Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum 7-8 aydır her gün bir kaç kez tek seferlik tıksırıyor

erdemd82

Yeni Üye
1 yaşında ki erkek muhabbet kuşum 7-8 aydır her gün 6-7 defa tek seferlik tıksırıyor. Yem yemesi iyi, burun akıntısı vs. gibi hastalık göstergesi fiziksel bir durum yok. Haftada 2 kere multivitamin desteği ve vitacraft yem ile versela nın yumurta mamalarıyla besliyorum. Tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi acaba? Bulunduğum lokasyondaki veterinerlerin kuş tecrübeleri yok. O sebepten hayvanı yıpratmak istemiyorum.

Video ekler misiniz?
Ne zaman tıksıracağı belli olmuyor ki video da yakalayamıyorum bir türlü. Genelde kanat çırptıktan sonra veya kaşındıktan sonra tıst diye ses çıkararak tıksırıyo. Banyo takıyorum, sirkeli su ile ara sıra spreyliyorum ama bi türlü geçmiyo 7-8 aydır böyle. Sağlık durumu, iştahı gayet yerinde.

Ne zaman tıksıracağı belli olmuyor ki video da yakalayamıyorum bir türlü. Genelde kanat çırptıktan sonra veya kaşındıktan sonra tıst diye ses çıkararak tıksırıyo. Banyo takıyorum, sirkeli su ile ara sıra spreyliyorum ama bi türlü geçmiyo 7-8 aydır böyle. Sağlık durumu, iştahı gayet yerinde.
Yeni yapılmış dışkı fotoğrafı görelim. Birde normal videosunu görelim

Yeni yapılmış dışkı fotoğrafı görelim. Birde normal videosunu görelim
Az önce bir şeyi fark ettim. 2. resimdeki dişi kuşumun dışkı rengi gri beyaz.1. Resimdeki dışkı tıksıran erkek kuşun dışkısı. Ben bu kuşlara haftada 2defa sebzeli kuru yumurta maması veriyorum dışkıların rengi bu yüzden bozuk olabilir mi?

Tıksıran erkek kuşun dışkı rengi Resim :1
mavi erkek kakası.jpg

Dişi kuşun dışkı rengi Resim 2
sarı dişi kakası.jpg

Sarılı olan kuş keyifsiz gibi duruyor. Dışkı renk farklılıkları yediklerinden kaynaklı olabilir. Grili beyazlı dışkı minarel blokla çok fazla vakit geçiriyorsa o sebeple de olabilir. Etrafta toz, yoğun parfüm gibi sorunlar olmadığına emin olun. Birde kaşıntı sonrası da tıksırıyorsa normaldir. Bunlar haricinde maalesef ki ne sebeple yaptığını sizin gözlemlemeniz gerekecek. Durup dururken yapıyorsa ve uzun zamanda geçmiş dolayısıyla kronikleşmiş bir durum söz konusu olabilir. İştahız enerjisi, dışkısı iyiyse genel anlamda korkulacak bir durum yoktur aslında. Yinede tıksırırken videoya yakalarsanız ekleyin

Sarılı olan kuş keyifsiz gibi duruyor. Dışkı renk farklılıkları yediklerinden kaynaklı olabilir. Grili beyazlı dışkı minarel blokla çok fazla vakit geçiriyorsa o sebeple de olabilir. Etrafta toz, yoğun parfüm gibi sorunlar olmadığına emin olun. Birde kaşıntı sonrası da tıksırıyorsa normaldir. Bunlar haricinde maalesef ki ne sebeple yaptığını sizin gözlemlemeniz gerekecek. Durup dururken yapıyorsa ve uzun zamanda geçmiş dolayısıyla kronikleşmiş bir durum söz konusu olabilir. İştahız enerjisi, dışkısı iyiyse genel anlamda korkulacak bir durum yoktur aslında. Yinede tıksırırken videoya yakalarsanız ekleyin
Dişi olan yeni kuluçkadan çıktı tüm yumurtaları boş olduğu için yuvalığı kaldırdım dinlendiriyorum o yüzden keyifsiz olabilir. Tıksırma salyalı falan değil sadece tıst diye tıksırıyo 1 kere. Hani insanlardda tozlu parfümlü bi ortam olunca bir kere hapşırırız ya buda onun gibi. Daha önceleri gece uyurken sayıklar gibi ses çıkarıyodu multivitamin takviyeleriyle o sorunu çözdüm ama bu tıksırması geçmedi.

Dişi olan yeni kuluçkadan çıktı tüm yumurtaları boş olduğu için yuvalığı kaldırdım dinlendiriyorum o yüzden keyifsiz olabilir. Tıksırma salyalı falan değil sadece tıst diye tıksırıyo 1 kere. Hani insanlardda tozlu parfümlü bi ortam olunca bir kere hapşırırız ya buda onun gibi. Daha önceleri gece uyurken sayıklar gibi ses çıkarıyodu multivitamin takviyeleriyle o sorunu çözdüm ama bu tıksırması geçmedi.
Şimdi biraz durum değişti. Eğer gece ses çıkartıyorsa akla solunum problemi olma ihtimali gelir. Gündüz tıksırma hareketini acaba hapşırma nedeniyle mi yapıyor yoksa solunum sıkıntısı çektiği için mi yapıyor diye öğrenmek gerekir. Diğer forumlarada bir göz atın isterseniz ama bu şekilde başka bir çözüm bulunacağını sanmıyorum. Yine video isteyeceklerdir fakat şansınızı deneyin bence

Geri