Karadeniz Pet

Yuvalık ve Kızgınlık Durumu

Cem Bora AKINCI

Meraklı Üye
Arkadaşlar dişi kuşuma eş aldım dişi kuşum kızgın hatta bence çok kızgın cere rengine bakılırsa sizde göreceksiniz. Ama erkek çok pasif.

1) Erkek kızgınmı ? Erkeğin kızgınlaşması için napmalıyım?

2)Dün kafese yuvalık taktım dişi hiç ilgilenmiyor yuvalığa girmesi için napmalıyım?

4b74vG.jpg

pBy1Lr.jpg

Arkadaşlar dişi kuşuma eş aldım dişi kuşum kızgın hatta bence çok kızgın cere rengine bakılırsa sizde göreceksiniz. Ama erkek çok pasif.

1) Erkek kızgınmı ? Erkeğin kızgınlaşması için napmalıyım?

2)Dün kafese yuvalık taktım dişi hiç ilgilenmiyor yuvalığa girmesi için napmalıyım?

4b74vG.jpg

pBy1Lr.jpg

Selam Erkeğiniz Kızgın gibi durmuyor dişi ile erkeği bi süre ayırın özelikle erkeğe nijer takviyesi ve E vitamini takviyesi yapmanızı öneririm bölelikle 10 günde falan kızgınlaşır keyifle besleyin.

Başka fikri olan varmı arkadaşlar kuşları ayırınca birde geri alışmamalarından korkuyorum

Bence de birbirlerini görecek şekilde 1 hafta 10 gün arası ayırın.yemlere Nijer tohumu ekleyin.

Peki yuvalık ile ilgili tavsiyeniz nedir? Kullandığım yem bu şekilde içinde nijer var mı?
7M9RXr.jpg

Üstadların düşüncesi nedir bu konuda?

Çok az bir miktar var gibi.Siyah ince uzun olan yemler nijer sanırsam.Yuvalık yeterince geniş içerisinde plastik ortası çukur folluklu olsun bir miktar da talaş ekleyin.

erkek kuşlar olgunlaştıklarında her daim kızgındır. erkeği kızıştırmak diye bir şey pek yok :) dişi kuşunuz hazır. yuvalığı zamanla keşfedecektir. sabah en erken aydınlanan bir yere koyun. daha fazla e vitamini koymanız dişiyi artan üreme isteği nedeniyle agresif yapabilir. mhabbet kuşları iç güdüsel olarak en aktif şekilde günün ilk ışıklarıyla çiftleşir. sessiz sakin bir nokta isterler. şu an için ayırmanıza gerek yok. ayırma işlemlerini genellikle birbirlerini göremeyecekleri şekilde yapıyoruz. 1 ay kadar bekleyin. kuşlarınızı sessiz sakin bir köşeye alın ve günde ortalama 16 saat kadar aydınlık olsun bu yer. gerisi şansa kalmış. eğer 1 ay içinde bir hareketlenme olmazsa erkeğe e vitamini ağırlıklı bir takviye yaparak kuşları ayırın. erkek yuvalık olan kafeste, dişi başka bir kafeste olsun ve birbirlerini görmesinler. 2-3 hafta böyle geçsin. sonra birleştirin.

erkek kuşlar olgunlaştıklarında her daim kızgındır. erkeği kızıştırmak diye bir şey pek yok :) dişi kuşunuz hazır. yuvalığı zamanla keşfedecektir. sabah en erken aydınlanan bir yere koyun. daha fazla e vitamini koymanız dişiyi artan üreme isteği nedeniyle agresif yapabilir. mhabbet kuşları iç güdüsel olarak en aktif şekilde günün ilk ışıklarıyla çiftleşir. sessiz sakin bir nokta isterler. şu an için ayırmanıza gerek yok. ayırma işlemlerini genellikle birbirlerini göremeyecekleri şekilde yapıyoruz. 1 ay kadar bekleyin. kuşlarınızı sessiz sakin bir köşeye alın ve günde ortalama 16 saat kadar aydınlık olsun bu yer. gerisi şansa kalmış. eğer 1 ay içinde bir hareketlenme olmazsa erkeğe e vitamini ağırlıklı bir takviye yaparak kuşları ayırın. erkek yuvalık olan kafeste, dişi başka bir kafeste olsun ve birbirlerini görmesinler. 2-3 hafta böyle geçsin. sonra birleştirin.

Çok teşekkür ederim hocam son olarak bikaç sorum var:

1) dişi veya erkek kuşum tüydemi sizce? Sırtlarında bikaç buna benzer şeyler var

RoaO7a.jpg

5MAGWA.jpg

2) Dişi kuşum 10 aylık olup erkekten 2-3 ay büyük sanırım çünkü erkeğin gözü daha simsiyah bu sorun olur mu?

3) Konuda verdiğim yemi paylaştım o yemde nijer varmı sizce yeterli mi o yem?

kuşlarınız şu anda tüyde değiller. bitirmiş olabilirler.
yaş farkı bir sorun olmaz. üremeye hazır olduklarında ana baba dinlemeden çiftleşen canlılar bunlar :)
nijer çok değil. 1 kilo yeme 1 yemek kaşığı katıp karıştırabilirsiniz. ama zorunluluk değil, fazlası yağlanma yapar ve tüye sokar

Kuşlarınız tüy değişiminin sonunda gibiler ayrıca yem de Nijer var bir de ayirmaniza gerek yok zamana bırakın ve sabredin maşallah

Kuşçumdan alıyorum yemi hocam açık olarak o birsürü yemi karıştırıp veriyor

Kaliteli ve taze bir yem ancak gereksiz şeylerde var mesela kanarya yemi gibi, aspur demiyorum bilginize

D5803 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri