Karadeniz Pet

Benim bakım ve bakım malzemelerim

Fatih Çevik

Meraklı Üye
Herkese selamlar,

Evinde birkaç çiftle ya da ufak çaplı amatör olarak üretim yapmaya çalışan hobici arkadaşlara tavsiye niteliğinde kendi bakım şeklimi anlatmak istedim.

Ben yaklaşık 5 yıldır Jumbo besliyorum. Tabi arada ufak ırklardan da beslediğim üretim yaptığım oldu fakat ağırlıklı olarak hep Jumbo vardı elimde ve şimdi sadece Jumbo var. Son 1-2 yıldır vasıf yükseltmek için kuş değişimleri yaptım, elimde 4. Kuşak olan kuş da var yabancı bilezikli geçmişini bilmediğim kuş da. Bu yıl itibariyle ulaştığım vasıf benim için yeterli, geçmiş yıllarda hiç yarışmaya kuş sokmadım ama yarışmaları takip ettim ve elimdeki kuşların çoğu yarışmalarda derece almış kuşların %60ından daha iyi durumda vasıf olarak. Bundan sonra benim yapacağım iş daha renkli yavrular alabilmek. Bunun içinde damızlık ayırmaya ya da temin etmeye çalışıyorum. Elimdeki fazla renkleri de satışa çıkarıyorum. Kısaca kendi hobimi anlatayım istedim ki uyguladığım bakımın da buna yönelik olduğunu belirtmek gerekiyor. Benim ticari bir kaygım olmadığı için gerek sattığım kuşların parasını gerekse cebimden ayırabildiğim kısmı yine kuşlara yöneltiyorum.

*

Şu an elimde mevcut olan bakım, katkı ürünleri şunlar, fiyatlarıyla birlikte belirteyim (yaklaşık fiyatlar);

*

Yem: Bravo 302 : 25 kg -70 TL

Aspur: kilo 5 TL

Yulaf: kilo 5 TL

Dal darı Paket 4-5 TL

*

Mama: Quiko kuru mama 5 kilo 60 TL

Cede nemli mama 5 kilo 70 TL

(mamaları karıştırıp kullanıyordum bitmek üzere yeni mama için Versele Laga (5 kilo 70 TL) ya da Deli Nature (4 Kilo 45 TL) düşünüyorum)

Rusk : Vivid marka kilo 15 TL

*

Mama katkısı ve vitaminler:

Nekton E : 35 TL (E vitamini takviyesi)

Nekton S : 35 TL (Vitamin komplex)

Ferti-vit : 50-60 TL (E vitamini takviyesi)

Breedmax: 1 kilo 100 TL (üretim için e vitamini ve bakım takviyesi)

Omni High : 30 TL (besleyici destek vitamin karışımı)

Opti Breed : 30 TL (besleyici destek vitamin karışımı)

Healthycarni : 30 TL (sindirim sistemi düzenleyici)

Vitamed: 30 TL (Biotin içerikli vitamin tüyler için)

Sipuriluna : 30 TL (yosun tozu protein kaynağı)

Bira mayası : 15 TL (sindirim desteği, iyi huylu bakteri)

Diazym 256 : 15 TL (sindirim desteği)

Bioteksin : 25 gr 25 TL (prebiotik)

Colvit yavru Hapı : 30 TL (yavru güvercinler için besleyici gelişimi destekleyici vitamin karışımı)

Gervit-w : 500ml 100 TL (vitamin komplex)

Depomin : 1 Lt 22 TL (mineral vitamin katkısı)

Aminosol : 250ml 40 TL (aminoasit katkılı vitamin komplex)

*

Keçi boynuzu tozu ve kişniş : baharatçıdan alınabilir kızıştırıcı etkili

*

İlaçlar: (inşallah kimse kullanmak zorunda kalmasın ama yine de ayda bir falan koruyucu olarak bazılırını vermek gerekir)

Sulphamezatine: ishal için

Coxidin : ishal, koksidiyoz ve birkaç farklı mikrobik rahatsızlıklar için

Vilmectin: parazit için

Ardap: parazit için

Biyodust : parazit için

Chrysamed : parazit için

Vadonin : dezenfektan

Baytril : geniş spekturumlu antibiyotik

Vitaform : kullanmıyorum ama var işte

Nifuramisin : e-coli ve genel olarak kuruma diye adlandırılan hastalıklar için

*

Ve birkaç tane de insan ilacı var ölçüsünde kullanmak üzere, göz nezlesi için göz damlası, hafif sulu ishal ve soğuk algınlığı için ilaç, mantar falan gibi durumlar için krem damla vb.

