Karadeniz Pet

2. kuşun entegrasyonu

oguz1ak

Yeni Üye
Merhaba, 1 yıldır muhabbet kuşu besliyorum. Yavruyken kuşçudan almıştım. Oldukça uyumlu, oyuncu ve belli belirsiz kelimeler çıkaran erkek bir kuş.

Kuşun daha mutlu olması için bir dişi almayı düşündüm. Ancak yavru alınamıyormuş, mecbur büyük bir dişi kuş aldım, ancak anladığım kadarıyla bu kuşun da bize alışması, eğitilmesi biraz zor. Kuşu dün getirdim, şuana kadar birbirlerine sataşmadılar, ancak zaman zaman durumdan memnun değil gibi ötürüyorlar. Dişi kuşu 2 gündür uçuruyorum, ilk uçuşlarında 1-2 defa hafif duvara çarptı, düştü ama şuan biraz daha iyi.. Sorularım şunlar:

1- Muabbet kuşu türleri tanımlanmış, ilk kuşumdan çok memnunum sizce fotodaki 2 kuş cinsleri açısından uyumlu mu? 2. kuş doğru seçim mi? Kuşçu anlaşamazlarsa 2 hafta sonra getirmemi önerdi..

2- Erkek kuş (mavi) 1 yıldır en fazla 3-4 defa ısırmıştır, o da çok kızdığında falan.. yani elimle yakaladığım istemediği halde kafese koyduğum oldu ama ısırmıyor, diğer kuşu dün elime almayı denedim ve 2 defa ısırdı, ciddi sert ısırıyor. Sizce bu durum normal mi?

3- Yeni kuşa sevgiyle yaklaşıp ilgi gösterirsem 1-2 aya kadar uyum sağlar öteki kadar olmasa da evcilleşir diye umuyorum. Yavru almak önceliğim olmadığından zaman zaman evde gezeceklerini düşünüyorum. Sizce evcilleşmesi mümkün mü?

Teşekkürler iy günler.

Ekli dosyalar

• kuslar1.png
    kuslar1.png
    794.7 KB · Görüntüleme: 18
  • kuslar2.png
    kuslar2.png
    813.4 KB · Görüntüleme: 19
iyi bakarsanız mümkün olur evcilleşir.anlaşıp anlaşmayacakları belli olmaz .lütfen kafeste plastik tünek kullanmayınız.ayak yarası yapıyor

iyi bakarsanız mümkün olur evcilleşir.anlaşıp anlaşmayacakları belli olmaz .lütfen kafeste plastik tünek kullanmayınız.ayak yarası yapıyor
Teşekkürler, plastik kullanımını bilmiyordum, 2 adet var biri plastik kaldırırım. Teşekkürler. Nette muabbet kuşlarının evcilleşen, konuşmaya yatkın türleri ve daha yabani türleri olduğuna yönelik bazı şeyler okudum. Ancak standart bir tür olduğu görüşü de var.

Fotoğraflardan gördüğünüz kadarıyla 2 kuşun uyumuna engel bir tür yada yaş farkı var mı?

Teşekkürler, plastik kullanımını bilmiyordum, 2 adet var biri plastik kaldırırım. Teşekkürler. Nette muabbet kuşlarının evcilleşen, konuşmaya yatkın türleri ve daha yabani türleri olduğuna yönelik bazı şeyler okudum. Ancak standart bir tür olduğu görüşü de var.

Fotoğraflardan gördüğünüz kadarıyla 2 kuşun uyumuna engel bir tür yada yaş farkı var mı?
yaş için gözlerini net bir şekilde atar mısınız?ve kafasını

yaş için gözlerini net bir şekilde atar mısınız?ve kafasını
Fotolar ekte. Bu arada dünden farklı olarak şuan erkek kuş devamlı dişinin peşinde koşuyor, sanki dişi uçarken havada onu yakalamaya çalışıyor, bu iyiye işaret mi? Şuana kadar ikisi arasında herhangi bir şiddet görmedim.

Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    100.5 KB · Görüntüleme: 18
  • 2.png
    2.png
    186.3 KB · Görüntüleme: 15
  • 3.png
    3.png
    891.1 KB · Görüntüleme: 19
bir sorun yok.ama dişi kuş tüyde bvitamininiz varsa suluğa damlatın.yoksa marka söyleleyim.haftada 2 bir çay kaşığın yulaf verebilirsiniz

a 2 bir çay kaşığın yulaf verebilirsi
Elimde Aniper Fresh diye bir ürün var. İçerisinde A vitamini, keki yağı, okaliptüs yağı ve nane yağı var.. 100 mlye 20 damla verin demiş, bunda B vitamini yok sanırım, tavsiye verirseniz sevinirim.

Teşekkürler.

röhnfried amin forte b kullanabilirsiniz eliniz dekini kullanmayın bi işe yaramaz
b vitamini
multivitamin

röhnfried amin forte b kullanabilirsiniz eliniz dekini kullanmayın bi işe yaramaz
b vitamini
multivitamin
Teşekkürler.

Tekrar merhaba, uyum doneminde bazi sorunlar var gibi.
1. Kuslar kavga etmiyor, 2. gunden itibaten birbirlerini kasimaya, opmeye basladilar, sonra kafeste ayri yerlerde durdular, 1 hafta gecti zaman zaman yakin temastalar, ancak bazen disi kusu kafesin kosesine cekilmis olarak buluyorum. Bu normal mi?

