Karadeniz Pet

yuva temizliği ?

/kimya/

Paylaşımcı Üye
daha önce açılan konularda sormuştum ama o dönemde yavrular daha büyüktü. şuan 1 haftadan daha küçük olan ve daha günü gelmeyen yumurtalar var. ama yuvanın hali perişan. yumurta yaptığı dönemde talaş koydum defalarca ama her seferinde dışarı attı. şuan yuvayı açtığımda pislikten ziyade nemliymiş gibi görünüyor yani kupkuru değil.

ben yuvayı temizlemeli miyim ? temizliceksem de nasıl ? anne çok kıskanç ve asabi daha önce kızdığı için her kuluçkada 2 şer yumurtasını attı. yavrular çok çok küçük ve yuva da plastik folluk yok oyuğun içinde duruyor yavrular. sizce ne yapmalıyım yardım edin lütfen ?

anne çok kıskanç ve asabi ise yapacak pek bir şey yok gibi yavruların büyümesini beklemek en iyisi daha önce de olduğu gibi yumurtalara zarar verebilir anne

Yavrular tamamen çıksın 7 günü geçsin en küçüğü öyle değiştir. Bazen küçük yavrular talaş altında kalabiliyor

anne çok kıskanç ve asabi ise yapacak pek bir şey yok gibi yavruların büyümesini beklemek en iyisi daha önce de olduğu gibi yumurtalara zarar verebilir anne

evet bende bundan korkuyorum

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:48 -->-> Daha önceki mesaj 13:46 --

Yavrular tamamen çıksın 7 günü geçsin en küçüğü öyle değiştir. Bazen küçük yavrular talaş altında kalabiliyor

bu kirlilik bir sıkıntı çıkarır mı peki ? yumurtalar doluysa en küçüğün çıkmasına 5-6 günü var. yuvayı temizlemeden talaş atmakta istemiyorum zaten.

Bana denk gelmedi hiç böyle asabi dişi.
Kapağı aralayıp parmağımla kış kış yapınca gidiyor kafese, işimi gördüken sonra kafesin teline parmağımı dokunduruyorum içeri geri giriyorlar. Hepsi anlaşmış gibi maşallah.. :)

Levent bey ben parmağımla kış kış yapınca saldırıyor hatta tutunca da kanatmadan bırakmıyor parmaklarım yara bere içinde sayesinde.
ama ben ısırılmaya razıyım tek derdim ben yuvayı temizlediğimde yavrulara zarar verir mi ? varsın bana zarar versin :confused:

dediğim gibi yavrunun en büyüğü 1 haftalık en küçüğü bugün çıkmış sanırım. ve günü gelmeyen 3 yumurta var sizce bu şartlarda temizlemeli miyim? plastik folluklu değil normal yuva bende ki.

Ercan'ın dediği gibi yavruların biraz büyümesini bekle istersen. Bu arada taban çok nemli ise talaşı parmaklarınla üstten serpebilirsin, nemini biraz çeksin.

Sonraki kuluçkalarda yeni yuvalık kullan. İçine plastik folluk konulan yuvalıklar idealdir. Yedek folluk ta alırsın 1 dak içinde yumurta ve yavruları aktarıp tekrar geri koyarsın.

Ercan'ın dediği gibi yavruların biraz büyümesini bekle istersen. Bu arada taban çok nemli ise talaşı parmaklarınla üstten serpebilirsin, nemini biraz çeksin.

Sonraki kuluçkalarda yeni yuvalık kullan. İçine plastik folluk konulan yuvalıklar idealdir. Yedek folluk ta alırsın 1 dak içinde yumurta ve yavruları aktarıp tekrar geri koyarsın.

teşekkür ederim biraz daha bekleyeyim öyleyse. aslında daha önce sizden ve buradan okuduğumun üstüne dediğiniz yuvalıktan aldım ancak yavruları atmadan tekrar yumurtladığı için değiştiremedim. bu kuluçkayı da sağ salim atlatırlar inşallah, sonra uzun bir süre ayırıcam. tekrar teşekkür ederim cvp için.

