Karadeniz Pet

Aralıksız yumurtlama ve dişi kuşun sağlığı

enes44

Yeni Üye
İyi günler
Benim muhabbet kuşlarım ilk şubat ayında çifleştiler 4 yumurta oldu 4 ü de boştu onları aldıktan 1 hafta sonra yine çiftleşmeye başladılar ve 7 yumurta yaptı bunlardan 2 tanesi doluydu ve 2 yavru oldu yaklaşık 25 günlükler ve yuvadalar muhabbet kuşlarım yeniden çiftleştiler ve dişi kuşumda yumurta var bu kadar üst üste yumurtlaması kuluçkaya yatması zararlı mıdır neler yapmalıyım cevaplarsanız sevinirim

Yardımcı olacak kimse var mı bugün ilk yumurtasını yaptı dişi kuşum yumurtayı mı almalıyım yavruları almalıyım erkek kuşu ayırmam mı lazım

Yardımcı olacak kimse var mı bugün ilk yumurtasını yaptı dişi kuşum yumurtayı mı almalıyım yavruları almalıyım erkek kuşu ayırmam mı lazım
Ayırmayın yumurtayı da almayın yavrular çıkıp yavrular 20-25 günlük olduklarında dişiyi ayırın erkek yavruları besler.

Kızıltırıcı içeriğe sahip besin yada ek takviye veriyorsanız kesin. Yavrular 20 günü geçtikten sonra erkek ve dişi kuşa fazla olmamak şartı ile elma verin kızgınlığı azaltır ara ara spreyleme yapabilirsiniz.

Benim yavrular 30 günlük oldu yuvaligi söktüm yine kafes dibine yumurtlamış. Bu sefer erkeği ayırdım 2. Yumurtayı atmış yapacak bişey yok. Dinlenmesi lazım.

Ayırmayın yumurtayı da almayın yavrular çıkıp yavrular 20-25 günlük olduklarında dişiyi ayırın erkek yavruları besler.

Kızıltırıcı içeriğe sahip besin yada ek takviye veriyorsanız kesin. Yavrular 20 günü geçtikten sonra erkek ve dişi kuşa fazla olmamak şartı ile elma verin kızgınlığı azaltır ara ara spreyleme yapabilirsiniz.
Her zaman verdiğim gıdalar gold wings kuş yemi - Gold wings kuru mama - kızıl ve sarı daldarı - aspur- ve yulaf bunlardan hangisini kesmeliyim elma yemiyolar maalesef ama dediklerinizi yapacağım

Benim yavrular 30 günlük oldu yuvaligi söktüm yine kafes dibine yumurtlamış. Bu sefer erkeği ayırdım 2. Yumurtayı atmış yapacak bişey yok. Dinlenmesi lazım.
Yuvalığı sökeceğim bir dahaki sefere ama üst üste yumurtlamak dişi kuşun sağlığı için iyi değil diyorlar ne yapacağımı şaşırdım