2. Gun icin de 1 2 saat ucuruyorum, disi basta ucmakta zorlandi sonra alisti, 1 hafta sonra basimiza omzumuza konmaya basladi. Erkek hala bizden ilgi bekliyor, bizle oynamak istiyor. Ancak sorun su ki son 2 gunde erkegin tugleri dokuldu, kuyruk tugleri falan azaldi, bazen uykulu halsiz gorunuyor(birkac defa gozlerini 1 2 saniyelik araliklarla kapatiyor) ve eskiden kasinmiyordu su aralar kasiniyor. Diside baska bir anormallik yok. Erkek yem yiyor bunda sorun yok, sizce bu normal bir tug dokme sureci mi?

Tesekkurler.

Öncellikle resimlere bakınca erkek olan 8 aylık dan büyük, dişi ise maksimum 6 aylık bir kuş. Erkek olan erişkinliğe ulaşıp kızışmış ama daha dişi ne erişkinliğe ulaşmış ne de kızışmış. Eş tutup, yavru vermeleri şuan için zor. Dişinin de en az 8 aylık ve üstü olması lazım. Ama dediğiniz gibi herhangi bi sürtüşme olmuyorsa aralarında ilerisi için iyiye işaret. Dişi erkeğin kur yapmasından sıkılıp, uzak durabilir. Halsizlik , tüy dökmesindendir. Vitaminle desteklerseniz kısa sürede atlatır. Dışkısın da herhangi bir değişiklik var mı ?

Tekrar merhaba, uyum doneminde bazi sorunlar var gibi.
1. Kuslar kavga etmiyor, 2. gunden itibaten birbirlerini kasimaya, opmeye basladilar, sonra kafeste ayri yerlerde durdular, 1 hafta gecti zaman zaman yakin temastalar, ancak bazen disi kusu kafesin kosesine cekilmis olarak buluyorum. Bu normal mi?

2. Gun icin de 1 2 saat ucuruyorum, disi basta ucmakta zorlandi sonra alisti, 1 hafta sonra basimiza omzumuza konmaya basladi. Erkek hala bizden ilgi bekliyor, bizle oynamak istiyor. Ancak sorun su ki son 2 gunde erkegin tugleri dokuldu, kuyruk tugleri falan azaldi, bazen uykulu halsiz gorunuyor(birkac defa gozlerini 1 2 saniyelik araliklarla kapatiyor) ve eskiden kasinmiyordu su aralar kasiniyor. Diside baska bir anormallik yok. Erkek yem yiyor bunda sorun yok, sizce bu normal bir tug dokme sureci mi?

Tesekkurler.
1- Normal davranışlar.
2- Erkek kuyruk tüyü döktü ise tüy dökümüne girmiştir, B vitamini takviyesi yapabilirsin.

Öncellikle resimlere bakınca erkek olan 8 aylık dan büyük, dişi ise maksimum 6 aylık bir kuş. Erkek olan erişkinliğe ulaşıp kızışmış ama daha dişi ne erişkinliğe ulaşmış ne de kızışmış. Eş tutup, yavru vermeleri şuan için zor. Dişinin de en az 8 aylık ve üstü olması lazım. Ama dediğiniz gibi herhangi bi sürtüşme olmuyorsa aralarında ilerisi için iyiye işaret. Dişi erkeğin kur yapmasından sıkılıp, uzak durabilir. Halsizlik , tüy dökmesindendir. Vitaminle desteklerseniz kısa sürede atlatır. Dışkısın da herhangi bir değişiklik var mı ?
Dışkıda bir değişiklik yok. Aslında yavru versinler gibi bir derdim yoktu. Erkek büyüyünce bir arkadaşla olmasının daha iyi olacağını düşünüp bir eş aldım.

O zaman bu aşamada yumurtlayacakları bir kutu almama gerek yok gibi görünüyor. Bunun normal bir süreç olmasına sevindim. Acaba tüğ dökümünü erkek kuşun bu değişikliğe verdiği bir tepki mi diye de düşündüm, mesela 2 ay kadar önce taşınmıştık, pek ilgilenemedik o ara ve biraz tüğ dökmüştü ama geçmişti şuan daha fazla döküyor..

1- Normal davranışlar.
2- Erkek kuyruk tüyü döktü ise tüy dökümüne girmiştir, B vitamini takviyesi yapabilirsin.
Evet kuyruk tüğlerini neredeyse tamamen döktü, kanatlarındaki sert tüğlerde dökülüyor gibi.. Kuşu alaalı yaklaşık 1 yıl oldu yani 12-13 aylık olması lazım. İlk aldığımda 2-3 aylıkken bir defa kuyruk tüğlerini dökmüştü..

Evet kuyruk tüğlerini neredeyse tamamen döktü, kanatlarındaki sert tüğlerde dökülüyor gibi.. Kuşu alaalı yaklaşık 1 yıl oldu yani 12-13 aylık olması lazım. İlk aldığımda 2-3 aylıkken bir defa kuyruk tüğlerini dökmüştü..
Sene de 2 kez tüye girebilir sağlıklı Muhabbet kuşları. Kuyruk tüyü döküldü ise tüydedir, B vitamini takviyesi yap.

Geri