Karadeniz Pet

İshal sultan papağanı

Hocam kuşun dışkıları iyi değil, bir hastalık var. Bizim dediğimiz ilacı verince kesin geçecek diye bir şey de yok. Kesin teşhis için tahlil yaptıracaksınız. Eğer şimdi iyileştirmezseniz hastalık ilerleyecektir bunun kaçarı yok. Ayrıca diğer konudaki kuşunuzda da koksidiyoz dışkısı var bence ikisine de antikoksidiyal ilaç kullanımı şart.
Tahlil yaptırmam vs. imkansız denebilir çünkü bırakın oldugum ilçeyi muhtemelen bulundugum ilde bile kanatli veteriner yok.

Hocam kuşun dışkıları iyi değil, bir hastalık var. Bizim dediğimiz ilacı verince kesin geçecek diye bir şey de yok. Kesin teşhis için tahlil yaptıracaksınız. Eğer şimdi iyileştirmezseniz hastalık ilerleyecektir bunun kaçarı yok. Ayrıca diğer konudaki kuşunuzda da koksidiyoz dışkısı var bence ikisine de antikoksidiyal ilaç kullanımı şart.
Diğer kusta hiçbir sorun kalmamış en son dün sabah sorunlu dışkı yaptı şuan sorunlu dışkı yapmıyor ama anlamadığım uyuduğu yerdeki dışkılar yok izleri var sanırım hepsini yemiş.
Papağan için de bugün açık veteriner bulursam almaya çalışacağım.

Güncel
Yeni fark ettim ne zaman kafesine soksam ya da evden ayrılsam tek kalsa dışkısı sulu oluyor sanırım strese girince oluyor beni gördükten sonra 2-3 tane dışkı yaptı hepsi normal. Çok garip. Bugün evde kimse yoktu dışarı sabah 1 saat kadar saldım ama sonra sokup evden çıkınca dışkıları böyle olmuş sabah normaldi. Çok su kaybetmiş elektrolit lazım gibi vereyim mi ? Hala nesesinde falan sorun yok çok şükür. Her şey yolunda gibi şimdilik. İlacı özel debeplerden ötürü temin edemedim tetramezatine karar verdim alabilirsem onu alacağım. Şimdilik iyi geceler elektrolit için yazarsanız sevinirim.

Bu arada yarın da evde olamayacağım akşama kadar ama yarından sonra ins ev dolu olacak son yarın tek kalacaklar probiyotik falan versem mi ?

Evet benim kuşumda da benzer bir problem var kafese koyunca sulu yapıyor dışarıda normal yapıyor. Elektrolit çok sık vermeye gerek yok.

Evet benim kuşumda da benzer bir problem var kafese koyunca sulu yapıyor dışarıda normal yapıyor. Elektrolit çok sık vermeye gerek yok.
En son yanılmıyorsam 2hafta önce verdim. Belki de kuşun sorunu budur dışarıda olmak istiyordur. Bir süre gözlemleyip size dışarıda ve içeride yaptığı dışkıları paylaşacağım. Bayram bitene kadar her gün resim atacağım. Müsait olunca bakarsanız sevinirim. Şimdiden herkese iyi bayramlar bugün akşama kadar evde tek yarın gönlünü almak için tüm gün dışarıda bırakmam lazım keratayi :D

@Soru sormaya geldim Hocam iyi günler iyi haberi vermek için yazıyorum kuşumun gerçekten sorunu kafese girmekmiş. Bugün 2-3 saat boyunca kafes dışında 1 tane dahi sulu dışkı yapmadı. Kafesteyken de sıkılınca ve tek kalınca sulu yapıyor. Yani sorunu yüksek ihtimalle kafese girmek istememesi. Bayram boyunca gözleme devam edeceğim. İyi günler iyi bayramlar :)

@Soru sormaya geldim Hocam iyi günler iyi haberi vermek için yazıyorum kuşumun gerçekten sorunu kafese girmekmiş. Bugün 2-3 saat boyunca kafes dışında 1 tane dahi sulu dışkı yapmadı. Kafesteyken de sıkılınca ve tek kalınca sulu yapıyor. Yani sorunu yüksek ihtimalle kafese girmek istememesi. Bayram boyunca gözleme devam edeceğim. İyi günler iyi bayramlar :)
Evet benim kuşumda da aynı şekilde problem var fakat kafes dışkıları da önem taşıyor. Umarım bir problemi yoktur, iyi bayramlar :)

Kuşum kendisi yıkanmadığı ve çok kirlendiği için dikkatlice kafasına falan su değirmeden yıkadım. Daha önce hiç uyuklarken görmemiştim şuan sürekli uyuyor rüzgarda falan kalmadı bu arada pencereler dahi kapalıydı. Kendim de kurulamadım kendi kendine kuruduzaten. Duş aldığı için mayışmış falan olabilir mi bir de hava 40 derece var neredeyse. Ondan da olabilir. Kendini temizleyip uyukluyor şuan. Muhtemelen mayıştığı için diye düşünüyorum. @Soru sormaya geldim Hocam sizce duş aldırınca hiçbir zarar verebilecek etken olmasa bile sorun çıkabilir mi ?

Bu kuşumu damuhabbet kuşum kadar çok olmasa da öğürme hareketi yaparken ve hızlı hızlı nefes alırken gördüm normalde bu kadar hızlı nefes almaz yorulmadıkça hava çok sıcak ve duş aldı belki ondandır.

Sürekli ağzı açık soluyor noldu bilmiyorum banyo edergen ağzına su girdi kafasını oynatırken geri çıkardı acaba o ciğerine falan kaçmış olabilir mi öyle bir şey mümkün mü ?

Hocam sürekli bir olaya bağlamaya çalışıyorsunuz fakat kuşlarınızın ikisi de aynı hastalıktan muzdarip tedavi etmeniz gerekiyor.

Ağızdan soluma ve öğürme olayı bugün oldu ikisinde de normalde yoktu. İkisi de biraz yoruldu bugün yıkamak için tutmamız gerekti o esnada yoruldular ve hava 40 derece. İnternette öğürmenin çok sıcak ve kuru havadan da olabileceği yazıyor. O yüzden olabilir mi acaba dedim.

Ne yapacağımı bilemiyorum burada kanatlıdan anlayan veteriner bulmam mümkün değil. Şimdilik ne önerirsiniz kesin kullanmam gereken bir ilaç var mı ?

Kuşunuzu elinizde yıkamanız hiç doğru olmamış hele ki kuş zaten hasta neden yıkadınız ki

Arkadaşlar banyo sonrası yapmaları olabilecek bir şeymiş hastalıklarıyla ilgisi yokmuş sanırsam. Sıcak olduğunda fiş fiş sprey ile sıkıyordum burunlarını vs şu kaçınca bu tarz öğürme hızlı nefes alıp verme ve hapşırma olabiliyormuş pencere kapı açmadan sıcak tutarsan geçermiş eve geçince tekrardan durumlarını kontrol edeceğim zaten süre geçtikçe yaptıkları hareketler düzelmeye başladı. Yarın da bilgi veririm. İyi günler...
Hastalıkları için de bayram sonuna kadar gözleme devam edeceğim. Ona göre sizlerin dediklerine göre ilaç vs vereceğim umarım iyileşirler ve tüyleri kadar ömürleri olur. 🙂

Geldiğinden beri solunumunda sorun var diye düşünüyorum az önce içeride her yer kapalıydı ortalama 40 derece veya üstüydü içerisi biraz yoruldu kafesine girince böyle soluk aldı bir süre gözlerini falan kapadı şuan bir şeyi yok gevezelik yapıyor. Aldığım yerde çok temiz bakılmıyordu muhtemelen ondan dolayı bu sorunlar baş gösteriyor malesef.

Burnu hep böyleydi tıkalı gibi duruyor ancak hisirti hırıltı falan yok nefes alırken sadece videoları gibi nadiren fihhk diye ses çıkartıyor.