Karadeniz Pet

Yuvalık Seçimi - PVC vs. Lam

Mdf yuvalık mı? PVC yuvalık mı?

• Kullanılan toplam oy
    10
  • Anket kapatılmış .

Fatih BUYURUCU

Emektar Üye
Merhaba herkese,

Sizce PVC olanı mı yoksa mdf olanı mı tercih etmeliyim?

Tecrübesi olanlar yardımcı olursa çok sevinirim yanlış yönlendirilmek istemiyorum.
0mzLPD.png

BDz6o9.png

mrb pvc yanı dekotayı kuşlar kısa zaman ıcınde kemırıp bıtırıyorlar.yuvanın belırlı yerlerınde ekstra delık acmaya kadar gıdıyor.bırcok arkadaşım aynı sorunu yasadı ve petrol ürünü oldugundan bu malzemeyı yemelerı kusların saglıgınada zararlı.yarın çöpe atarsınız bu pvc (dekota) yuvalıkları.oyuzden mdf kullanmanızı önerrım.ne ırk besleyeceksınız bılmıyrm minyatür ırklarda olsa yuvaların boyu çok alcak ve yavrular tam buyumeden yuvadan atlarlar rahatlıkta.yuvadan atlayan yavruları gören anaçlar siz tekrar folluga alsanız bıle içgüdüsel olarak tekrar yumurtlarlar.buda yavruları tam beslemeyeceklerı anlamına gelır hatta yenı yumurtalar gelınce yavrulara zarar bıle verebılırler.

mrb pvc yanı dekotayı kuşlar kısa zaman ıcınde kemırıp bıtırıyorlar.yuvanın belırlı yerlerınde ekstra delık acmaya kadar gıdıyor.bırcok arkadaşım aynı sorunu yasadı ve petrol ürünü oldugundan bu malzemeyı yemelerı kusların saglıgınada zararlı.yarın çöpe atarsınız bu pvc (dekota) yuvalıkları.oyuzden mdf kullanmanızı önerrım.ne ırk besleyeceksınız bılmıyrm minyatür ırklarda olsa yuvaların boyu çok alcak ve yavrular tam buyumeden yuvadan atlarlar rahatlıkta.yuvadan atlayan yavruları gören anaçlar siz tekrar folluga alsanız bıle içgüdüsel olarak tekrar yumurtlarlar.buda yavruları tam beslemeyeceklerı anlamına gelır hatta yenı yumurtalar gelınce yavrulara zarar bıle verebılırler.

Sağolasın Berkay ustam.
Mdf olanın yüksekliği 22 cm kaç olursa ideal olur

Sağolasın Berkay ustam.
Mdf olanın yüksekliği 22 cm kaç olursa ideal olur
rica ederim üreteceginiz kuşla alakalı yukseklık.ama kırık ve show kuslar ıcın 25 26 cm ıdealdır.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:38 -->-> Daha önceki mesaj 19:37 --

zaten bu taban ölçüleride iri kuşlara yetersiz gelecektir 18*20 sanırım taban ölçüleri bunların

Çek ağırlıklı ama jumboda var kararsız kaldım valla :)
herzaman büyük kafeste büyük follukta ıyıdır.bu follugun içinde sadece 4 daha fazlası izdiham olur zaten :) çek yavru dusunun ortalama 20 ve 25 günluk annenınde ıcerıye gırmesıyle yuva ıcını bır hayal edın :)
kümesın buyuklugune göre kuş sayısını belırledıgımıze göre yuvalık buyuklugune gorede yavru sayısını belırlemedıgınden bır cok üretici sorun yasıyor fakat bu sorunların yuvalıktan kaynaklandıgını anlıyamıyor.bir kere alın düzgün bısey alın bence keyıflı üretimler

herzaman büyük kafeste büyük follukta ıyıdır.bu follugun içinde sadece 4 daha fazlası izdiham olur zaten :) çek yavru dusunun ortalama 20 ve 25 günluk annenınde ıcerıye gırmesıyle yuva ıcını bır hayal edın :)
kümesın buyuklugune göre kuş sayısını belırledıgımıze göre yuvalık buyuklugune gorede yavru sayısını belırlemedıgınden bır cok üretici sorun yasıyor fakat bu sorunların yuvalıktan kaynaklandıgını anlıyamıyor.bir kere alın düzgün bısey alın bence keyıflı üretimler

Doğru diyorsunuz. Benim yuvalıklar ufak olduğundan değiştiriyorum almışken geniş almak dediğiniz gibi mantıklı.

