Karadeniz Pet

15 günlük kuşu nasıl besleyebilirim? annesi öldü

saturnrusad

Yeni Üye
merhaba, anne kuşum birinci bebeği 6 günlük ikinci bebeği 2 günlükken öldü. dışardan anlaşılan bir sorunu yoktu, birden öldü. yavrulardan iki günlük olanı 4 günlükken öldü. babası besliyordu ve sıcak tutuyorduk, neden bilmiyorum. diğer bebeği ise babası 8 gün boyunca besledi. 14 günlük olduğunda beslemeyi bıraktı. ne yaptıysam beslemedi. ben beslemeye başladım. petshoptan yavru kuş maması aldım, şırıngayla iki saatte bir veriyorum. bunu iki gündür yapıyorum. ama kuşum doymuyor. kursağı doluyor ama o hâlâ yemek için sağa sola saldırıyor. mamayı istemiyor, elimi veya battaniyeyi babası sanıp beslenecekmiş gibi ağzını açıp bağırıyor. ne kadar doyursam da durmuyor. sakinleşmiyor. yedirdikten hemen sonra çektiğim bir videoyu koydum. o video sakin hali, daha da saldırıyor etrafa aslında ama çekmedim. kabuksuz yem alıp önüne koymayı düşündüm ama boğulur diye korkuyorum. ne yapmalıyım?

bu arada kuşun kursağının yalnızca sol tarafının boşaldığını fark ettim. sağ taraf hep dolu.

merhaba, kuş bugün 18 günlük oldu. besliyorum ama sakinleşmiyor hâlâ. sürekli bağırıyor ve ağzını bi yerlere dayayıp yem almaya çalışıyor. fotoğraflara bakıp karşılaştırıyorum. beslemeye başladığım günle aynı görünüyor, hiç büyümedi. ne yapmalıyım, yardım edecek kimse yok mu?

Kursağı yeterince dolduysa sorun olmaz. Kabuksuz yemi zaten o kadarcık kuş yiyemez. Kursaktan beslemeye devam
doluyor, azaldıkça veriyorum gece gündüz. çok teşekkür ederim içim rahat etti. kabuksuz yemi 25 günlükken vermeye başlayabilir miyim? önüne döksem yer mi?

doluyor, azaldıkça veriyorum gece gündüz. çok teşekkür ederim içim rahat etti. kabuksuz yemi 25 günlükken vermeye başlayabilir miyim? önüne döksem yer mi?
Kabuksuz yemi kuş kaç aylık ya da kaç yaşında olursa olsun vermeyin. O tarz ürünler tavsiye edilmez. Hem kuşun fıtratına ters hem de tembelliğe alışıyor. 30 günlük olduğunda aspur tohumuyla her gün yem kırıp kırmadığını deneyin.

Kabuksuz yemi kuş kaç aylık ya da kaç yaşında olursa olsun vermeyin. O tarz ürünler tavsiye edilmez. Hem kuşun fıtratına ters hem de tembelliğe alışıyor. 30 günlük olduğunda aspur tohumuyla her gün yem kırıp kırmadığını deneyin.
tamamdır teşekkür ederim aspur tohumu da edinmiştim, dediğiniz gibi yapacağım

merhaba, kuş bugün 36 günlük oldu. tamamen tüylendi, yuvadan atladı, ufak ufak uçuyor, enerjisi yerinde. ama hâlâ mamayla besliyorum. 28 günlük olduğundan beri önüne aspur tohumu koyuyorum.yuvadan atladığından beri de kafeste yerde yaşıyor. önünde hep yemle karışık aspur tohumu var. ancak yiyemiyor. önüne koymaya başladığım ilk günler hevesliydi, sürekli kırmayı deniyordu ama kıramıyordu. şu an ise acıktığında benim doyurmamı bekliyor, elimi görünce anne babasından yem alırken yaptığı gibi parmağımı gagalayıp kafasını sallıyor. 3-4 saatte bir mama veriyorum gece de dahil. bu arada bir iki gündür aspur tohumunu uğraşırsa kırabiliyor ama yutmak yerine içinden çıkanı da parçalıyor. bir iki tane böyle yaptıktan sonra ilgisini kaybediyor. ben ne yapmalıyım? tüm düzenimi kuşa göre değiştirdim yem yemeyi öğrenecek diye sabrederek. ancak öyle bir gelişme yok.

