yeni yuvalık sorunu

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve keremonder tarafından 24 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

 1. keremonder
  Çevrimdışı

  keremonder Site Bağımlısı

  Katılım:
  26 Kasım 2013
  Mesajlar:
  87
  Beğenileri:
  0
  Selam dostlar. Geçtiğimiz kış muhabbet çiftime 14x14x18 boyutunda olan şu standart yuvalıklardan almıştım. Aldığım gün dişi zaten girip yuvalığı hazırlamay başlamıştı. 3 kere yavruladı ancak dişi tecrübesiz olduğundan 2 kere yavru almamıza rağmen yaşatamadı. Daha fazla da yavrulamaması için kuşları veteriner tavsiyesi ile ayırdık.(son iki yavrulamada kalsiyum eksikliği sebebi ile yumurtalar tam gelişmediveteriner müdahalesi ile çıkardık son yumurtayı).

  15 gün önce 2-3 aylık aradan sonra kuşları tekrar birleştirdim ve bu sefer internetten daha sağlam,kapaklı.20x20.25 boyutlarında,plastik folluklu güzel bir yuvalık aldım ve onu da taktım. Fakat bu sefer dişi kuş yeni yuvalığa azıcık ilgi bile göstermedi. Erkek kuşun çiftleşme çabalarına da ısrarla karşılık vermiyor hatta kavga ediyor. Deneyimli arkadaşlara sorum sizce dişi kuş yumurtlamaya kendini hazır mı hissetmiyordur yoksa yuvalığı mı sevmemişdir. Eski yuvalıktan gidip bulup alsam sizce işe yarar mı??
   
 2. Kaan KARAN
  Çevrimdışı

  Kaan KARAN Profesyonel

  Katılım:
  12 Şubat 2013
  Mesajlar:
  728
  Beğenileri:
  1
  Yeni yuvaya alışınca sorun kalmaz, dursun bence, hem bu süre zarfında dişi biraz daha dinlenir, ayrıca yumurtadaki embriyonun gelişmemesi kalsiyum eksikliğinden değil annenin yumurtayı yeterince ısıtamamasından kaynaklanır, yuva tabanında plastik folluklarda olduğu gibi oval oyuk olması yumurtaların dağılmasını önleyeceği için yumurtalardan yavru çıkma şansını artırır, kuşlara fazla verilen kalsiyum yumurta kabuklarının daha kalın olmasına neden olabilir, bu durumda yavru kabuğu kıramaz ve yumurta içinde ölür...
   
 3. Uğur GENÇ
  Çevrimdışı

  Uğur GENÇ Moderator

  Katılım:
  24 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  7.901
  Beğenileri:
  567
  Kendini hazır hissetmiyor olabilir. Yuvalıktan dolayı bir sorun olacağını sanmıyorum ama denemek için plastik folluğu çıkarıp birde öyle deneyebilirsiniz.
   
 4. keremonder
  Çevrimdışı

  keremonder Site Bağımlısı

  Katılım:
  26 Kasım 2013
  Mesajlar:
  87
  Beğenileri:
  0
  Teşekkürler cevaplar için. Belki de sabırsız olan benimdir biraz dinlensinler bakalım.

  Yumurtadaki embriyo gelişmemesinden dolayı değil her batımdaki son yumurtanın kabuğunun sertleşmemesinden dolayı veteriner kalsiyum eksikliği var dedi. Yumurta sertleşmediği içinde anne yumurtayı çıkaramadı ve içerde kaldı son yumurtalar her iki doğumdada. Karnı aşırı şişip hastalanınca veteriner müdahalesi ile çıkartmak zorunda kaldık.
   

Sayfayı Paylaş