Karadeniz Pet

8 Yıllık Kuşumu Kaybettim

kesesiz kanguru

Yeni Üye
Başlıkta yazdığım gibi 8 yaşındaki, 8 yıldır bizle beraber olan güzel kızımı kaybettim. Çok üzgünüm.

Sonda yazacağımı başta yazayım. Göğsünü ellediğim de uzunca diken gibi ve sivri bir şey dikkati mi çekti. Zaten uzunca süredir hasta olup duruyordu. Sık sık ishal olup, hasta olurdu. Sanırsam yaşından ötürü ve kursak mantarı mı nedir o hastalığından ötürü gitti. Zaten bu yüzden çoğu kuş maalesef ölüyormuş.

Bu sivrilik normal değil sanırsam. Zaten veterinerlerde yapacak bir şey yok diyordu. Tedavi ile ömrünü uzattık sanırsam.

Bir de keşkeler var. Hasta olmadan önce gece cereyanda kalmış olabilir. Aam öyle de aman aman bir cereyan değildi. Hasta olunca yem yemezdi. Elimden yerdi. Bu sefer fazla ilgilenedim. iş yoğunluğu yüzüne. Ölmeden bir gün önce tekrar yem vermek istedim. Bir iki didikledi, sonra yemedi. Vermeye kalktım tenezzül etmedi. O günde omuzumdan inmedi :(.
2 gün pek yem yememiş. İster istemez keşke diyor insan. Zorlasaydım diye ama olacağı varmış galba.

Gerçekten çok üzgünüm. Evin neşesi, sesi gitti. Şimdi evde koca bir boşluk var. Kafesini gördükçe içim parçalanıyor :(.

başınız sağolsun. kuşların yaşı ilerledikçe hastalıklarla başa çıkamıyorlar ne yazık ki (benim düşüncem). veterinerlerin verdiği ilaçlar işe yaramış gibi gözükse de 1-2 ay sonra tekrarlıyor hastalık.
burayı okuyanlara tavsiyem kuşlarınızın hasta olmasına müsaade etmeyin. kafesini düzenli temizleyin. yemini, suyunu taze tutun. vitaminini ve probiyotiğini eksik etmeyin. en önemlisi mantarı önlemek için kuşlarınıza insan gıdası vermeyin.

Bu arada kuruma hastaligi vardi. Gogus kafesi diken gibi sivriydi zaten.

Ayda 1-2 kez ishal olurdu. Kimi zaman 1, kimi zaman 3,4 gunde gecerdi.

En son elle yrm vereyim dedim onubda yemedi. Kafesine baktim yemligine dokunmamis. Herhalde artik son noktasina gelmisti :(.

Gerci hasta olmadan once cereyanda kaldi mi diye dusunup duruyorum. Hep keskeler kafa kurcalar artik. Banyo kapisi acikti, ufak pencere var orada. Fazla etki etmez ama insan yine de dusunuyor.

Bi de kafesinde su vardi. Ilk defa boyle diski gordum.

Ekli dosyalar

• 20220714_090049.jpg
    20220714_090049.jpg
    788.4 KB · Görüntüleme: 20
Allah rahmet eylesin.😭 Daha önce ben de yaşadım. Canım kuşumu kaybettim. 8 yıl oldu... Hala aklımda. Unutamıyorsun. Çok zor oluyor inan. Babamın zoruyla, bir kuş daha aldık. Onu, önceki kuşum gibi değil ama bu da sevdirdi kendini cimcime. 5 yaşında ve sürekli ishal. Zorlarsam bir iki tane yiyo. Bu kuşumu da kaybetmekten çok korkuyorum 😓😭

kanlı dışkı, koksidiyoz olmuş sanırım. yem yemiyorlar ve ölmeye yakın kan dışkılamaya başlıyorlar.
cereyanda kaldığını sanmıyorum. karşılıklı 2 camı açmadıkça zor bir ihtimal. kendinizi suçlamayın bence

Oldukten sonra sunu da cekmistim. Su durum normal degil galba. Usttrki fotoyu da katinca acaba neden olmus olabilir. Hasta oldu ve 2,3 gunde gitti :(.

Valla hala ozluyorum :(.

Screenshot_20220715-160431_Gallery.jpg

benim tahminim koksidiyoz. bir süredir hastadır, yemek yemeyi yavaş yavaş bırakıyorlar. ölmeye birkaç gün kala kanlı dışkılıyorlar

