Karadeniz Pet

Yardıma Çok İhtiyacım Var; Kuşumun Garip Davranışları ve Eğitimi

Chris Eddie

Yeni Üye
Biraz uzun olacak ama lütfen okuyun gerçekten yardıma çok ihtiyacım var.

Herkese Merhabalar tekrardan. Daha önce bir konu açmıştım "Muhabbet Kuşumun Yaşı" diye o konuya cevap veren arkadaşlar oldu sağolsun, bu sefer farklı konuları danışmak istiyorum gerçekten yardıma ihtiyacım var böylesine bir kuşu ilk defa görüyorum.

Alalı 2,5 gün oldu ilk başta bunu belirtmek isterim, Kuşum 1,5 aylık ve Erkek.

- Eve ilk getirdiğimde böyle hareketsiz kafesin altında duruyordu ama hiç bir zaman benden kaçmadı, sevdim sürekli başını okşadım hatta avucuma alır gibi yaptım ondan dahi kaçmadı.

- Biraz zaman geçince dayanamadım kafesinden çıkarttım biraz bi kaç yere hafif hafif çarpa çarpa bi kaç yere kondu, sonra kafesine geri koydum. Kafesinde hiç durmuyor, sürekli bir hiperaktiflik var, yemlikten aşağı doğru takla atarak iniyor, oyuncağına asılı kalıp bi uçtan diğer uca atlıyor, dışarı çıkmak istiyor anlayacağınız ama hayatımda bu kadar hiperaktifini ilk defa gördüm ve bu süre zarfında bir kez olsun ne yemliğine ne de suluğuna dokundu, hep şişe kapağından su içirdim ve elimle yem yedirdim çünkü yemiyordu.

-Kafesten çıkmaya alıştı, evi tanıdı ve özgür kalmak istiyor diye düşündüğüm için ertesi sabah çıkardım, bizde duvara asılı bir vantilatör var oraya kondu oradan izledi saatlerce, hiç birşey yapmıyor bir yere uçmuyor oradan bana veya etrafa bakıyordu normalde kuşlar eve alışamayınca güvenmeyince kafeste durur kafesi güvenli görür ama bu öyle değil, kafesine girmek istemiyor hatta üzerine dahi konmuyor.

-Parmağıma alabiliyorum zorlayarak göğsüne doğru parmağımı iyice ittirdiğimde geliyor parmağımın üstüne ama konacak başka bir yer arıyor, hatta kafesinin dışındayken bile avucuma alır gibi yapıyorum kaçmıyor, öylece bakıyor elime inanın bu kadar garibini ilk defa görüyorum ben hayatımda, vantilatörün üstünde öylece duruyor şuan, inanın sabahtan akşama kadar da durur orada, ben yem uzatmasam yada su uzatmasam sanki açlıktan ölecek düşüncesine kapılıyorum.

-Eğitmek istiyorum, masaya koyuyorum ve biraz parmağımı uzağa tutarak yemi parmağımın üstüne koyuyorum, ilk gün bunu bi 4-5 sefer yaptık ama şimdi yemeği biraz uzağa çektiğimde hiç umrunda olmuyor hayvanın, aynı zamanda merdiven hareketini bilirsiniz, onu yapmaya çalışıyorum ama direk başka konacak yer arıyor.

Sizce ne yapmalıyım? Ne yaparsam düzgün ve iyi bir şekilde eğitebilirim? Kafesini benimsemesi için ne yapmam gerekir? Kafeste bıraksam kafesini benimser mi? Eğitimi için ne yapmamı tercih edersiniz? Lütfen yardım edin çünkü ben böylesiyle ilk defa karşılaşıyorum.

Kuşlar yüksek yerlerde durmayı severler. Tepede vakit geçirmesi bu yüzdendir. Alıştırma için biraz daha kafeste bırakın. Ortalıkta parmak mudahalesinden kacabilecegi bir yer bulmus kendine cok akillilar sizinle biraz kafesindeyken vakit gecirirse eğer disarida tedirgin oldugu bir durumda ya kafesine ya size gelecektir. Biraz zaman her seyi cozer 2.5 gunluk bi kuş icin fazla bile alismis elinize geliyorsa problem cikartmadan saglikla buyusun insallah

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:29 -->-> Daha önceki mesaj 20:28 --

Pet shoptan aldiysaniz oradaki kuş arkadaşlarından insan ortamina girisini yine iyi karsilamis iliskiniz baslarda inisli çıkışlı olur sadece sabır

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Evet biliyorum yüksek yeri sevdiklerini. Kafeste durmuyor ki, elimi sokuyorum çıkmak için çabalıyor bu seferde, sabırlıyım bundan önce de beslemiştim ama onun korkusu vardı, ciyaklıyordu kafesinden çıkmıyordu ki ama bu öyle değil, tam tersi kafese girmeye korkuyor sanki.

