Karadeniz Pet

Yumurtadan ses geldi

Burakeseer

Meraklı Üye
Herkese merhaba arkadaşlar dün akşam kuşlarımın yumurtalarını kontrol etmek için yuvalığa baktığımda bir yumurtanın üzerinde dışkı gördüm büyük ihtimal dişi kuş içinde tutamamış biriktirdiği tüm dışkı tek bir yumurtanın üzerine yapmış bende onu temizlemek için aldığımda içinde viyk viyk diye sesler geldiğini duydum hemen bir şey yapmadan geri koydum bununla alakalı kurumuş o dışkı yavrunun çıkmasını engeller mi bir de yavru ne zaman çıkar acaba ben ne zaman müdahale etmem gerekir çalıştığım için sürekli kontrol edemiyorum akşam 9 dan sonra anca evde olabiliyorum

konuyu kilitleyebilirsiniz şimdi evdekilerden fotoğraf istedim yavrunun çıktığını söylediler

arkadaşlar tekrardan rahatsız ediyorum ama moralim çok bozuk dün akşam eve gittiğimde yuvalığa baktığımda yavrunun ölü olduğunu gördüm sebebi nedir bulamıyorum annemi öldürdü baba mı öldürdü hiç bir fikrim yok yuvalığın pis olmasından mı öldü üşüdüğü için mi öldü belli değil yumurtadan çıktıktan 5 6 saat sonra öldüğünü tahmin ediyorum anne yavrunun üstüne basıyordu yumurtalara yatmak için

yavrunun fotoğraflarını ve yuvanın düzenini paylaşıyorum

https://hizliresim.com/2EzUzi

https://hizliresim.com/WxofWg

https://hizliresim.com/J2C1ra

Yavru gördügum kadarıyla zaten saglikli bir yavruya benzemiyor ? Harici olarak folluk u temizleyin

yumurtaların her çıktığında tarih atmıştım sizinlede paylaşayım ilk kuluçka deneyimi bir de kuşumun
1. yumurta 06.11.2020(kızgınlık)
2. yumurta 08.11.2020
3. yumurta 15.11.2020
4. yumurta 17.11.2020
5. yumurta 18.11.2020
6. yumurta 20.11.2020
7. yumurta 22.11.2020
8. yumurta 25.11.2020

ayın 1 in de kızgınlık yumurtasını almak için yuvalığa baktığımda 2. yumurtanın üzerinde kuş pisliği gördüm onu temizlemek için aldığımda içinden sesler geliyordu ben direk bıraktım ertesi gün yumurtadan çıkmış ve 5 6 saat sonra öldüğünü gördük erkek kuş bir şey yapmış olabilir mi dişinin yanına hiç bir şeyi yaklaştırmıyor en ufak bir ses duysa yuvalığa giriyor kanat çırpıyor dişinin üzerine basıyor falan erkeği ayırmam gerekir mi acaba

Erkek dövmüyorsa zarar vermiosa ayirmana gerek yok erkege ve disiye kızıstırıcı veriyormusunuz ? Yoksa kestiniz mi

bu zamana kadar hiç kızıştırıcı vermedim dişi kuşum tekti kızgınlık yumurtası vardı aldığım yere götürdüm kızışmış bu dedi yanına erkek verdi erkek kuşu aldığım gün ilk yumurtasını yaptı erkeğin yumurtalara zarar verdiğini görmedim ama geceleri uyumak için yuvalığa giriyor

bu zamana kadar hiç kızıştırıcı vermedim dişi kuşum tekti kızgınlık yumurtası vardı aldığım yere götürdüm kızışmış bu dedi yanına erkek verdi erkek kuşu aldığım gün ilk yumurtasını yaptı erkeğin yumurtalara zarar verdiğini görmedim ama geceleri uyumak için yuvalığa giriyor
Geceleri yuvalikta olmasi iyidir ve gayet normaldir ben anne baba nin zarar verdigini düsünmüyorum hastalik sonucu oldugunu düsünüyorm

buda bugün doğan yavru, annenin bu hareketleri yapması normal mi yavruyu alsam daha mı iyi

evet ilk kuluçkası 8 yumurta yapmıştı birisi kızgınlıktı dün bir tane çıktı 5 saat sonra öldü buna da aynı şey olmasından korkuyorum

evet ilk kuluçkası 8 yumurta yapmıştı birisi kızgınlıktı dün bir tane çıktı 5 saat sonra öldü buna da aynı şey olmasından korkuyorum
İlk kuluçkada kuşlar acemi olabiliyor besleyemeyebiliyor yada yanlışlıkla ezebiliyorlar. Bazı kuşlar yuvalık yada kafesle çok oynadığınızda ağresifleşip saldırgan tutum sergileyebiliyor bu süreçte çok rahatsız etmemeye özen gösterin.

anladım şimdi bizde ilk kez yavru alacağımız için heyecanlıyız yanlış bir şey yapmayalım diye kötü bir şey olmasın diye kontrol ediyoruz ister istemez rahatsız etmemek en iyisi olacak galiba dediğiniz gibi

Geri