*

Gelelim genel bakım koşullarına, şimdi yukarıda saydıklarıma bakıp çok profesyonel olduğum sanılmasın, elimde var ama özellikle bu sezon* yeterince zaman ayıramadım kuşlara ve yeterli düzenli bakım sağlayamadım. Bu yüzden çok aziyatım oldu. son kuluçkalarla birlikte ufak rötuşlar yaptım bakıma ve Allah’a şükür zaiyat azaldı hafif hafif güzelleşiyor gibi işler. İnşallah hep böyle gider. Bu iyileşmeyi fark edince bazı şeyleri doğru yapmaya başladığımı düşündüm ve bunları sizlerle de paylaşayım istedim.

*

Öncelikle kuşların önünde her zaman akıllı yemliklerde yemimiz var. Bunun yanında kum, gaga taşı, kalamar da kafesler de sürekli var. Yalnız öncelikle şunu belirtmek gerekiyor. Beslediğimiz bu hayvanlar gerek muhabbet gerekse diğer kuşlar doğal ortamlarında bu denli çok tohum merkezli beslenmiyorlar. Hatta düşüncem muhabbetlerin doğal ortamlarında darı yemediği yönünde*J. Doğal ortamlarındaki beslenme alışkanlıkları, sebze, meyve, kök, yaprak, tohum ve böcekler. Bu yüzden bu hayvanların ihtiyacı olan besinleri, vitamin ve mineralleri yemler dışında sağlamalıyız. Bunun içinde yapabileceğimiz şey ve benim yaptığım uygulama bunu mamayla sağlamaya çalışmak.

*

Haftada en az 3 sefer mama veriyorum kuşlara. Bu yavrulu olup olmama tüketim çokluğu gibi durumlarda kuştan kuşa her gün ya da haftada 2 şeklinde değişebiliyor. Aslında benim bakımımım en can alıcı noktası mama. Yukarıda yazdığım mamaları kullanıyorum. Hazırlama da şu şekilde, bazı günler, bir haşlanmış yumurta ve havuç, salatalık, kabak, elma, pancar gibi sebze meyve rendesi ile mamayı nemlendiriyorum, bazı günler ise yeter miktarda rusku su da bekletip nemlendirme yapıyorum. Rusk kullandığım günler, nemlendirme yapacağım suya (bir su bardağı suya 0,5 ml aminosol koyuyorum). Bu nemlendirmeye ilaveten yukarıda listelediğim katkılardan ekliyorum. Katkılar biraz fazla ve gereksiz edinecek arkadaşlar için yaklaşık fiyatlarını da yazdım. Katkıların hepsini kullanmıyorum tabi ki. Son dönemde breedmax i her mamaya katıyorum onun dışında. E vitamini ve kızıştırıcılardan biri, besin desteği ve vitamin komplexlerinden bir veya ikisi sindirim destekleyicilerden birini katıyorum. Değişimli hepsinden kullanmaya çalışıyorum ama size bi tüyo en çok kullandığım katkılar nekton ürünleri bira mayası. Bunun yanında kuşları mamaya daha çok çeken şeyler de breedmax, keçiboynuzu, havuç, yumurta. Bunlar olduğunda kokusundan sanırım daha fazla tüketiyorlar.

Bunun yanında her mamaya bir tatlı kaşığı bioteksin ve yavrulu kuşlara bir çay kaşığı colvit yavru hapı (hapları ezip toz haline getiriyorum). Yavru besleyen kuşlar için mamanın önemi çok fazla. Çok fazla cıvık yapmadan ve yumurta ve sebzeyi çok abartmadan yani kuşları ishal etmeden olabildiğince verilmesi taraftarıyım. Mama yapısı gereği daha kolay sindiriliyor gerek anaçlar için gerekse anaçların bslediği yavrular için bu çok önemli. Ve verdiğimiz vitaminler ve katkılar da yavrulara daha kolay aktarılıyor. Bunun yanında bazı kuşlar suyu pek sevmiyor ve bu yüzden yem taneleri kolay sindirilemiyor bu da yavruların gelişmesine etkili oluyor yavaş gelişiyor. Kendinden nemli mamalar ile kuş suya yönelmese de sindirim çok zor olmuyor.

