Karadeniz Pet

yardım edin. ishal+gaga etrafı kirli+ötemiyo

• Konbuyu başlatan Okan AZİZ
  • Başlangıç tarihi
O

Okan AZİZ

Guest
meraba arkadaşlar.

hemen konuya giriyorum kuşum çok hasta. şu anda ishal, dışkısı yeşil ve sulu. aynı zamanda gagasının etrafında kir birikiyo kızıl-kahverengi tonlarında. siliyorum ama hemen yeniden oluşuyo. birde ötemiyo! evet ötmüyo değil ÖTEMİYO arkadaşlar ötmeye çalışıyo ama belirli belirsiz 'gıd gıd gıd' şeklinde sesler çıkarıyo ve ağzını açıp kapıyo. sanki yakarıyor gibi... :( ölücem kahrımdan.

veterinere götürdüm. ishal ilacı verdi. bir şırıngaya sarı renkli bir ilaç çekti bunu kahve fincanına dök üstüne aynı şırınga ile 5 kez su ekle. yarım çay kaşığı şeker ekle. günde birkaçkez ağız yoluyla enjektör ile ver dedi. 2 gündür kullanıyorum ilacı ama bir gelişme yok.

birde şöyle bir durum var suyuna bal katılırsa besleyici olur diye okudum bir yerde. ilk koydum severek içti. 1 hafta sonra tekrar koydum ve ballı su verdigim gün böyle oldu. acaba ballı sumu hasta etti.

şu an günde 3 kez ilacını sıkıyorum ağzına-arka bölgesini ılık suda ıslattığım peçete ile siliyorum ishal sonucu yapışma kuruma olmasın diye- gaga çevresinde oluşan birikintileri temizliyorum ılık sulu peçetelerle. başka neler yapabilirim yardım edin arkadaşlar.

Çok geçmiş olsun.

Ağız çevresini silince bir resim çeker misiniz? Mantar olabilir mi?

İshali düzeliyor demek ki. İştahı yerinde herhalde. Ballı su işini bırakın. Taze su verin kuşa. Geçmiş olsun.

teşekkürler hocam. ağız çevresini silince gagası net-temiz bir şekilde ortaya çıkıyor. mantar görüntülerine baktım netten. karşılaştırma yaptım mantara benzemiyo.

çoktan bıraktım ballı su olayını olmaz olsun balı malı mahvetti hem kuşu hem beni. elim kırılsaydıda vermeseydim.

az önce baktım dışkısı bayağı sulu :(

düzeltme: evet hocam iştahı yerinde. bol bol yem yiyo.

Kumu var mı kuşun?
Ayrıca patates haşlayıp kuşa verin. Suyuna 1 çay kaşığı ucunda Türk Kahvesi koyun ishale iyi gelir ve sıcakta tutun.

Balı kesmeniz iyi olmuş. Fazlası çok zararlı, kansızıkta yapar kanarya ve mubişlerde. Bal yerine ben pekmez öneririm.

Arkadaşın da dediği gibi tedaviye devam iyi olacak inşallah.

kaloriferin yanına koydum. hareketlendi bol bol mama yiyo. iştahı yerinde maşallah. ama yine sesi çıkmıyo :( ötmeye çalışıyo kafası oynuyo ama sesi çıkmıyo. umarım iyi olur. birde spell birds diye kuş ishal ilacı var 6 damlada suluguna damlattım. bakalım gelişmeleri yazarım.

hala aynı. ne iyileşiyo ne kötüleşiyo. artık ölsede kurtulsa diye düşünmeye başladım :/ acı çekiyo.

Hocam öyle düşünmeyin düzelecek veterinere götürün.

Evet ustam siz o zaman en iyisi veterinere götürün baktırın :/

Geri