Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşumun uzun süren dışkı değişiklikleri

tutmazaysegul

Yeni Üye
Muhabbet kusum ishal oldu tamamen su yapiyordu,petshopcudan isadur adli bir ilac alip verdim ishali gecti gibi ama bir haftadir degisik sekilde diskiliyor ve diskisinin etrafinda cok fazla su oluyor veteriner sadece uzaktan bakarak enfeksiyon kaptigini soyledi cok anladigini dusunmuyorum kiki adli bir bagirsakla ilgili vitamin verdi bunu kullan dedi kullaniyorum ama diskisinda bir degisiklik olmadi bazen normal bazen degisik yapiyor,aspur da veriyorum sogukta da kalmadi ama anlamiyorum neden duzelmiyor,yardimci olabilirseniz cok mutlu olurum

hekju5e.jpg
eplxfoa.jpg
68xie9p.jpg
bvgl3f4.jpg
qcqsgvh.jpg

Diskilari bu sekilde,yem yiyor,konusuyor,hareketli ama su an tuy doneminde hastalikli gibi degil kasiniyor surekli ne yapmam gerektigini bilemiyorum kustan anlayan bir veteriner de yok maalesef buralarda yardimci olabilir misiniz

https://streamable.com/21n868

Evet su iciyor,dari koydum dariyi yiyor yeminden fazla yemiyor,hareketli konusuyor tabi arada durgun oldugu zamanlar da oluyor,tuyde kafasinda tupler var kasiniyor o yuzden surekli,veteriner sadece izleyerek enfeksiyon var dedi kiki adli bir markanin diare-mixini kullanmami soyledi 2 gundur onu kullaniyorum daha oncesinde ishal olmustu ishali gecti ama bu sekilde fazla sulu diski yapmaya devam ediyor

Evet dışkılarda leke var,olmaması gerekiyor. İdrarın berrak olması lazım. Enfeksiyon belirtilerinden birisi dışkının lekeli olmasıdır yani yeşil/sarı renkli idrar.
Tüy döneminde kuşlar durgun olabilir çünkü sancılı bir dönemdir. Bu süreçte istirahat etmesi uygun olur. Fazla su içme böbrek hastalığına işaret olabilir o yüzden bunun için kanatlı kuş veterinerine gitmesi gerekir. Gözle bir şey diyemeyiz.

Kuşun yemesi içmesi keyfi enerjisi yerindeyse, öğürme kusma kötü kokulu dışkı gibi şeyler yoksa bu süreçte probiyotik ve multivitamin takviyesi verin. Probiyotik kullanımı sonrası dışkı bozukluğu devam ederse o zaman bir kanatlı kuş veterinerine gitmeniz iyi olur.

Merve hocam yukarıda fotoğraf paylaşmış, Röhnfried marka Entrobac probiyotik ve Gervit multivitamin tavsiye ediyoruz,tüy dökme dönemi için ise BT Amin Forte öneriyoruz. 10-15 ml almanız yeterli olur bir süre. Karadenizpetten veya başka güvenilir satıcılardan temin edebilirsiniz. Ürünün piyasada sahteleri de varmış bu yüzden orijinal ürün satan yerlerden temin ediniz.

İçme suyu olarak ne veriyorsunuz bunu soracaktım. Hazır kapalı su mu, çeşme suyu mu,arıtma suyu mu,kaynak suyu mu?
Steril olmayan sular bakteriyel enfeksiyon hastalığına sebep olabilir o yüzden soruyorum.

Hazır kapalı su veriyorum,multivitamin ve probiyotigi nasil kullanmaliyim gün olarak

Şu an tüy dökümünde olduğu için b vitamini takviyesini de alayim mi bir de karadenizpet guvenilir degil mi

fz3bt16.jpg
ow4zozb.jpg

Merhaba daha probiyotikle vitaminleri gelmedigi icin kullanmaya baslamadim ama dun iki uc kere bu sekilde diskiladi acikcasi korktum bu durumdan su an tuy doneminde her yerinde acilmamis tupler onun mu etkisi var acaba?
s974lac.jpg

Kuşa yem haricinde başka şeyler verildi mi meyve sebze? Verildiyse hangi meyve sebzeler verildi,iyice temizlendi mı,miktarı nedir,ne sıklıkla verildi? Sudan başka içecek verildi mi?
Takviye olarak verilen şeyler var mı? Kalitesiz vitamin kullanılıyor mu?
Dışkısını yiyor mu veya dışkı ile temas etmiş yem?
Kustuğunu geri yiyor mu? Kuş kaç gr?

Dışkı anormal. Sebebini bulmak lazım. Eğer kötü kokulu dışkı ise bakteriyel kaynaklı olması ihtimal dahilinde. Entrobac gelince o haftaya özel 3 gün art arda her gün yenisini hazırlayarak veriniz. Kafesinizi de bakterileri öldüren dezenfektanla temizleyiniz Virkon S tavsiye ediyoruz.

Yem markanız kötü ise değiştirin. Sık sık farkli yem değişikliği de sindirim sistemini olumsuz etkileyebilir.

Hayir herhangi bir icecek vermedim,tuy dokumune basladiginda ishal oldu petshopcu isadur diye bir ilac verdi sadece onu verdim daha sonra veteriner kiki diye bir markanin diare mixini verdi onu veriyorum birkac gundur,diskisini yemiyor yemide diskisiyla temas halinde degil,kusmuyor,yem degisikligi 2 kere evet sonradan asil kullandigima dondum beaks food budgies diye kutuda bir yem petshopcu kaliteli oldugunu soyledi,sadece dari veriyorum,biraz da aspur,ishal olmadan once yulaf vermistim,bugun yine kati seklinde ama rengi cok acik oluyor,hareketlerinde bir degisiklik yok ,halsiz de degil gayet iyi ama diskilari surekli degisik

Hayir herhangi bir icecek vermedim,tuy dokumune basladiginda ishal oldu petshopcu isadur diye bir ilac verdi sadece onu verdim daha sonra veteriner kiki diye bir markanin diare mixini verdi onu veriyorum birkac gundur,diskisini yemiyor yemide diskisiyla temas halinde degil,kusmuyor,yem degisikligi 2 kere evet sonradan asil kullandigima dondum beaks food budgies diye kutuda bir yem petshopcu kaliteli oldugunu soyledi,sadece dari veriyorum,biraz da aspur,ishal olmadan once yulaf vermistim,bugun yine kati seklinde ama rengi cok acik oluyor,hareketlerinde bir degisiklik yok ,halsiz de degil gayet iyi ama diskilari surekli degisik
Kuşun videosunu paylaşır mısınız? Ve şu yemin fotoğrafını bir gorelim..

Geri