Evet biliyorum yüksek yeri sevdiklerini. Kafeste durmuyor ki, elimi sokuyorum çıkmak için çabalıyor bu seferde, sabırlıyım bundan önce de beslemiştim ama onun korkusu vardı, ciyaklıyordu kafesinden çıkmıyordu ki ama bu öyle değil, tam tersi kafese girmeye korkuyor sanki.

Onceki kusun buyuk ihtimalle buyuk yastadir ondan oyle yapiyordu yavru kuslar hep boyle anlattigin gibi :)

Hocam bunlar saglikli yavru mubisler icin normal olaylar:) Benim 4 aylik yavrum 2 bucuk ay once bana geldiginde ayni seninkinin davranislarini gosteriyordu. Kusun boyle hiperaktif olmasi guzel. Elinden bol bol yem yedir, kondugu yerden hemen al ki oraya cok alismasin, dal dari veya yesillik gibi sevdigi yiyeceklerle kendine alistirabilirsin. Yem ve su konusunda endiselenmene gerek yok kafes zaten cabuk kesfedebilecegi bir yer, yemini de suyunu da bulur o.

birkaç gün içerisinde size tamamen alışacaktır. şimdilik sadece sizinle iletişime geçsin. onunla ilgilenen kişi sayısı arttıkça korkularını yenmeleri zor oluyor. o kaçtıkça siz alıp omzunuza koyun.

herseyin başı sabır daha geleli 2.5 gün olmuş yavru kuş normal korkmaması kus ortamına alışık değil ama insan ortamınada alışkın değil henüz... tünekleri çıkartın 2 gün yere yem serin sulukta tabanda kalsın bırakın kafesini kabullensin önce bi ve kafes yüksek yerde kalsın bu süreçte ara ara sadece sesli olarak kafes e yanasarak onla temas kurun. daha sonra kafesi normal düzenine geçirin bırakın 1 gün daha kalsın yemline kafes düzenine alışsın kafes genişse salıncak ve zil ekleyin darsa 1 oyuncak kafi ondan sonraki gün kafes içinde elinize alıştırın parmanızı gögsüne getirdinize gelmeye alıştında yavaş yavaş mesafeyi arttırarak kendi kendine glemesini sağlayın ne zaman parmağınızı gördünüzde kendi sıçaryıp gelirse kafes içinde ondan sonra dışarı çıkarın zamanla mecbur bunu kabullenecek. başarılar

herseyin başı sabır daha geleli 2.5 gün olmuş yavru kuş normal korkmaması kus ortamına alışık değil ama insan ortamınada alışkın değil henüz... tünekleri çıkartın 2 gün yere yem serin sulukta tabanda kalsın bırakın kafesini kabullensin önce bi ve kafes yüksek yerde kalsın bu süreçte ara ara sadece sesli olarak kafes e yanasarak onla temas kurun. daha sonra kafesi normal düzenine geçirin bırakın 1 gün daha kalsın yemline kafes düzenine alışsın kafes genişse salıncak ve zil ekleyin darsa 1 oyuncak kafi ondan sonraki gün kafes içinde elinize alıştırın parmanızı gögsüne getirdinize gelmeye alıştında yavaş yavaş mesafeyi arttırarak kendi kendine glemesini sağlayın ne zaman parmağınızı gördünüzde kendi sıçaryıp gelirse kafes içinde ondan sonra dışarı çıkarın zamanla mecbur bunu kabullenecek. başarılar

Gerçekten yeterince sabırlı olmaya çalışıyorum, ortamına alışık olmadığının çok iyi farkındayım ama kafesine de alışmak için hiç bir çaba göstermiyor. Sadece kafeste tellere tırmanıyor sonra yemlikten takla atıp zemine iniyor, zeminde en köşeye geçiyor uyuyorsa uyuyor onun dışında kafes içerisinde hep hiperaktif ve elimden hiç bir şekilde korkmuyor. Avucuma dahi almaya kalkıyorum belki kaçar diye tık yok. Kafeste parmak alıştırması yapın diyorsunuz ya hani? Yapmama izin vermeden çıkmaya çalışıyor.

Az önce eğitmeyi denedim, marul vermeyi denedim yemedi, Kıvırcık denedim yemedi, göbek denedim yemedi. Dal darısını yiyor fakat azcık ondan uzaklaştırıyorum hiç umurunda değil. Öylece bakıyor dal darısına hatta bakarken uyukluyor, gözlerini kısıyor.

Önceki kuşum oyuncağını çok seviyordu, zilini çaldığımda istersem taa en uzak odada oliyim geliyordu elime konuyordu, fakat bunun sevdiği birşey yok daha. Ne yapabilirim ?

Geri