muhabbet kuşlarının Ara papağanı veya Afrika gri papağanı gibi yağmur ormanlarında yaşamayan bir canlı türü olmadığını bilmek gerek.

Ekli dosyalar

• 15353569733743039780278571445878.jpg
    15353569733743039780278571445878.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 12
Böyle

Ekli dosyalar

• IMG_20180827_110518.jpg
    IMG_20180827_110518.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 7
Bence burada arkadaşın hatası yok. Asıl hatalı olanlar, gerek bu forumda, gerekse baska internet sitelerinde yoğun şekilde bu canlıların soğuğa karşı dayanıksız olduğunu, sıcak iklim hayvanı olduklarını, birazcık rüzgarda hasta olduklarını inatla yazanlardır. Avustralya'nın çöllerinde yaşayan bu canlılar, çok yüksek günlük sıcaklık farklarına, yazın demiryolu raylarının eğilmesine sebep olan sıcaklıklarla beraber kuraklığa, kışın 0 derecenin altına düşebilen soğuklara, aşırı sağnak yağış, kuvvetli rüzgar ve fırtınalara adapte olmuş canlılardır.
Muhabbet kuşlarının Ara papağanı veya Afrika gri papağanı gibi yağmur ormanlarında yaşamayan bir canlı türü olmadığını bilmek gerek.
İyigünler kışın 0 derecenin altına düşebilen soğuklara dayanıklı olduğunu söylemişsiniz bir ara bayağı araştırdım kuşların kışın ısıtma olmayan odada durup duramayacağını beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim..Sobalı evdeyiz 4 tane kuşumuz var bazen yavrular da oluyor yani sayı artabiliyor kuşlar sabah 6 gibi uyanıyorlar ötüşmeye başlıyorlar uyuduğumuz saatte..bir de astımım olunca daha büyük sıkıntı oldu aynı odada yaşamak..hasta olurlar diye korktuğum için soğuk odaya da koyamadım bir yandan da sobalı odanın ısısı sabit olmuyor bu da kuşlar için iyi değil sanırım..ne önerirsiniz?şimdiden teşekkür ederim

İyigünler kışın 0 derecenin altına düşebilen soğuklara dayanıklı olduğunu söylemişsiniz bir ara bayağı araştırdım kuşların kışın ısıtma olmayan odada durup duramayacağını beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim..Sobalı evdeyiz 4 tane kuşumuz var bazen yavrular da oluyor yani sayı artabiliyor kuşlar sabah 6 gibi uyanıyorlar ötüşmeye başlıyorlar uyuduğumuz saatte..bir de astımım olunca daha büyük sıkıntı oldu aynı odada yaşamak..hasta olurlar diye korktuğum için soğuk odaya da koyamadım bir yandan da sobalı odanın ısısı sabit olmuyor bu da kuşlar için iyi değil sanırım..ne önerirsiniz?şimdiden teşekkür ederim
Sabit sıcaklık canlıların vücut direncinin düşmesine sebep olur. Gündüzlerin sıcak, gecelerim ise biraz daha serin olması gerekir. Aynı şey mevsimler için de geçerlidir. Şehir merkezinde, içinde insanların yaşadığı bir binada sıcaklık 5-10 derecenin altına düşmez (sivasta kış ortasında doğalgaz dönüşümü yapılan bir binada bizzat tecrübe ettim)
Evde beslenen kuşları biz maalesef daha dayanıksız hale getiriyoruz. Kuşlarımın bulunduğu ortamı her gün en az bir defa karşılıklı kapı pencere açarak (cereyan yaptırarak) havalandiriyorum, hiç hasta olmuyorlar. Nasıl alıştırırsanız öyle giderler.
Doğrudan güneşe maruz kalmadığı ve suyu olduğu müddetçe yüksek sıcaklık sorun olmaz. Dondurucu soğuklar olmadığı müddetçe pek de üşümezler. Kendilerini sakinabilecekleri yerler varsa rüzgar da onları hasta etmez. En azından soğuk zamanlarda geceleri oda sıcaklığına bakar, 5-10 derecenin altına düşmüyorsa gönül rahatlığı ile o odalara koyabilirsiniz. Tabi sürekli sıcak ortama alıştırmadıysanız

Dediğiniz gibi oda sıcaklığına bakıp ona göre hareket edelim öyleyse..Faydalı oldu,verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

Geri