Karadeniz Pet

yuva tabanı

paşavesevimli

Yeni Üye
arkadaşlar 4 gün önce kuşlarımın çiftleşmesine şahit oldum :) sanırım 1 haftaya kadar yumurtlaması lazım :) sorularım şunlar ;

yuvalığın tabanına ne gibi malzemeler koyabilirim ? (peçete ufalasam olur mu ?)

yavrulara hazırlık için ne gerekli ? (ek olarak mama vermeli miyim ? , Neleri mutlaka yapmam lazım ?)

ŞİMDİDEN CEVAPLARINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM :)

Yuvalığın tabanına çoğu kişi talaş der ama bence talaş koyma bit pire olma ihtimaline karşı. Onun yerine yem kabukları ve de varsa dal darı parçala içine kuş ayarlıyor zaten beğenmezse atar dışarı. Ayrıca yuvalıkta folluk var mı ?

Mama olarak da havuç, irmik, mısır unu, yumurta, bisküvi, bira mayası,keçiboynuzu tozu karışımı ideal olur bence.

LG G2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi.

Yuvalıgın tabanına yem kabuk atıklarını koyabilirsin , sonrasında talas koyabilirsin (hamster talası ) sunta talası farketmez , kuş kumu koyabilirsin. Fakat gazete kagıt gibi şeyler koyman pek tavsiye etmem yapısıcı oldugu için yuvayı kemirdiği için ıslanınca yapıskan oldukları için . . Ama en iyisi yem kabugu atıklarını koymaktır ;) Bit pire sadece talaştan felan değil normal hijyenden de kaynaklanır mevsimden de kaynaklanır onun için sprey kullan dezenfekte eder yani talas koyunca bit pire oluyorda normal yuvalık olmadan sanki bit pire olmuyor :)) Benim kuş yuvalık yokken bitlendi o kadar kafesi 2 günde bir temizledigim halde yani anlıyacagın talaşla felan alakası yok illa bit pire değil bakterilerin tür tür cesitleri var . Yani bit pire bulasıcak diye talaştan cekinme olusacak bit pire talaş olmadan da olur kagıt parcaları gibi materyalleri tavsiye etmem arkadaşım.

Mama karışımınıda yap fakat aşırıya kaçma haftada 1 kez ölcülü olarak ver.

Son düzenleme:
folluk var , ben de bit ihtimaline karşı peçete koysam bir sorun olur mu diye merak ettim ve özel bir yem karışımı yapmam gerekir mi yoksa sizin söyledikleriniz yeterli mi ?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:20 -->-> Daha önceki mesaj 23:17 --

peki teşekkür ederim yardımlarınız için :)

Kağıt falan hiç gereği yok yem kabuğu ve dal darı parçala yeterli. Ayrıca darıyı kuluçkaya yatarken dışarı çıkmadan içerde tüketir :) dediğim mama iş görür . Haftada 3-4 kere ver çok ihtiyacı olacak kuşların

LG G2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi.

Geri