Peki neden olmus olabilir. Ve tam da tedavisi yok galba. Zaten 8 yasinda idi.
taze olmayan su ve yem. probiyotik ve vitamin takviyesi yapmamak, yetersiz hijyenden dolayı olabilir. hatta stres yaptığında yada tüy döneminde bağışıklığı düştüğünde bile hastalanabiliyorlarmış.(ben yaşları ilerlediği için bağışıklıklarının eskisi kadar iyi olmadığını düşünüyorum) tedavisinde sulphamezathine kullanılıyor. hatta bazı üreticiler hasta olmasa da 3-4 ayda bir önleyici tedavi yapıyorlarmış. benim de haberim yoktu, mantar tedavisi olan kuşum koksidiyoz da olmuş. kanlı dışkılamaya başlayınca elle beslemeye başlayıp ilaç verdim şuan durumu iyi. tabi kuşum 5 yaşında. 8 yaşında olsa toparlayamayabilirdi

taze olmayan su ve yem. probiyotik ve vitamin takviyesi yapmamak, yetersiz hijyenden dolayı olabilir. hatta stres yaptığında yada tüy döneminde bağışıklığı düştüğünde bile hastalanabiliyorlarmış.(ben yaşları ilerlediği için bağışıklıklarının eskisi kadar iyi olmadığını düşünüyorum) tedavisinde sulphamezathine kullanılıyor. hatta bazı üreticiler hasta olmasa da 3-4 ayda bir önleyici tedavi yapıyorlarmış. benim de haberim yoktu, mantar tedavisi olan kuşum koksidiyoz da olmuş. kanlı dışkılamaya başlayınca elle beslemeye başlayıp ilaç verdim şuan durumu iyi. tabi kuşum 5 yaşında. 8 yaşında olsa toparlayamayabilirdi
Cevap icin tesekkurler. Benimki 8 yasinda idi. Kuruma ve mantar hastaligi da vardi. Sık sık ishal olurdu. Gagasini tunege surterdi, kusar gibi yapardi, kimi zaman yem sacardi agzindan. Arada ilacini verir, vitamin verirdim. Yumurta, elmak vs salatalik takviyesi de yapardim. Ama bu sefer 2 gunde kut diye gitti :(.

Ben cereyanda kaldi da ondan mi oldu, hasta oldu ilgilenemedim ondan mi diye vesvese yapip, vizdan yapiyordum. Icimi rahatlattiniz. Onceki hastalik, yasi vs derken baska hastalikta binince kaldiramadi galba canim benim.

Valla 2,3 gun oldu ama alisamadim. Minicik yer megersem ne de buyuk yer kapliyormus. Ev o kadar sessiz ve bos geliyor ki.

Cevap icin tesekkurler. Benimki 8 yasinda idi. Kuruma ve mantar hastaligi da vardi. Sık sık ishal olurdu. Gagasini tunege surterdi, kusar gibi yapardi, kimi zaman yem sacardi agzindan. Arada ilacini verir, vitamin verirdim. Yumurta, elmak vs salatalik takviyesi de yapardim. Ama bu sefer 2 gunde kut diye gitti :(.

Ben cereyanda kaldi da ondan mi oldu, hasta oldu ilgilenemedim ondan mi diye vesvese yapip, vizdan yapiyordum. Icimi rahatlattiniz. Onceki hastalik, yasi vs derken baska hastalikta binince kaldiramadi galba canim benim.

Valla 2,3 gun oldu ama alisamadim. Minicik yer megersem ne de buyuk yer kapliyormus. Ev o kadar sessiz ve bos geliyor ki.
Başınız sağ olsun. Kuşunuzun bir sürü büyük sorunu varmış maalesef bu yüzden dikkatli bakmak ve sürekli ilginmek gerek en ufak dışkı değişimlerinde takipte olmak bir hastalık olduğu zaman mutlaka kanatlı uzmanına götürmek kafesinde hiç bi şeyi eksik etmemek gerek. Herkes kuş bakmayı basit bi olay gibi görüyor yemini suyunu koy tamam bu yüzden alınan kuşlar max 4 5 sene yaşayıp ölüyor. Halbuki sağlıklı ve düzgün bakılan kuşlar 20 yıla kadar yaşar. Siz de kendinizi suçlamayın yerini tutmaz ama belki bir kuş daha alır ona çok daha iyi bakarsınız tekrsr başınız sağolsun.

Başınız sağ olsun. Kuşunuzun bir sürü büyük sorunu varmış maalesef bu yüzden dikkatli bakmak ve sürekli ilginmek gerek en ufak dışkı değişimlerinde takipte olmak bir hastalık olduğu zaman mutlaka kanatlı uzmanına götürmek kafesinde hiç bi şeyi eksik etmemek gerek. Herkes kuş bakmayı basit bi olay gibi görüyor yemini suyunu koy tamam bu yüzden alınan kuşlar max 4 5 sene yaşayıp ölüyor. Halbuki sağlıklı ve düzgün bakılan kuşlar 20 yıla kadar yaşar. Siz de kendinizi suçlamayın yerini tutmaz ama belki bir kuş daha alır ona çok daha iyi bakarsınız tekrsr başınız sağolsun.
Sagolun. Bakimini iyi yapmistik. Belki aksakliklar da olabilir. Ama hem ilgilenir, hem de ilacini, diger yan yiyecekleri vermeye ozen gosterirdik.

Bide simdi aklima geldi. Olmeden 1 hafta, 10 gun once kafesten cikinca ucamadi. Ucup hemen bi yere kondu. Tam ucamadi. Sonra duzeldi. Acaba bi ilgisi olabilir mi.

Geri