Genişliği 30cm olan daha iyi olur sanırım. Yüksek olanı bulamadım malesef

XL64Lj.png

Yanlamasına geniş uzun değilde yükseklik olanlara bakın derim. Berkay abinin dediği gibi. Yavrular hemen atlamasın. Yükseklik 25 genişlik 18 - 20 idealdir bence.

evet bu en son attıgın güzel fatih gayet güzel hemde.

benimkilerı komple renkli 50 tl
tek yüz içi yada dışı renkli 25 tl
fakat 10 adetten aşagıya yapmıyorum

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:16 -->-> Daha önceki mesaj 20:07 --

https://www.facebook.com/profile.ph...5:2305272732:69&set=vb.100009497763275&type=2
bu lınktede videosu var fatih biraz değişik bişey yaptım

evet bu en son attıgın güzel fatih gayet güzel hemde.

benimkilerı komple renkli 50 tl
tek yüz içi yada dışı renkli 25 tl
fakat 10 adetten aşagıya yapmıyorum

Anladım abi bana o kadar lazım değil yeni kafes alana kadar idarelik arıyorum sağolasın yinede.

[MENTION=8970]Berkay ERDİNC[/MENTION]
Abi çok mu geniş oda acaba ya :)

Son iki model bu ikisinden birini seçecem.

Yr648z.png

rZ1EaN.png

fatih değiştireceksen yuvaları yanı gecıcı arıyosan son attıgında olur o folluklarda showda üretiyolar yani sorun olmaz.bst follukları işini görur yanı

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:29 -->-> Daha önceki mesaj 20:27 --

yada facede ufuk güneş var ona bak oda iş görür

fatih değiştireceksen yuvaları yanı gecıcı arıyosan son attıgında olur o folluklarda showda üretiyolar yani sorun olmaz.bst follukları işini görur yanı

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:29 -->-> Daha önceki mesaj 20:27 --

yada facede ufuk güneş var ona bak oda iş görür

Tamam abi sağolasın teşekkürler.

Tamam abi sağolasın teşekkürler.
rica ederim fakat bu arkadaşın yuvaları içli dışlı lam ufuk güneş daha ucuz olsada yuvalık yanları ham bunuda göz önunde bulundur ve kısa süreli kullanmaksa amaç daha ucuz olanı secmen doğru olur

Fatih MDF en iyisi yuvalık geniş büyük olması avantaj

yuvalık için tavsiyem facebookta Ufuk Güneş var

Teşekkürler Cihan abi.
Ufuk Güneş'in yuvalıklara baktım numara yazmış mesaj attım attığım mesaj görüldü falan 1 haftadır cevap verecek diye bekliyorum.

rica ederim fakat bu arkadaşın yuvaları içli dışlı lam ufuk güneş daha ucuz olsada yuvalık yanları ham bunuda göz önunde bulundur ve kısa süreli kullanmaksa amaç daha ucuz olanı secmen doğru olur

İyi dışı Lam olmasının zararı var mı abi.
Folluk hariç 14 lira 425 model olan. Çokta pahalı değil belki ilerde yine işime yarar diye çokta ucuz olmasın diye düşündüm ne olur ne olmaz diye.

Teşekkürler Cihan abi.
Ufuk Güneş'in yuvalıklara baktım numara yazmış mesaj attım attığım mesaj görüldü falan 1 haftadır cevap verecek diye bekliyorum.

İyi dışı Lam olmasının zararı var mı abi.
Folluk hariç 14 lira 425 model olan. Çokta pahalı değil belki ilerde yine işime yarar diye çokta ucuz olmasın diye düşündüm ne olur ne olmaz diye.
lam oluşu daha güzel tabiki bakteri,parazit ve temızlıgı acısından .bu yuvaları çıvı ıle topladıklarından birlesme yerlerı bakterı ve parazıt yuvalıgı halıne donebılır.

Son düzenleme: