Karadeniz Pet

15 gün yalnız bırakmak

unforgivenege

Yeni Üye
Merhabalar. Öncelikle kuşların normal şartlarda bu kadar süre yalnız bırakılmasının sorun olacağını biliyorum. Tatilde yanımda götürebilirim o da sorun değil. Sorun şu ki, eş tutan kuşlarım çok ürkekler ve şu anda erkek kur yapmaya, dişinin üstüne çıkmaya başladı. Dişi de sürekli yuvaya giriyor. Böyle bir durumda kuşları yerlerinden etmek istemiyorum çünkü yer değişikliği ve yuvalığın çıkartılması her şeyi başa saracak muhtemelen. Kuşların düzenini bozmak istemiyorum, muhtemelen yavru yapacaklar.
Planımdan bahsedeyim. En büyük problemin su olduğunu biliyorum. Bunun için şu http://www.akyolkardesler.net/mobile/stasoluzioni-c021-sifon-sistemli-kus-sulugu-300cc-581/ sifon suluktan aldım ve taktım. Alışması zaman alır diyorlardı ama kuşlar 1 günde öğrendi su içmeyi bu suluktan. 300CC kapasitesi var ve su içinde temiz kalıyor. Belki bir tane daha takabilirim. Ayrıca iki tane normal suluk da takacağım (ama açık suluktaki suyu 10 gün sonra içerlerse hastalanmalarından da korkuyorum. Umarım öbürünü tercih ederler) Yem olarak da 2 normal yemlik + 1 akıllı yemlik + 3 tane dal darı (kirlenmeyecek şekilde iple kafesin tavanından asarak sarkıtacağım) + ufak mamalık içinde yem koymayı düşünüyorum. Kafesin temizliğini de gitmeden yapacağım.
Ayrıca kafesi gittiğim yerde bir ip kamera ile izleyeceğim ve yolunda gitmeyen bir şey olursa, anahtar bırakacağım bir tanıdığımdan müdahale etmesini isteyeceğim ( tanıdığın varsa ne gerek var bunlara diyenleriniz olabilir ama mecbur kalmadıkça böyle bir şey istemeyeceğim boyutta yakınlığımız)

Şimdi ustalarımıza sorum şu şekilde. Planımın kar zarar durumu nedir? Düzenlerinin değişmemesine değer mi yaptıklarım? Yoksa mantıksız çok riskli bir iş mi yapıyorum? Yorumlarınız iki canı ilgilendiriyor. Önerilerinizi bekliyorum.

Ek bir planım da şu: ikinci bir kafesim var. Dişi kuşu ona alıp yanyana farklı kafeslere alarak daha fazla yem koyabildiğim ve daha az kuşun kirlettiği kafeslerde tutabilirim. Bu bir avantaj sağlar mı? Ayırmak normalde faydalı olabiliyor ama zaten anlaşan ve çiftleşmek üzere olan kuşları ayırmak saçma mı? Bu sırada ip kamera ile ses gönderebilirim. Bulundukları ortamda kamera ya da pilli bir radyo aracılığı ile sesli bir ortam da yaratacağım.

Ortamın havasını nasıl sağlayacaksınız? Her şeyi düşünmüşsünüz çok güzel. Günlük havalandırmak gerekiyor. Sonuçta 15 gün çok uzun süre. 2 tane kuş var. Temiz hava almaları mümkün mü belli bir süre sonra

LG-H840 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ortamın havasını nasıl sağlayacaksınız? Her şeyi düşünmüşsünüz çok güzel. Günlük havalandırmak gerekiyor. Sonuçta 15 gün çok uzun süre. 2 tane kuş var. Temiz hava almaları mümkün mü belli bir süre sonra

Evet hava olayını çok ayrıntılı düşünmedim. Kuşlar salonda duruyor. Salonun kapısı da açık. Mutfak camında da kombi için takılan mazgallardan var. Az da olsa bir hava girişi oluyordur. İlla pencere açmak gerekir mi diyorsunuz bu sürede?

Bence bir yol bulmanız lazım. En iyi şartları siz biliyorsunuz. Zor bir durum. Kolay gelsin. Bir de bence kuşları ayırmayın.. Evde tek olacaklar sıkılmasınlar.. Kafes kirlenecek.. Komşunuz varsa günlük ya da 2 günde bir gelip kontrol etse kuşların durumu? Yardım etse olmaz mı?

Bence sifon suluğa kesin olarak alıştılarsa 2 tane sifon suluk işinizi görür . Yem konusunda da her kapıya birer tane akıllı yemlik bağlayabilir siniz . Ama yemleri eşelemiyorlarsa tabi yoksa içleri hemen boşalabiliyor. Havalandırma konusunda ise evi gitmeden havalandırıp öyle gitmeniz yeterli olacaktır kanaatimce .

10 Gün yalnız bırakmıştım ben 2-3 tane yemlik - 4 tane suluk doldurmustum memleketten gelince baktığımda daha bitmemişti sıkıntı olmaz

10 Gün yalnız bırakmıştım ben 2-3 tane yemlik - 4 tane suluk doldurmustum memleketten gelince baktığımda daha bitmemişti sıkıntı olmaz
Tek kuş muydu yoksa çift miydi? Bir de havalandırma nasıldı evinizin? Bütün kapı pencere kapalı mıydı? Az da olsa bir hastalık durumu vs. olmuş muydu kuşlarınızın 10 gün sonrasında?

Tek kuş muydu yoksa çift miydi? Bir de havalandırma nasıldı evinizin? Bütün kapı pencere kapalı mıydı? Az da olsa bir hastalık durumu vs. olmuş muydu kuşlarınızın 10 gün sonrasında?

Memlekete gittiğimden pencereler vb kapalıydı oturma odasındaydı 2 kuş dişiydi orta derece büyüklükte kafes vardı yemlik-suluklarını doldurdum 10 gün sonradan gelince sulukları-yemlikleri daha bitmemişti hastalık felan olmadı. halen daha besliyorum kuşları yani sıkıntı olmaz kafes büyük olsn 3 tane büyük yemlik kuş sayısına göre 2-3 tane suluk al büyük boy dikkat et suluklar sağlam olsn su sızıntısı felan olur sıkıntı.

Peki bu sifon suluğun içinde hava almadan 15 gün duran su bir sorun teşkil eder mi?

Kafesin son halini fotoğraflayıp koyacağım sonra buraya. Ustalardan da yorum bekliyorum. Umarım yanlış bir şey yapmıyorumdur.

15 gün bırakacaksanız benim size tavsiyem kafes dışındaki örtüyü kaldırın, Allah korusun ayakları siz yokken örtüye takılırsa ölürler haberiniz dahi olmaz...

Geri