benimde şuan 4 yumurtam var fakat dişim tuvaletini dışarıya yapıyor yuvalıkdan ayrılıyor dısarı yapıolar yumurtalar tertemiz bide ben talaş koydum ama talası kenara cekio yuvalıgın yumurtaları en dıbe goturuo oyle yatıyor

benimde şuan 4 yumurtam var fakat dişim tuvaletini dışarıya yapıyor yuvalıkdan ayrılıyor dısarı yapıolar yumurtalar tertemiz bide ben talaş koydum ama talası kenara cekio yuvalıgın yumurtaları en dıbe goturuo oyle yatıyor

dişi ve erkek dışarı dışkılıyor ama yavrular olduktan sonra kirleniyor zaten yuva.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:35 -->-> Daha önceki mesaj 15:19 --

bugün yavruları kaldırmadan yuvanın içindeki pislikleri az çok almaya çalıştım ve kenara bir miktar talaş bıraktım. dişi kuş yine dışarı attı :S

ve yumurtalarda çok kirliydi onları da 1 dk kadar ılık suda beklettim tamamen temizlenmese de çoğu gitti.. yumurtalardan 2 si dibe çöktü 1 i yüzeyde kaldı dolu mudur bu yumurtalar acaba ? tabi şuan dişiden sürekli gözüm inşallah yumurtaları atmaz.

daha önce açılan konularda sormuştum ama o dönemde yavrular daha büyüktü. şuan 1 haftadan daha küçük olan ve daha günü gelmeyen yumurtalar var. ama yuvanın hali perişan. yumurta yaptığı dönemde talaş koydum defalarca ama her seferinde dışarı attı. şuan yuvayı açtığımda pislikten ziyade nemliymiş gibi görünüyor yani kupkuru değil.

ben yuvayı temizlemeli miyim ? temizliceksem de nasıl ? anne çok kıskanç ve asabi daha önce kızdığı için her kuluçkada 2 şer yumurtasını attı. yavrular çok çok küçük ve yuva da plastik folluk yok oyuğun içinde duruyor yavrular. sizce ne yapmalıyım yardım edin lütfen ?

nemi gidermek için yuvalığın kapısını biraz aralık bırakabilirsiniz

nemi gidermek için yuvalığın kapısını biraz aralık bırakabilirsiniz

teşekkürler şuan azda olsa temizledim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:54 -->-> Daha önceki mesaj 23:38 --

ve yumurtalarda çok kirliydi onları da 1 dk kadar ılık suda beklettim tamamen temizlenmese de çoğu gitti.. yumurtalardan 2 si dibe çöktü 1 i yüzeyde kaldı dolu mudur bu yumurtalar acaba ? tabi şuan dişiden sürekli gözüm inşallah yumurtaları atmaz.[/QUOTE]

yüzmesi gerekliymiş sanırım yumurtaların o zaman bunların hepsi boş değil mi arkadaşlar ?

teşekkürler şuan azda olsa temizledim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:54 -->-> Daha önceki mesaj 23:38 --

ve yumurtalarda çok kirliydi onları da 1 dk kadar ılık suda beklettim tamamen temizlenmese de çoğu gitti.. yumurtalardan 2 si dibe çöktü 1 i yüzeyde kaldı dolu mudur bu yumurtalar acaba ? tabi şuan dişiden sürekli gözüm inşallah yumurtaları atmaz.

yüzmesi gerekliymiş sanırım yumurtaların o zaman bunların hepsi boş değil mi arkadaşlar ?[/QUOTE]

Kulucka doneminde daha da mi agresiflesiyor disiler? Bir de yumurtayi disari tmayi nasil beceriyorlar? Kusura bakmayin meraktan soruyorum ben de kuslarimi eslestirmeye calisiyorum bu bilgiler cok faydali oluyor ilerisi icin.. Hayirli uretimler olsun, masallah kuslariniza

yüzmesi gerekliymiş sanırım yumurtaların o zaman bunların hepsi boş değil mi arkadaşlar ?

Kulucka doneminde daha da mi agresiflesiyor disiler? Bir de yumurtayi disari tmayi nasil beceriyorlar? Kusura bakmayin meraktan soruyorum ben de kuslarimi eslestirmeye calisiyorum bu bilgiler cok faydali oluyor ilerisi icin.. Hayirli uretimler olsun, masallah kuslariniza[/QUOTE]

her dişi aynı mıdır bilemiyorum ama benim dişim normalde de yabani bir kuş. kuluçka döneminde yumurtalarını ve yavrularını koruma iç güdüsüyle daha saldırgan ve agresif oluyor. hatta dişi bir yana erkekte aynı şekilde tabiri caizse aslan kesiliyor minicik kuşlar.
yumurtaları da gagasıyla yuva ağzına taşıyıp aşağı atıyor.
sizin kuşlarınıza da nasip olsun en kısa vakitte kuluçka dönemi.

Geri