Karadeniz Pet

Aşırı tüy dökümü acaba stres mi mevsimsel mi.. yardım:(

ricy22

Yeni Üye
Arkadaşlar lütfen bilgilendirin çok üzülüyoruz.
Son 1 haftadir erkek muhabbet kusum aşırı derecede tüy döktü.. özellikle kafa kısmı.öyle ki resim atacağım kafasındaki tüy kalmadı nerdeyse. Baktıgımızda ailecek çok üzülüyoruz güzelim kuş ne hale geldi.. sebebi hakkında ve yardımlarınız hakkında konusmak istiyorumama öncelikle şunu da bildirmek isterim binmızın dışı tadilata girdi ve gün icinde matkap sesi, tak tak duvarın tadilat sesi kuşu strese sokmuş olabilir mi? Veya mevsimsel midir? Kuşun hareketlilik durumu ise eskiye göre bir tık az diyebiliriz. Eskiden cok ilgiliydi dışarıya ama şimdi bi tık az. Yine aşırı bi mutsuzluk durgunluk yok ama eskiye göre bir tık az sadece.. ne yapalım arkadaşlar? Ne diyorsunuz

Ekli dosyalar

• 7597525A-5C7A-486C-B9BF-D5CB3155094E.jpeg
    7597525A-5C7A-486C-B9BF-D5CB3155094E.jpeg
    769.5 KB · Görüntüleme: 28
  • 0A1589D2-C01B-44DE-8A25-9631C8D7E589.jpeg
    0A1589D2-C01B-44DE-8A25-9631C8D7E589.jpeg
    864.1 KB · Görüntüleme: 25
  • BA1CD03D-6A48-405A-B18F-A23A994D4723.jpeg
    BA1CD03D-6A48-405A-B18F-A23A994D4723.jpeg
    938.3 KB · Görüntüleme: 29
Bildiğim kadarı ile tüy dökümünde bu kadar dökülme olmuyor (en azından benjm kuşumda). Binanızdaki onarım ne kadar zamandır devam ediyor? Tüy dökümünün başlama zamanı ile yakinligi var mi?

Bildiğim kadarı ile tüy dökümünde bu kadar dökülme olmuyor (en azından benjm kuşumda). Binanızdaki onarım ne kadar zamandır devam ediyor? Tüy dökümünün başlama zamanı ile yakinligi var mi?
Tadilat başlamadan önce öyle az biraz dökülme oluyodu. Tadilat basladıgından beridir dökülmeye basladı. 2-3 günde bu hale geldi :/

Tadilat başlamadan önce öyle az biraz dökülme oluyodu. Tadilat basladıgından beridir dökülmeye basladı. 2-3 günde bu hale geldi :/
Belki hem mevsim gecisi tuy dokmesi ile stres bir araya gelince olmustur Tadilattan hemen sonra olduysa ve tuy dokme sureci baharda/bahara yakin basladiysa. Belki eger kafesinde yoksa, bir oyuncakla ugrasmak unutturur bunu ama emin degilim. Ama 2 -3 gunde korkunun gecmesi gerekmez miydi?
---
Diger yandan hastaliklar hakkinda pek bilgim yok. Bu hobiye 2 yil once basladm. Belki bir bilirkisi de.baksin konuya

Kuşlar için uygun kaliteli bir B vitamini kullanabilirsiniz.

Belki hem mevsim gecisi tuy dokmesi ile stres bir araya gelince olmustur Tadilattan hemen sonra olduysa ve tuy dokme sureci baharda/bahara yakin basladiysa. Belki eger kafesinde yoksa, bir oyuncakla ugrasmak unutturur bunu ama emin degilim. Ama 2 -3 gunde korkunun gecmesi gerekmez miydi?
---
Diger yandan hastaliklar hakkinda pek bilgim yok. Bu hobiye 2 yil once basladm. Belki bir bilirkisi de.baksin konuya
Ya evet stres de olsa ufak bi tetikler yani.. bu hale gelmezdi hayvancağız.. biraz kaşınıyor ama konusuyor bu aralar yine canlandı biraz. B vitamini takviye edin yazmışlar aşşağıya ...

Hocam ben ilk kez kuş bakıyorum ve biraz bilgisizim, kaliteli bir b vitamininden kastiniz nedir. Eczaneden mi alıyoruz tam liste verirseniz her şeyi alabilirim problem yok :(
Hayır,imkan varsa Röhnfried Versele gibi markalara bakabilirsiniz.Mesele bt-amin forte,Tollyamin Forte, Muta-vit gibi.Tüy dönemi için hepsi uygun ürünler.

Evet eczaneden değil.
İnternetten veya evcil hayvan satıcılarından alın.

Hayır,imkan varsa Röhnfried Versele gibi markalara bakabilirsiniz.Mesele bt-amin forte,Tollyamin Forte, Muta-vit gibi.Tüy dönemi için hepsi uygun ürünler.
n11 de verdiğiniz listenin başındakini arattım bu mudur vereyim mi hemen siparişi?

Ekli dosyalar

• A2E3D22B-1131-425E-B0AD-91A91A5E9D08.jpeg
    A2E3D22B-1131-425E-B0AD-91A91A5E9D08.jpeg
    221.1 KB · Görüntüleme: 21
TommyVercetti abi normal tüy dökümünde surup olarak B vitamini vermesek sagligi etkiler mi? Ben genelde de olmak uzere her hafta marul vermeye calisiyorum surupları falan pek tercih etmiyorum
?
Kardeşim röhnfried bt amin forte alsan çok işine yarar imkan varsa

Kardeşim röhnfried bt amin forte alsan çok işine yarar imkan varsa
Alırım tabi hocam almam mı yeter ki bana doğru olan şeyi söyleyin ki atlatalım şu dönemi kuşa bakamıyorum bile görüntüsü yüzünden. Resim attım bu mudur dediğin vitamin ..

Ekli dosyalar

• 73DA36FE-B24D-4496-A182-897B5797DB2A.jpeg
    73DA36FE-B24D-4496-A182-897B5797DB2A.jpeg
    221.1 KB · Görüntüleme: 16
Ya bir de benim elimde daha önce ishal sorunu olduğunda aldıgım Röhnfried Entrobac Probiyotik var. Bunu bu durumda tavsiye eder misiniz? Hazırda cünki elimde şu an.

Evet bölünmüş olarak satan güvenilir yerlerde var.Tüy dönemi haftada 2 verebilirsiniz.Yulaf aşırı vermeyin o da tüye sokuyor.Yumurta maması ve ek prenikslerle daha çabuk toparlıyorlar.

Ya bir de benim elimde daha önce ishal sorunu olduğunda aldıgım Röhnfried Entrobac Probiyotik var. Bunu bu durumda tavsiye eder misiniz? Hazırda cünki elimde şu an.
Aynısını ben de kullanıyorum,haftada 1 verebilirsiniz düzenli olarak.

Geri