Karadeniz Pet

Yeni aldığım kuşlar birbirine alışır mı?

Umut Aydın

Yeni Üye
Arkadaşlar 3 gün önce 2 tane muhabbet kuşu aldım. Dişi Jumbo-Çekoslavak Kırması (mavi ) kızışmış. Erkek de çekoslavak (yeşil) aldığım yer bunların iyi yavru vereceğini söyledi dün akşam yuvalıkta takdım ama dişi hiç yuvalığa girmedi ve erkek ilk aldığım güne göre daha korkak davranıyor her ikisiylede ilgileniyorum sürekli konuşuyorum. Dişi erkeğin yanına sokuluyor veya bazen tam tersi oluyor. Bir süre yan yana duruyorlar sonra dişi erkeği ısırmak istiyor erkekte kaçıyor ( bu yüzdenmi korkak oldu) bazen de yani 2 3 kere gördüm dip dibe giriyorlar öpüşür gibi gagalarını tokuşturuyorlar 2 dk sonra tekrar dişi ısırmaya çalışıyom erkek kaçıyor sizce sorun kimde alışırmı bunlar Zaman'la yoksa değiştireyim mi.

bu kuşlar eş tutmuşmu yoksa yenimi bi araya gelmişler

3 Gün karar vermek için çok erken. Ortama alışmaları için onlara zaman tanıyın bence. Birbirleriyle anlaşırlarsa kısa zamanda sonuç alınabilir.

Aldığım yerde diğer kuşlarla beraber aynı kafesteydiler. Şimdide 3 gündür beraberler :) evet şimdilik zamana bırakalım

Tek çare beklemek o Zaman teşekkür ettim

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:12 -->-> Daha önceki mesaj 17:18 --

Buğün bir şeye dağa şahit oldum arkadaşlar kuşlarım öpüşüyordu. Ve dişi kuş kafasını erkeğin gögüsüne sürtüyordu sonra erkek aşagı düştü :D.

Son düzenleme:
Tek çare beklemek o Zaman teşekkür ettim

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:12 -->-> Daha önceki mesaj 17:18 --

Buğün bir şeye dağa şahit oldum arkadaşlar kuşlarım öpüşüyordu. Ve dişi kuş kafasını erkeğin gögüsüne sürtüyordu sonra erkek aşagı düştü :D

Yanyana vakit geçirmeleri olumlu gelişme eş tutmuşlar demektir

kardeş ben dişiyi değiştirdim tam 2 ay oldu bekliyorum. muhabbet kuşları için adaptasyon süresi 3-4 ay tecrübelerime göre. Güvercin olsa 2 gün olmadı en fazla 1 hafta kapat eş alsınlar. Ben hiç eş olmadıklarını görmedim :)

Salincaklari cikar alismazlar biliyorum

SM-G313HY cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

öncelikle hayırlı olsun, ancak dikkatimi çeken bir şey var. tam olarak aynı cins kuşlardan ben de besleyip onlarca yavru aldım. eski konularımda bulabilirsiniz. dişi kuşunuz birazcık şişman gibi geldi bana. şimdilik bir problem yaratmaz ancak ilerlemesi durumunda sağlık için sıkıntılı olabilir. eğer salmıyorsanız, kuluçka yaptıkları zamanlar haricinde sık mama vermemeniz, diyetlerinin enerji miktarını az bir miktar düşürmeniz tavsiyem olacaktır. bir de kuşçudan alınan bu tarz ileri dönem kuşlar (yavru harici) eş tutmak için rahatsız edilmeyecekleri bir ortam isterler. insan temasına alışık olduklarını sanmıyorum. birkaç gün kendi hallerine bırakıp gözlemlemenizi öneririm.

Umut, 3 gün ortama uyum sağlamaları için bile kısa bir süre.. 2-3 ayda eş tutmazlarsa başka taktikler var. En son çare değiştirmek.

Levent hocam, bu başka taktikler meselesini biraz daha açıklayabilir misiniz? Bende iki erkek kuş vardı, bunlara yaklaşık 2 ay önce birer eş aldım. Bir çift beraberler ama çok öyle kavga da, eş tutma belirtisi de yok. Diğer çifti çifthaneyi birbirlerini görecek şekilde ortadan ayırmak suretiyle ayrı tutuyorum. Daha önce iki kere birleştirdim ve kavgalar oldu. Dişiler 4-5 aylık ve kızışkın değiller, yuvalık yok. Sizce kızışana kadar bu durum normal midir? Neler yapmalıyım?

[MENTION=17416]Umut Aydın[/MENTION]. dişi kuşun kafes dışından 3,5 farklı açıdan fotoğrafını koyma şansın var mı?
bir de gözlerinde gri bir halka var mı diye soracaktım

Son düzenleme:
Biraz zaman tanimalisin kuslara. Hem birbirlerine, hem de ortama alismalari icin. Kusu satan sana hemen yavru alirsin diyebilir ama sureler bazen uzayabiliyor. O yuzden bu iste ilk yapilmasi gereken sabirdir. Masallah kuslarina.

öncelikle hayırlı olsun, ancak dikkatimi çeken bir şey var. tam olarak aynı cins kuşlardan ben de besleyip onlarca yavru aldım. eski konularımda bulabilirsiniz. dişi kuşunuz birazcık şişman gibi geldi bana. şimdilik bir problem yaratmaz ancak ilerlemesi durumunda sağlık için sıkıntılı olabilir. eğer salmıyorsanız, kuluçka yaptıkları zamanlar haricinde sık mama vermemeniz, diyetlerinin enerji miktarını az bir miktar düşürmeniz tavsiyem olacaktır. bir de kuşçudan alınan bu tarz ileri dönem kuşlar (yavru harici) eş tutmak için rahatsız edilmeyecekleri bir ortam isterler. insan temasına alışık olduklarını sanmıyorum. birkaç gün kendi hallerine bırakıp gözlemlemenizi öneririm.

dişi kuş banada biraz kilolu gibi geldi ama sonra cinsinden kaynaklanıyor olabilir diye düşündüm Jumbo-Çek kırması erkekte çekoslavak zaten Kuşlarımın etrafa biraz alışmaları lazım ve tabiki bana ondan sonra uçurmayı düşünüyorum şuan öyle yapıyorum kendi hallerine bırakıyorum tek yaptıgım onlarla sürekli konuşmak.

Geri