merhaba, kuş bugün 36 günlük oldu. tamamen tüylendi, yuvadan atladı, ufak ufak uçuyor, enerjisi yerinde. ama hâlâ mamayla besliyorum. 28 günlük olduğundan beri önüne aspur tohumu koyuyorum.yuvadan atladığından beri de kafeste yerde yaşıyor. önünde hep yemle karışık aspur tohumu var. ancak yiyemiyor. önüne koymaya başladığım ilk günler hevesliydi, sürekli kırmayı deniyordu ama kıramıyordu. şu an ise acıktığında benim doyurmamı bekliyor, elimi görünce anne babasından yem alırken yaptığı gibi parmağımı gagalayıp kafasını sallıyor. 3-4 saatte bir mama veriyorum gece de dahil. bu arada bir iki gündür aspur tohumunu uğraşırsa kırabiliyor ama yutmak yerine içinden çıkanı da parçalıyor. bir iki tane böyle yaptıktan sonra ilgisini kaybediyor. ben ne yapmalıyım? tüm düzenimi kuşa göre değiştirdim yem yemeyi öğrenecek diye sabrederek. ancak öyle bir gelişme yok.
@Merve güncellememe bakar mısınız rica etsem

36 günlük kuş yem kırabilir. Tabana kap koyup bekleyin, aç kalınca yiyecektir. Dal darı, aspur iş görür
5 saattir vermiyorum. çok acıktı, susmadan ötüyor. yem kırmak yerine bağırıp kafesten çıkmaya çalışıyor. yemi parmağıma yapıştırıp veriyorum hiç ilgilenmiyor elime tırmanıyor mama için. arada bir yem kırıyor, onu da yutmuyor. ağzından atıyor. beklemeye devam mı edeyim? kursağı tamamen boş.

5 saattir vermiyorum. çok acıktı, susmadan ötüyor. yem kırmak yerine bağırıp kafesten çıkmaya çalışıyor. yemi parmağıma yapıştırıp veriyorum hiç ilgilenmiyor elime tırmanıyor mama için. arada bir yem kırıyor, onu da yutmuyor. ağzından atıyor. beklemeye devam mı edeyim? kursağı tamamen boş.
Beklemeyin besleyin. Çetin çıktı sizin kuş. Kursağa mamayı basıyor musunuz yoksa kaşıkla mı yediriyorsunuz?

Beklemeyin besleyin. Çetin çıktı sizin kuş. Kursağa mamayı basıyor musunuz yoksa kaşıkla mı yediriyorsunuz?
besledim. sormayın beni mama olarak görüyor sanırım, verene kadar sağıma soluma tırmanıyor doyunca kaçıyor.
şırıngayla ağzına veriyorum kendisi yutuyor. kursağa kadar sokmuyorum.
az önce babasını yanına koydum, onun darı yediğini gördü ama umrunda değil.

bu arada bir iki gündür aspur tohumunu uğraşırsa kırabiliyor ama yutmak yerine içinden çıkanı da parçalıyor. bir iki tane böyle yaptıktan sonra ilgisini kaybediyor.
Tam olarak bizim ufaklığın problemi de bu, ufaklık dediğime de bakmayın kendisi 2 aylık. Sanırım bizim kuşlarımız fena halde tembelleştiler. Bizimki dal darı bağımlısı, sizinki de mama. Açlıktan bitap düşse de yemiyorlar, bir şekilde cesaretlendirmek gerekiyor. Yumurta maması, kızıl dal darı ve çimlendirilmiş buğday deneyebilirsiniz. Yumuşak ve besleyici oldukları için en azından kendi kendine yemeye başlayıp güçlenebilir.

Geri