Yukarıda yazdığım katkılardan birer tane e vitamini desteği, besin desteği, vtamin komplexi, sindirim düzenleyici seçip kullanabilirsiniz. Bunun yanında prebiotik kesinlikle olmalı diye düşünüyorum.

*

Mamanın haricinde de kuşları sularıyla haftada 2 sefer depomin (1lt suya 4-5 ml), hafta da 1 sefer gervit-w (1 lt suya 3-4 ml) ya da aminosol gibi vitamin komplexlerinden verebilirsiz.

*

Yine koruyucu olarak, ayda bir defa coxidin suluğa 1 damla, sulpahamezatin suluğa 1 damla. 3 ayda bir enseye bi damla vilmectin, kafeslere yuvalıklara ardap ya da başka anti parazitlerden ve yuva içindeki talaşlara biyodust kullanarak parazit bit pire olayını da azaltabiliriz.

*

Yine ayda ya da 45 günde bir vadonin ile sulukları mamalıkları dezenfekte edip, o vadoninli suyla kümese spreyleme yapıyorum.

*

Son dönemde damacana su kullanmaya başladım faydasını gördüm diyebilrim. Özellikle İstanbul için çeşme suyu biraz sıkıntı yaratabilir.

*

Ben çok zaman ayırıp temizliği hakkınca yapamıyorum ama çok çok önemli bir husus, hayvanların yaşadığı küçücük kutuların temiz mikropsuz olması olların hayatını pozitif yönde etkiliyor. Özellikle temizliği iyi yapamamamdan kaynaklı bir iki kuşumda kronik bir şekilde göz nezlesi olmaya başlamıştı, göz damlaları ile geçiyor ama 1 2 ay sonra tekrarlıyor.

*

Bunlar benim tavisyelerim, yine aklıma gelirse bişeyler yazarım. Bakımla alakalı yolunda gitmeyen bişeyler olursa yine uyarı mahiyetinde şurda hata yapmışım diye de düzeltme yazı yazarım.

*

Saygılarımla.

Bu da jumbo yavru beslemez diyenlere inat jumbolarimdan birinin yavrusu

Fatih Çevik

Emeğinize sağlık, gayet açıklayıcı bilgiler vermissiniz.
Bu işin ucu bucağı olmuyor, Vasıf, renk, duruş vb.
herkes işin bazı kısımlarına daha fazla ağırlık veriyor.
Bereketli üretimler olsun. Maşallah yavruyu da iyi beslemisler.
Bakıcı kana sahip kus çok önemli.

Hocam emegine saglık. bilgi verici bir paylaşım olmuş .

Kuşlar kendilerine verilen emek ve değeri fazlasıyla geri verirler diye düşünüyorum.Emeklerinizin karşılığını en kısa zamanda alırsınız İnşallah.Bereketli üretimler.

çok güzel bilgiler paylaşmışsınız teşekkürler

süpersin,
hem uygulama da,
hem paylaşımda....

Guzel paylasim. Elinize ve emeginize saglik. Yeni baslayan ve ogrenmek isteyen arkadaslar icin gerekli bilgiler var. Bence konu sabitlenebilir.

Bir de şunu ekleyeyim. Yemleri yazmışım ama nedir ne değildir belirmemisim.
Yavrular 20 25 günlük olunca yuvalara dal dari koyuyorum bi hafta 10 gün hayvanlar onları tirtiklayip yemle tanışmış oluyor. Yuvadan atamaya yakın zamanlarda da kafes tabanına aspur ve dal dari koyuyorum yine. Aspur hem yumuşak kabuklu hem daha besleyici kolay yiyor yavrular yem kirmayi öğrenmesi daha kolay oluyor. Dal dari da aynı şekilde. Makbul olan kırmızı dal dari ama hem daha pahali hem de bulması kolay değil
Yulaf da güzel bir destek aslında yavrulu kuşa verilebilir hem erkeğin kizginligini alır çiftleşmek için yavruyu boslamaz hem yapısı gereği daha çok su emer ishali azaltır.
Diğer taraftan salmaya da yulaf koyarım ayırdığım kuş dinlenmede Tüyunu hızlıca degistirsin diye.
Fatih Çevik

Son düzenleme:
Geri