Karadeniz Pet

Kuşun bana alışması için neler yapabilirim?

berkoni

Yeni Üye
Merhaba, 2 aydır bizimle olan yavru muhabbet kuşum, odada uçuyor, konuşuyor yiyor içiyor bir sorun yok fakat bize hala alışamadı. Kuş ile ilgileniyorum, konuşuyorum hatta bizim odada olan kafesini yanıma aldım. Kuş yüzümüzden de korkuyor ama çok değil. Şansa bazen korkmuyor. Fakat elimiz icin aynisini söyleyemem. Elimizden baya korkuyor, hemen kaçıyor. Yakın zamanlarda ısırmaya başladı. Ama elden hep korkmuyor, mesela kuş sakinken kabarıkken hep değil ama bazen sevdiriyor. Kuşa ç harfini tekrarlayinca korkmuş veya kızıyor gibi bir ses de çıkarıyor onu da aradık ama bulamadık. Elime sadece 1 kez geldi o da ilk geldiğinde ilk kafesini açtığımızda geldi ve sonra bir daha gelmedi.
Bu hikayesi, yakın zamanda elimden dal darı yemeye başladı fakat alistirabilecegim başka yollar mevcut mudur? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba foruma hoşgeldiniz
Kafes içi eğitim verin ilk adımda. Kuş kafesteyken elinizi nazikçe içeriye sokup kuşa yavaş yavaş öğrenebileceği kelimeler söyleyip yaklaşın,sevmeye çalışın, parmağınızı uzatın üzerine çıkmaya çalışsın. Gelmiyor kaçıyor diye pes etmeyin. Gerekirse çok uzun zaman alabilir eğitim. O yüzden sabırlı olun. Elinize biraz yem koyun kafesten içeri sokup kuşun elinizden yem yemesini sağlayın. Size güven duyarsa eğitim başarılı olur. Daima nazik olun onu korkutacak hal ve hareketlerden kaçının. Bağırarak konuşmayın, gürültü yapmayın.
Şunu da söylemek istiyorum eliniz mutlaka temiz olsun yem koyacağınız zaman. Kuşlar narin canlılardır bakteriyel hastalıklara kolayca yakalanabilirler. Temiz ellerle dokunalım kuşa.

Geri